dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

Is Ve Usm__?

IS?
USM?
lenslarde yazan bu özellikleri az kelimeyle nsl anlatabilirsiniz? kısa ve öz..
mesela ben zoom lens almak istiyorum.malumunuz heryerde tripod kurulmuyor.ıs ve usm olanlar çok pahalı ama öğrenciyimde.bütcem sanırlı.. nsl yapcaz?
canondan şaşmamak istiyorum.bikaç kullanan sigma alma dediler! kullananlardan yorulmar bekliyorum.. mesela aşağıdakilerden hangisini alayım? veysa sizin önerebileceğiniz.
amatörüm.detaylı bilgim yok.yardım istiyorum

canon eos 400d kullanıyorum

CANON EF 90-300MM
SIGMA 70-300 mm F/4-5,6 APO DG MACRO ..

Tarih: 14 Ocak 2008, 01:28 - İp: 88.***.**1.101
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

İS;image stabilizör yani titreşim önleyici,usm de ultrasonic motor yani objektifin hızlı net yapma özelliği

Tarih: 14 Ocak 2008, 08:46 - İp: 78.***.**0.232
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

canon 90-300 mm nsl sizce? usm var.. çok zor diyolar bu tür objektiflerde tripodsuz çekmek..
sizce canon makinaya sigma lens almak doğrumu? ileride bi sorunla karşılaşırmıyım?

Tarih: 14 Ocak 2008, 16:19 - İp: 88.***.**3.39
fotoasli
fotoasli (üye)

makinenin ccd sinin fotoğrafa kırpma etkisini 1,8 olarak hesap etsek canon 162-540 mm olacak,sigma da 126- 540 olacak muhtemelen bu odak uzaklığıyla rahat çalışabilecek misiniz, bir de hangi branşta çekiminizi geliştirmek istiyorsunuz ona göre de karar vermek daha doğru olur bu tür teleler portre ve ornitofoto çalışmalarda size daha çok faydalı olabilir ,teknik özellikleri yönüyle size yanlış birşey söylemek istemem dpreview de bu konuda ayrıntılı inceleme bulacağınızı düşünüyorum...

Tarih: 14 Ocak 2008, 18:22 - İp: 78.***.**0.232
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

ilginiz için çok teşekkür ederim.. portre,katolog için çekimler daha doğrusu tasarımlarda kullanılabilecek fotolar üzerine kendimi geliştirmek istiyorum..
sanırım canon iyi bu konuda ama .çok pahalı. bi öğrenci için pahalı en azından. en iyisi ikinci ele bakmak sanırım
yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.. [>:D

Tarih: 14 Ocak 2008, 18:30 - İp: 88.***.**3.39
fotoasli
fotoasli (üye)

size yanlış bigi vermemek için bir yandan da internette araştırdım,canon makinede çarpan etkisi 1,6 imiş,bu arada sigma da 1:2 oranında macro özelliği varmış çiçek böcek fotoğrafı için gerekli olabilir,macro özelliği olmayan objektife makro filtereleri taktığınızda kenarda kararma yapabilirmiş,bunu da ek bilgi olarak sunuyorum ...

Tarih: 15 Ocak 2008, 12:15 - İp: 88.***.**3.224
  • 1