murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Full Frame Ne Demek?

Arkadaşlar, "full frame" diye bir terimi sıkça duyuyorum, bu ne anlama geliyor?

Tarih: 2 Mart 2006, 20:02 - İp: yok
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=7105

tamer

Tarih: 2 Mart 2006, 20:13 - İp: 193.***.**2.10
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler. Peki, "full frame" denmesinin sebebi, sensörün boyutunun klasik film boyutuyla aynı olması mı?
bresson nickli üyemiz şöyle demiş:
"eger uzun yıllar lens kullanmak istiyorsanız bence dslr için olan lenslerden kaçının 1-2 seneye kadar bütün makinalar fullframe olucak o zaman dslr lensler işe yaramaz"
bu söyledikleri, normal slr lensleri ileride dslr makinalarda kullanılacak anlamına mı geliyor?

Tarih: 2 Mart 2006, 22:00 - İp: 85.***.**6.249
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

DSLR makinelerde normal lensler zaten kullanılıyor.
Mesele şu;
Bugün kullanılan digital SLR makinelerin birçoğu (aslında 3 ü hariç hepsi, 2 canon ve 1 kodak dışında) klasik film boyutundan haka küçük boyutlu sensor kullanıyor. lens bağlantılarında en küçük bir fark bile yok.
Ancak daha küçük alana merceğin yansıttığı izdüşümün sadece 1 kısmı giriyor, yani daha dar bir görünüt alanı var. bu küçülme canon da 1.3 veya 1.6, nikon da 1.5 oranında.
Buna crop faktörü deniyor.
Bu küçük görüntü alanında temel sorun genş açılı merceklerin daha dar açılı görünümü vermesi. Bunu kompanse etmek için firmalar sadece bu makinelerde kullanılabilen özel geniş açılı mercekler yaptılar.
Bu mercekleri normal boyutlu veya full frame denilen makinelerde kullanamazsınız.
Kısaca sebebi şu. Küçük görüntü alanı nedeniyle yansıtıcı ayna daha küçük, yeni mercekleri sensör yüzeyine daha yakın yapabiliyorlar. Canon Full frame makinelerde ayna merceğe çarpabilir deniyor.
2 sebep ise, böyle bir mekanik sorun olmasa bile (nikon da olduğuna emin değilim) yansıtılan görüntü daha küçük olduğu için full frame çerçevenin ortasında dairesel bir görüntü olacak, kenarları karanlık kalacaktır.

Bresson'un yorumu çok doğru, ilerde full frame kullanma ihtimaliniz varsa bu tür mercekleriniz (APS-C formatlı) işe yaramaz hale gelirler.

Full frame denmesinin sebebi sizin dediğiniz gibi sensor boyutunun 24p36 film boyutuyla aynı olması demektir

Tarih: 2 Mart 2006, 22:57 - İp: 85.***.**4.2
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Selam.... Ben, canon'um için EF lenslere yatırım yaparım.... EF-s lensler kısa zaman için işimi görebilir ama 2 senede bir makine değiştirmem gerekecek gibi görünüyor.... zamanın ne getirip ne götüreceğini şimdiden kestirmek mümkün değil..

Tarih: 3 Mart 2006, 10:01 - İp: 85.***.**1.234
denizim24
denizim24 (üye)
İstanbul / Amatör

bende conon 60d bady var lens olarak sigma 50-150mm 2.8 ex aldım ful frame olarak uyumsuzmudur yani ben makinemi tam kapasiteli kullanmıyormuyum şimdi ?

Tarih: 29 Ekim 2011, 22:34 - İp: 85.***.**2.33
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

5 yıl önce açmış olduğum bu başlığa cevap yazılmış, çok şaşırdım
Canon 60D zaten full frame bir makina değil, APSC boyutunda sensöre sahip, dolayısıyla lensle uyumsuzluk sözkonusu değil.
Lens full-frame uyumlu olmadığı için, ileride 5D gibi full frame bir makina kullanırsanız, o zaman uyumsuzluk sözkonusu olacaktır.

Tarih: 2 Kasım 2011, 10:39 - İp: 88.***.**3.135
  • 1