yigit1628
yigit1628 (üye)
Bursa / Amatör

” Netleme Problemim Var. ”

Merhaba arkadaşlar ben bir şirketin ürün fotoğraflarını çekmekle sorumlu bir çalışanım (stajyerim). İşe başlayalı 6 ay olmak üzere . Çekim için bi odayı studio'ya çevirmişler. Paraflaşlarımız var. Makinamızın markası CANON EOS 60D.
Ürünlerde gıda, ambalaj ve temizlik olmak üzere 3 gruba ayrılıyor. Mesela beyaz bir karıştırıcı çekimi yapmam gerek bir türlü netleme yapamıyorum. Zeminin ve arka planında beyaz olması gerekiyor. Arka planda beyaz olunca ürünü netleme yapmıyor. Manuelde çekim yapıyorum.Profesyonel anlamda bilgim yok.
Netleme yapabilmem için yardımcı olur musunuz ?

Tarih: 6 Mart 2013, 10:04 - İp: 93.***.**3.215
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

netleme için tek nokta seç kontrastın en fazla olduğu yani açıklık kyuluk veya bir çizginin olduğu bölgeyi seç ve netlemeyi oraya yap... mutlaka netleme yapması lazım ışığı biraz kısabiliyorsan netlemeyi öyle yap pozlamayı manuel deneme yanılmayla yap.. entantaneyide..

Tarih: 6 Mart 2013, 14:16 - İp: 88.***.**7.19
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Lensinizin netleme mesafe limitini kontrol ettiniz mi?

Tarih: 6 Mart 2013, 15:41 - İp: 176.***.**3.146
yigit1628
yigit1628 (üye)
Bursa / Amatör

@buzlucam
İstenilen fotoğraf çekimi
Benim çektiğim fotoğraf

@ocaklilar
Lensimin maksimum yakınlığı 135mm. Netleme limitini bilmiyorum. İlk defa sizden duyuyorum. Detaylı bilgi verir misiniz ?

#yigit1628' tarafından 06.03.2013 15:47:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2013, 15:47 - İp: 93.***.**3.215
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Her lensin (lensine göre değişen) bir netleme mesafe limiti vardır, lens o mesafeden daha yakın bir mesafeden netleme yapamaz. (örneğin bu değer 45 cm ise ve siz 40 cm den çekim yapıyorsanız, lens netleme yapamaz. Bu değer, lensin teknik bilgilerinde belirtilir.

Tarih: 6 Mart 2013, 18:05 - İp: 176.***.**3.146
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

istenilen fotograf diye koyduğun fotograf seninkinden daha kötü geldi bana.... beyazın üzerine beyaz zaten kontrastta sorun yaratıyor ışık yuksek gelmiş ürünün bir kısmı zeminde kaybolmuş...

#buzlucam' tarafından 07.03.2013 09:18:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2013, 09:15 - İp: 88.***.**7.19
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Evet netleyememe nedeni sayın ocaklıların dediği gibi minimum netleme mesafesinden kaynaklı olablir.Eğer lensinizin netleme mesafesi ürünün istediğiniz yakınlıkta fotoğrafını çekmenizi engelliyorsa ya biraz üründen uzaklaşacaksınız ya da daha yakından netleyebilen bir lens alacaksınız.
Ürün beyaz, zemin de beyaz makine netleyemeyebilir bu durumda.Eğer sorun bundan kaynaklı ise manuel netleme yapabilirsiniz.
Ayrıca beyaz bir ürünü beyaz zeminde fotoğraflamak ürünü göstermeyecektir.Başka renk fon kullanmanız sanırım daha iyi olur.

Tarih: 7 Mart 2013, 22:45 - İp: 176.***.**5.217
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

kontrast yaratmayan durumlarda netleme her zaman sapıtır. ayrıca yakın çekimler için lensin netleme mesafeside etken olabilir.

Tarih: 9 Mart 2013, 03:38 - İp: 24.***.**6.72
  • 1