sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Fotoğrafa Çerçeve Ve Yazı Eklemek

merhaba. hamsiköy abimizin isteği üzerine kısaca şu işi anlatayım. fotoğrafı photoshop'da açtıktan sonra istediğiniz düzenlemeleri yapıp bitirin ilk önce.daha sonra layers tablosunda (varsa) background isimli layer üzerine çift tıklayın. okey tuşuna basın. bu yolla layer'ın kilidini kaldırmış oluyoruz. bu kilidi kaldırmadığımızda çerçeve üzerinde oynama yapmak zor oluyor. sonra image menüsünden canvas size'a tıklayın. oradan relative seçeneği işaretli olsun. şimdi fotoğrafı enine ve boyuna ne kadar büyüteceğinize karar verin. bunu deneme yanılma yoluyla seçebilirsiniz. fotoğrafın ne tarafa doğru büyütüleceğini de orada aşağıdaki karelerden seçebilirsiniz. okey tuşuna bastığınızda sizin istediğiniz ölcü veya oranda büyütülmüş olacak fotoğrafınız.

/ben genelde 10 percent kullanıyorum (%10)/

sonra yine layers tablosundan new layer tuşuyla yeni bir layer oluşturun. bunu en alta sürükleyin. renk skalasından renginizi seçtikten sonra paint bucket tool[g tuşu] layerınızı boyayın. layer tablosundan daha önce düzenlediğimiz fotoğrafın olduğu layer'ın küçük resmi üzerine çift tıklayın, oradan bir pencere açılacak. burada en altta stroke diye bir seçenek var. o seçeneğin üzerine tıklayın, çerçeve eklenecek fotoğrafınıza. seçeneklerden boyutunu rengini ayarlayabilirsiniz.

şimdi çerçevemiz de bitmiş oldu.

text tool[t tuşu] ile yazıyı yazmak istediğiniz yere tıklayın. yazınızı yazın, options çubuğundan fontu boyutu keyfinize göre seçin. sonra move tool[v tuşu] ile dilediğiniz gibi hareket ettirip yerleştirebilirsiniz. eğer istediğiniz boyutta font boyutu bulamadıysanız ctrl+t (edit -> free transform) ile yazınızı boyutlandırabilirsiniz.

yazıyı da ekledik mi? evet bitti..

şimdi file save for web veya save as seçenekleriyle kaydedebilirsiniz.

geçmiş olsun

Tarih: 25 Nisan 2007, 14:30 - İp: 85.***.**5.210
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili sdtyrdkn, teşekkürler sonunda ben de fotoğraflarımı çerçeveleyebileceğim....

Tarih: 25 Nisan 2007, 18:05 - İp: 88.***.**4.56
mrtgkce
mrtgkce (üye)
Bursa / Amatör

Photoshopla bu iş karmaşık ve zahmetli görünüyor. Şahsen ben çok basit ve kolay olarak uygulanabilen ve ücretsiz olarak edinilebilen Photo Filtre programını kullanıyorum, image>outside frame dedikten sonra çerçevenizi istediğiniz kalınlıkta, istediğiniz renkte ekleyebilitsiniz. Ayrıca yine image>text sekmesinden istediğiniz renkte, gölgeli, tercihinize göre yazıyı da kolayca ekleyebilirsiniz. Ben çok memnunum, tavsiye ederim.

Saygılarımla..

Tarih: 25 Nisan 2007, 20:36 - İp: 88.***.**5.149
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

evet hayli karışık bir yol. devamlı kullanmayanlar zorlanabilir. ek programlar daha iyi iş görebilir.

tşkler mrtgkce.
link de paylaşırsan süper olur.

Tarih: 25 Nisan 2007, 22:27 - İp: 85.***.**5.223
rainbow111
rainbow111 (üye)
İzmir / Amatör

photo filtre link:

http://www.inndir.com/program.php?id=23034

Tarih: 28 Nisan 2007, 16:59 - İp: 85.***.**0.231
mizahci
mizahci (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dediğiniz ek programı bilmiyorum fakat yine de en güzel işlerin photoshopla çıkacağına inanıyorum.Hayır yanlışsam söyleyin :D

Tarih: 28 Nisan 2007, 22:46 - İp: 88.***.**5.235
tunaozcinar
tunaozcinar (üye)
İzmir / Amatör

Bende ps den yanayım.
Güzel döküman olmuş.
Tşk.

Tarih: 22 Ekim 2007, 23:37 - İp: 85.***.**8.189
kutbul
kutbul (üye)
Diyarbakır / Amatör

tesekkurler ama Photo Filtre programı gercekten tam acemilere göre cok kolay...

Tarih: 29 Aralık 2008, 00:16 - İp: 78.***.**0.0
redkitt
redkitt (üye)
İstanbul / Meraklı

Konu biteli bayagı omus ama benım ilğimi çektiği için bakmak istediğim belkı baskalarınıda ilgisini çekebilirdiye düşündüm Photo Filitre programının linki ölü indirebilinecek yeni link :

http://www.teknomobil.org/grafik-resim/221-photofiltre-studio-v922-turkce-full.html

Tarih: 6 Ekim 2010, 14:52 - İp: 109.***.**4.233
  • 1