er80
er80 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Stüdyoları Oda-derneği?

Mahallelerdeki fotoğraf stüdyoları için herhangi bir meslek odası var mı?

Ya da dernek?...Ve varsa etkisi nasıldır? Var mıdır?

acele bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.

Tarih: 12 Şubat 2009, 10:33 - İp: 88.***.**6.11
er80
er80 (üye)
İstanbul / Amatör

Evet Atakan bey tesekkür ediyorum.
itici sekilde de olsa biraz dürtünce olmayacak sey olmuyor.
Merak etmeyin krizle alakasi yok. Sükür krizde degiliz.

Evet siteye baktim.

http://isfo.org/v2/index.php?b=hakkimizda

"Değerli meslektaşlarım yapmak istediklerimizi özetlersek:

1. Haksız rekabeti kaldırmak.
2. Mesleğimize ara eleman yetiştirmek. ( stüdyo fotoğrafçısı, photoshop gibi programları bilen bilgisayar elemanı, tezgahtar ve müşteri ilişkileri elemanı)
3. Fotoğrafçıları tespit etmek ve onlara ait bilgileri derlemek.
4. Kamu ve özel kuruluşlar ile ilişkileri sağlamak.
5. Bilirkişi ve ekspertiz birimi oluşturmak.
6. Fotoğrafçılara fiyat listesi hazırlamak
7. Fotoğrafçıları yıldız sistemi ile sınıflandırmak.
8. Meslektaşlarımızın zorunlu ihtiyacı olan ustalık ve kalfalık belgelerini almalarını sağlamak.
9. Türkiye Fotoğrafçılar Federasyonu'nu kurmak için diğer illerdeki odalarla ortak komisyon oluşturmak.
10. Medya kuruluşları aracılığıyla mesleki bilgiler vermek ve teknik ve sanatsal konularda yayımlar yapmak.
11. İş ve işçi bulma faaliyetlerinde bulunmak ve çalışanlara dair sicil tutacak.
12. Zaman zaman bölgesel ve genel anlamda sorunlarımız ve çözümleri hakkında toplantılar düzenlemek.
13. Fotoğrafçılar odasına yapılan yazılı şikayetler denetim ekipleri vasıtasıyla yerinde inceleyerek sonuçlandırmak.
14. Hukuk müşavirliği ortak sorunlarımızı çözümleyecektir.
15. Fotoğraf stüdyolarıyla ilgili standartlar oluşturmak ve uygulamak."

Bunlar yapılıyor mu sizce?...

Tarih: 12 Şubat 2009, 14:47 - İp: 88.***.**6.11
er80
er80 (üye)
İstanbul / Amatör

"Değerli meslektaşlarım; Devletin, Haziran 2005 tarihinde yeni çıkardığı 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar kanunu ile odaları oldukça yetkilendirmiş ve yaptırım imkanları sağlamıştır. Bu çerçeveden yola çıkacak olursak, bundan sonra fotoğrafçılar bir düzen ve sistem çerçevesinde mesleklerini icra edecekler, haksızlıklar yapamayacaklardır. Buna güveniniz tam olsun. Amacımız sizlere aba altında sopa göstermek değildir. Sirkeci'de meslek eğitim merkezi açtık. Sizlere ve elemanlarınıza mesleki eğitimler vermeye, mesleğe yeni elemanlar hazırlamaya başlanacaktır. Ayrıca bu sayıdan itibaren ''Foto teknik'' adlı dergimizle sizlere yararlı bilgiler vermeye başladık."

YAPTIRIM VARMIS?...

#er80' tarafından 12.02.2009 15:26:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Şubat 2009, 14:49 - İp: 88.***.**6.11
er80
er80 (üye)
İstanbul / Amatör

Atakan bey bu arada benim üsluptan rahatsiz oldunuz dogru ama arkadasinizin tavri da hos degildi. ilk mesajlari "objektif" okumanizi rica edecegim ki bunu yapamayacaginizi biliyorum zaten...

Kolay gelsin.

Bu federasyona hic sikayette bulunan kurum-kisiler var midir? Sonuc almislar midir?

Tarih: 12 Şubat 2009, 14:54 - İp: 88.***.**6.11
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tarih: 16 Şubat 2009, 12:11 - İp: 78.***.**3.120
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 23 Şubat 2009, 21:35 - İp: 88.***.**3.153
buzveatesh
buzveatesh (üye)
Kocaeli / Amatör

Sorunuzun tam cevabı değil ama İFSAK - İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği var onlarla irtibata geçmenizi tavsiye ederim. http://www.ifsak.org/

Tarih: 3 Nisan 2009, 16:06 - İp: 78.***.**2.200