mine05
mine05 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sektör İle İlgili Çözüm Önerileri.

Forumlara baktığımda herkes sektörün geleceğinden ve hali hazırdaki uygulamalardan rahatsız. Herkes yakınıyor...
Peki sizce sorunlar nasıl çözülür. ?

Herkes bir sorun yazsın, peşinden çözüm önerisini de yapsın. En azından forumda yer alan meslektaşlar, meslek mensuplarının geleceğini kurtarmaya ışık tutar. Birbirlerine fikir verirler.
Sektör ile ilgili sıkıntıları azaltıcı uygulamaları gören çevrelerindeki fotoğrafçılar da, onları taklit etseler, biraz olsun sıkıntılar azalır...

Lütfen sadece sektörde yer alan kişiler yorum yazsın. Amatörler yorum yazmasınlar.

#mine05' tarafından 22.02.2008 13:51:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Şubat 2008, 13:50 - İp: 88.***.**8.57
fz
fz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

fdiker abim muhteşem anlatmışsın yıllaerdır babam dinlediğim bu muhteşem olayı tekrar senden duymak süper oldu ya helala olsun sana

Tarih: 9 Mart 2008, 21:49 - İp: 88.***.**5.83
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben yeni fotoğrafçıyım. bunu söylemkten gocunmamda utanmamda. Devir değiştiyse sizde değişin bizde değişelim. Geçmişte yaşanan çok şey olabilir fakat buy hiçbir zaman şu demek değildir; vazgeçmek!!
VAZ-GEÇ-MEM
Ben bunu bağıra bağıra söylüyorum aksini kim iddia ederse ayak altından çekilsin. Fotoğrafçılık ölmedi ölmeyecekte.
çünkü fotoğrafçılık sanat dalı. sanat ise ölmez. e ozaman fotoğrafçılıkta ölmeyecektir. sadece rekabet kızıştı. cesaretli olu derim.

Tarih: 14 Mart 2008, 13:30 - İp: 88.***.**5.102
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben elimden geleni yapmaya adayım arkadaşlar. Fotoğrafçılar ölüyor bitiyor diyenlere bu adrese konu açtım.
http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=31218
Oraya şikayelerini açık ve net yazabilirler. Artık birilerinin birşey yapma vakti geldi inancındayım. Ben bu uğurda yanlız kalsamda yinede mücadele edeceğim. umarım bir yol alırım ve başımdan geçenleri yazdığım linkten paylaşacağım.
İsteyenler bu sayfalardan isteyenler benim linkimden sorunları-çözüm yollarını anlatabilir beraber neler yapabiliyoruz ona bakarız. Çözüm yollarına bende bu şekilde katkı sağlamak istedim.
Herkes sıkıntısını, biliyorsa kime başvurmamız gerektiğini de yazsın.Sonuca gidelim lafta kalmasın. Ağlamaktan sızlamaktansa birşeyler yapmak en iyisidir.

Tüm bilinçli fotoğrafçıları bu adrese bekliyorum. Çünkü bu konu hepimizi ilgilendiriyor.
Işığınız bol olsun. saygılarımla.

Tarih: 17 Mart 2008, 02:21 - İp: 78.***.**2.214
ebru_13
ebru_13 (üye)
Bitlis / Reklam Fotoğrafçısı

SLM BİZİM BURADA VSK ÇEKTİRENE BİZ 15 X21 VERİYORUZ ADAM ÇERÇEVEDE İSTİYU VERMİYORUZ AMA VERSEK TE YARANMIYORUZ.YANİ BEDAVA ÇEKİYORUZ..ÇEKTİRMEK İSTEYEN VARSA BUYUR YAKINDA EV ARABA DA VERECEZ.... GELİN DAMAT ÇEKTİRENE DÜĞÜN MASRAFLARI BİZDEN ... NEDE OLSA İŞ
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Tarih: 27 Mart 2008, 12:38 - İp: 88.***.**6.132
denesev
denesev (üye)
Karaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

sektörü ne cep telefonları ne dijitaller.vurdu.sektörü fotografcılar ın kendisi vurdu. yaptıkları KAMPANYALARLA.sadece şu okul kayıtlarında sınava girişlerde fotoğraf olayını kaldırmasaydı devletimiz bu meslek yine çöküşe gitmezdii.vesikalığı bitirdiler iycee.allah sonumuzu hayır etsinn

Tarih: 6 Nisan 2008, 12:35 - İp: 88.***.**8.209
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Evet arkadaşlar siyahbeyazdan renliye geçiş dönemi çok yumuşaktı ancak analogdan dijitale geçiş sert oldu kabul ama mesleğimizi bitme noktasına getiren bu değil UYANIN arkadaşlar UYANIN silkinin ve kendinize gelin bu meslek ölmüyor ve ölmeyecek sadece akıllı olmamız gerek doğru ve yerinde yatırım yapalım mesela şimdiye kadar dijital minilab almamış olanların bu yatırıma girmemelerini önerebilirim çok yakın bir zamanda eczalı baskı diye bir şey kalmayacak bana göre tamamen termale dönecek diye düşünüyorum. Çünkü bunun sinyalleri gelmeye başladı örnek darfilmin satışını yaptığı 30x40 baskı yapan termal baskı cihazı ve ben çok yakın bir zamanda bunu minilaba dönüştüreceklerini düşünüyorum ve fiyatları çok uygun olacağı kanaatindeyim.
Neyse asıl konu kaliteden ödün vermemek ve fiyatlarımıza sahip çıkmak bir başkası ucuza basıyor diye emeğimizi ayaklar altına almayalım. Hepinize hayırlı işler diliyorum

Tarih: 8 Nisan 2008, 11:18 - İp: 88.***.**2.8
ebru_13
ebru_13 (üye)
Bitlis / Reklam Fotoğrafçısı

remi5861 BU CEVAP SANA KENDİN DİYORSUNKİ BEN YENİYİM
SENİNLE BİR KAÇ YIL SONRA GÜRÜŞECEZ . BAKALIM AYNI KELİMELERİ DE YAZACAKMIŞSIN . NE BİLİYUNKİ NE KONUŞUYON
ÇEKTİĞİN FLİMLER DAHA BANYODAN ÇIKMADI GÜZÜM . DAHA YENİSİN ÖNCE İŞİN NERESİNDESİN ONU BİLMİYORSUN....

BU SADECE SENİ ELEŞTİRMEKTİ YANLIŞ ANLAMA

Tarih: 11 Nisan 2008, 16:04 - İp: 81.***.**5.223
uguracar
uguracar (üye)
Gaziantep / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba arkadaşlar
bundan 1 ay öce başımdan geçen bir olayı anlatmak ve fikirlerini almak istedim.
ben fotoğrafçıyım. babamda fotoğrafçı. dayımda fotoğrafçıydı (meslegi bıraktı) amcamda fotografçıydı (geçindi). Uzun lafın kısası meslegin içinde doğdum. başımdan geçen olaya gelince babam 1975 yılında çektigi bir gelin damadın bende çocuklarının çekimi için randevu aldım. yani aradan uzun bir zaman geçmiş o resmin kalitesi verilen hizmet akılda kalıcılık bırakıyor. sizi arayıp buluyorlar ve geliyorlar. mesleğimiz aslında ölmüyor sadece hizmet anlayışı değişiyor. daha hızlı hizmet sunuluyor. diyeceğim şu ki siz fotoğrafçılık yaptıgınz sürece kalıcılığı yakaladığınız an sorun kalmamıştır. ucuza çalışan arkadaşlar 33 yıl sonra böyle bir olayla mutlu olabilecekmisiniz. günü kurtarmak size yetecekmi? yetecekse devam edin ne de olsa bir yerde kalacaksınız. yine kalıcı olan bizler olacagız.
konudan biraz kopuk olacak ama cep tlf gibi fotograf çeken makina yada cihazlar benim açımda mesleğe darbe yada benzeri bir vurma yapmadı. (az da olsa etkisi var hiç yok değil) sadece popilerliğimizi arttırdı. fotografçılık varmış denildi. unutulan bir meslek tekrar gündeme geldi. bakış açıları değişti. kendi çektikleriyle bizimkileri yan yana bile getiremezken bizim ne kadar işi bilen insnlar olduğumuzun farkına vardılar. nerdeyse çogumuzun iş yerine gelip şu resmi nasıl çekiyorsunuz diye sordular. sormadılar mı? neyse fazla başınızı şişirmeye gerek yok.
herkese hayırlı işler dilerim..
bana ulaşmak isterseniz msn aderesimi verebilirim. daha sıklıkla görüşürüz.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 10:04 - İp: 88.***.**2.88
fotonevzat
fotonevzat (üye)
Uşak / Firma

fikret abimin yazılarından sonra yazıları okudumda yazmak gelmedi içimden ama fikret abicime selam göndermedende edemeyeciğim çocukluğumun en iyi güler yüzlü pazarlamacısı selamlar sana

Tarih: 7 Mayıs 2008, 14:13 - İp: 88.***.**2.227
adagume
adagume (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

............Bana kalırsa....... Sektörün geleceğinde korkulacak olan....... yüksek oranda amator işler.....!!!!!!!

yani kaybedersek sadece amatör baskımızı ve de sanmıyorum ama bir nebze vesikalık kaybederiz....... Büyük Şirketler artık her evi .. yani her kullanıcıyı birer fotoğrafçı olarak görüyorlar....... Makinalarla gelen yazılımlar .. küçük amator baskı aparatları..... ws ws..... bunlar gösteriyor sonucun ne olacağını..... Bizlere sadece Profesyonel Studyo İşçiliği Kalacak......

.... Ayrıca.... birçoğumuzda Minilab vardır ....... Minilab sahipleri bir nebze dayanabilir,,, rekabet edebilir ucuz belki de maliyetinin hemen üstüne LABORATUVAR fiyatına Müşteriye iş basabilir ve hayatını devam ettirir...

.....Ve 1 de..... Şundan Bahsedilmiş Burada.......( Önemli.)

...... Herkes yani işsiz kalan...... Az bilgisi olan ...... birazcık 1 şeyler öğrenip eline makinayı alan herkes fotoğrafçı açıyor ..... açtığıyla kalmayıp ... piyasayı kırıyor...... diye yakınılmış......

.......Bunda yakınılacak 1 şey yok...... Alın size en yakın örnek.......!!!!!
Uzakta aramayın...... Burada yani Netfotoğrafta dahi birçok meraklı kullanıcıya onlarca .. yüzlerce dersler ... taktikler ... teknikler veriliyor.....

......Sakın yalnış anlaşılmasın tabiki verilecek .... Bilgi paylaştıkça çoğalır...... Ona lafımız yok ... bizimkisi sadece örnek..... Ama şunu demek istiyorum..... Bu mesleği yapanın yaptığı işe 1 azcık da olsa saygısı olacak........ Bu işi şu paraya ben yapmam arkadaş diyebilecek..... Öte yandan Üretici ya da Dağıtıcı şirketler bazında bakarsak da..; onlarla mücadele zor........

.....Yani bu türden meslektaşlarımızın arttığı bir ortamda piyasa koşulları ile savaşmak 1 tarafa........ büyük şirketlerin gelecek politikaları ile savaşmak 1 tarafa...... Biz hepsi ile mücadele etmeliyiz ki.... Kendimizi Garantiye alalım......

Tarih: 15 Mayıs 2008, 01:38 - İp: 88.***.**1.85