damga
damga (üye)
Diyarbakır / Amatör

Beyaz Dengesi

professionel fotoğrafçılardan sık sık duyduğum beyaz deengesi ne anlama geliyor.bileniniz varsa yardımcı olurmusunuz.bu iyi bir fotoğraf için ne kadar gerekli

#damga' tarafından 09.01.2007 01:04:59 tarihinde düzenlendi.

#damga' tarafından 09.01.2007 01:07:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ocak 2007, 00:59 - İp: 88.***.**5.117
rektör
rektör (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğraf makinasında otomatik, gün ışığı, gölge, tungsten, flash, ampul ışığı şeklinde önceden ayarlanmış değerler vardır, siz bulunduğunuz mekana göre bunları ayarlayıp doğru renkleri elde edersiniz.

raw formatında fotoğraf çekerseniz, makinanızn beyaz dengesi ayarının hiç bir önemi yoktur, siz sonradan (hiç bir kalite kaybı olmadan) beyaz dengesi ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Tarih: 9 Ocak 2007, 02:36 - İp: 88.***.**8.180
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Fotoğraf makineleri beyaz rengi bilmezler bu nedenle çeşitli ışık koşullarında beyaz rengi farklı işlerler bu çoğunlukla mavi yada sarı ağırlıklı olur bu nedenle değişik ışık koşullarında ortalama değerlerle makineye beyaz rengin nasıl göründüğü programlanır bu ışık koşulları sevgili@rektörün sıraladığı ışık olmakla beraber gelişmiş makinelerde bir de custom seçeneği vardı bu seçenekle örneğin eline bir beyaz peçete alır ve makineye sen "işte bu beyaz renk " diye öğretirsin makinede bu değeri nirangi alarak fotografı çeker....Bu bilginin senin için önemi sadece eğer çektiğin fotograflar mavimsi yada sarımsı çıkıyorsa geçerlidir yoksa senlik bir şey yok demektir

Tarih: 9 Ocak 2007, 16:01 - İp: 88.***.**5.95
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sevgili burkay;
Beyaz ayarı konusunda fotoğrafı çekilen beyaz peçete nasıl olyor yani makina hangi modda kaydediyor bunu.Yanş makina zaten hafıza kartına kaydediyor görüntüyü sen onu çıkardığında fotoğrafta kalmıyor makinede.O zaman biz nasıl makinaya işte bu beyazdır demiş oluyoruz.Biraz daha açarmısın bunu abicim

Tarih: 10 Ocak 2007, 09:09 - İp: 88.***.**5.13
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Benim yazım çok açık.Ben peçetenin fotografının çekilmesinden bahsetmiyorum custom fonksiyonunda makineye peçeteyle yada bir a4 kağıdıyla yada beyaz olan herhangi bir şeyle makineye o ışık koşulunda beyazın nasıl göründüğünü öğretmekten bahsediyorum.

Tarih: 10 Ocak 2007, 10:28 - İp: 88.***.**5.95
_unknown_
_unknown_ (üye)

Evet ama şuan elimde makina olmadığı için net anlayamadım.Costum fonksiyonuna getirip çekim yapıyoruz diyorsunuz.Peki flaş olcak mı?Yani doğru beyazı nasıl öğreteceğiz?(Yanlış anlamayın amacım muhalefet olmak değil birşeyler öğrenmek).

#_unknown_' tarafından 10.01.2007 10:40:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 10:39 - İp: 88.***.**5.13
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Zaten senin muhalefet ettiğini düşünmüyorum...
Sorun senin hala olayı fotograf çekmek olarak yorumlamanda o moddan kurtulamadın bir türlü....
Tekrar ediyorum lütfen iyi oku:
Makinenin menüsünde cusyom ayarı var makineyi o moda alıp içinde bulunulan ortamda örneğin düğün salonunda beyaz rengin nasıl göründüğünü makineye öğretiyoruz o görüntü makinenin hafızasına gidiyor medya ortamına değil ...Eğer sorunumuz ortam içinde beyazın nasıl göründüğünü makineye göstermekse dolayısıyla burada flaşa da ihtiyacımız olmayacaktır..yanlış beyaz ayarı yapılan makinede çekilen fotograflarda beyaz renk mavimsi yada sarımsı görünür....

Tarih: 10 Ocak 2007, 14:15 - İp: 88.***.**5.95
_unknown_
_unknown_ (üye)

Teşekkürler burkay abi anladım sonunda
Deneyeceğim eğer yapamazsam rahatsız ederim seni tekrar...

Tarih: 10 Ocak 2007, 15:22 - İp: 88.***.**5.13
ramo
ramo (üye)
Aydın / Amatör

selam arkadaslar
soruyu soran arkadasa ve cevabini yazan arkada eline saglik. benimde ayni sorularim olacakti ve cevabini burada buldum. herkese bol fotografli gunler

Tarih: 5 Nisan 2007, 18:23 - İp: 81.***.**9.136
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Bu fotoğrafta beyaz ayarı hatası var mı. Yoksa başka bir hata mı. Gökyüzü bembeyaz çıkmış. Akşam üstü çekmiştim. Kendim beyaz ayarını ayarlamadan çekmiştim.

Tarih: 11 Ağustos 2007, 14:35 - İp: 85.***.**5.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu fotograftakı parlamanın sebebı asırı pozlamadır beyaz ayarının buna bır cozumu olamaz..beyaz ayarı sadece fotograftakı renk dengesıyle alakalıdır..

bu fotografın daha az pozlanması yada dıyaframının kısılması gerekir..

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:28 - İp: 88.***.**7.176