fotoasli09
fotoasli09 (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

Telif Hakkı

Sevgili dostlar,bir müşteriniz sünnet kıyafeti giydirdiği oğluna sizin stüdyonuzda iki poz fotoğrafını çektirse (örneğin 20 ytl de ücretini ödese) daha sonra da o fotoğrafları götürüp bir laboratuvarda 1000 adet davetiye yaptırsa ,bu olay fotoğrafı çeken sizin adınıza telif hakları açısından bir haklılık doğurur mu? Lütfen konu hakkında yeterli bilgiye sahip olanlar yazsın.Herkese hayırlı işler dilerim.

Tarih: 18 Haziran 2007, 17:14 - İp: 88.***.**4.245
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

Yukarıdaki konuya ilaveten telif hakları yasasını da okudum,orada (güzel sanat eserleri bölümünde fotoğrafik eserler diye bir tanım var)ve bir derneğin fiyat listesine bağımlı olarak çalışan esnafın ürettiği bazı ürünleri de güzel sanatlar eseri olarak tanımlamış.Bizim çektiğimiz fotoğraflarda bu kapsamda değerlendirilip müşterek eser sahibi sayılıyor muyuz acaba?

Tarih: 18 Haziran 2007, 19:13 - İp: 88.***.**4.245
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

tam olarak bilmiyorum fakat başka bişeyden örnek vereyim. örneğin siz lisanslı bir yazlızım alıyorsunuz. bu yazılımı belirtilen kadar pc ye yükleyebiliyorsunuz fakat...

bu fotoğraf çektirme işi buna benziyor, siz bir yazılım firmasına sizin belirlediğiniz özelliklerde yazılım yaptırıyorsunuz. ve bu yazılımı onlardan parasını ödeyerek satın alıyorsunuz.

işte ozaman yazılımın kaynak kodları dahil herşeyini satıp çoğaltıp kesip biçebilirsiniz. çünkü yazılım size özel olarak yapılıyor. ve sizin malınız oluyor.

Tarih: 18 Haziran 2007, 21:48 - İp: 88.***.**0.236
foto_okyanus
foto_okyanus (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben de aynı şekilde iş yaptım bana çekildiler ben hazırladım fonladım falan cd olarak verdim 25 ytl ücret aldım gidip matbaada bastırdılar bilmiyorum telif hakkı falan oluyormu ama bi araştırmak lazım

#foto_deniz' tarafından 19.06.2007 10:03:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2007, 10:02 - İp: 88.***.**3.98
reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

telif hakkımız var çünkü biz güzel sanatlar ile uğraşıyoruz ve tüm hakları bize ait tabii siz müşteriniz ile bu konu hakkında bir anlaşma yaptıysanız ozaman farklı

Tarih: 19 Haziran 2007, 14:13 - İp: 81.***.**5.28
  • 1