cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

Çekerken Hangi Ayarları Yapayım

merhaba ustalar bu siteye yeni üye oldum öğrendiğim çok şeyler oldu. bundan dolayı hepinize teşekkür ederim.
sizlere bir sorum olacak benim sony dsc f828 bir dijital makinam var 8 mega piksel dir. optik zoom da 7.1 dir. bu makinayla kendi aile çevremin vesikalık resimlerini çekmek istiyorum. daha sonra kendim çıkaracağım kesinlikle ticari değildir. bu konuda ne yapmalıyım. dışarıda çekmeyi düşünüyorum. ne tür ayarlar yapayım yine arka fon olarak ne kullanayım ışıkta neye dikkat edeyim. herkese iyi çalışmalar başarılar.

Tarih: 19 Kasım 2007, 10:31 - İp: 82.***.**5.233
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

ya ustalar kimse soruma cevap vermeyecek mi

Tarih: 19 Kasım 2007, 17:36 - İp: 82.***.**5.233
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ticari degılse sadece amacın vesikalık çekmekse arkaya bir tane beyaz fon olustur ve flasla cekımını yap

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:21 - İp: 88.***.**0.236
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

öncelikle ilginden dolayı teşekkürler traxxas.
peki makinede ne gibi ayarlar yapsam iyidir. ticari değil ama resimlerin iyi çıkması da tabiki önemli. iyi çalışmalar.

Tarih: 19 Kasım 2007, 20:40 - İp: 82.***.**5.233
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

kendi aile çevremin vesikalık resimlerini çekmek istiyorum.
demişsin oda güzel peki vergi ödeyen meslektaşlarım senin bu yazına neder bilmiyorum.

Tarih: 20 Kasım 2007, 09:32 - İp: 85.***.**2.85
erkanbayir
erkanbayir (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

herkes kendi vesikalığını çekerse biz ne yiyeceğiz git bir fotoğrafçıya paran nasip olsun

Tarih: 20 Kasım 2007, 10:37 - İp: 88.***.**7.251
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

ya ustalar kusura bakmayın siz işi biraz ticarete dökmüşsünüz.peki ben bu ticari amaçladır kendime bir stüdyo açmak istiyorum deseydim daha mı iyi di o zaman daha fazla mı para kazanacaksınız böylesi bir durumda sizin ekmeğinizle daha fazla oynamış olmazmıyım. bir de sırf birileri para kazansın diye kendi kendimize bazı şeylere girişmeyelim mi hep birilerine muhtaç mı olalım iyi valla bizim mahallede bir keresteci açılmış para kazansın diye gidip kereste alayım bari. kaldı ki öyle herkesin de kendi vesikalığını çekme şansı yoktur arkadaşlar.bunun bir sürü masrafı vardır. printer vb.bir de müşteri çekmek için yapılacak iş bilgi paylaşmamak değil ustalığınla sanatçılığınla yaratıcılığınla güzel fotolar çekmek bu şekilde müşteri çekmektir. bir de bende bu makinayı ve diğer şeyleri alırken vergi veriyorum. ustalar kusura bakmayın biraz uzun yazdım.çünkü gerçekten de çok zoruma gitti. bu kadar meselelere ticari mantıkla yaklaşmak doğru değil.hepinize iyi çalışmalar iyi kazançlar.

Tarih: 20 Kasım 2007, 15:34 - İp: 82.***.**5.233
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

arkadaşlar kaç gündür bekliyorum birileri sorduğum soruya cevap versin maalesef kimse bir cevap vermedi. resmen arkadaşlar bize karşı ambargo uyguladılar. ben ilk girdiğimde bazı şeyler öğrendim. ve buna bakarak bu sitenin bir paylaşım sitesi olduğunu düşünerek te üye oldum. fakat daha ilk sorduğum soruda büyük bir hüsranı yaşadım.kimse öyle fazla bir şey paylaşmak istemiyormuş olan paylaşımda karşılıklıymış.biri bir şey paylaştımı başkası da bir şey paylaşımıyormuş. daha yeni olduğum için bu konularda çok amatör olduğum için ben bir şey paylaşamadım.belki öğrenir daha sonra paylaşırım diye düşünmüştüm. fakat oluşan bu gruplaşmanın içine giremedim maalesef. benim kızgınlığım veya sitemim birşey öğrenemediğimden değil kaldı k uçsuz bucaksız internet ortamında çok şeyler öğrenirim. sitemim belki biraz ağır olacak ama varolan bencil bireyci yaklaşımdır.herşeye ticari mantıkla yaklaşmaktır. hepinize iyi çalışmalar.

Tarih: 22 Kasım 2007, 09:18 - İp: 82.***.**5.233
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

cumali bey
eğer vsk yı ucuza mal etmek için bu tür bilgiler istiyorsan
bence kampanyacı fotoğrafcılara git .
eğer makinan var ve cevrendekilere kendi cektiklerinle kendini ispatlamak istiyorsan bu topikteki anlatımına göre cok acemisin ve bence onların ve kendi vaktini harcama
zira vsk çekmek kolay ama iyi vesika cekmek o kadar kolay değildir

Tarih: 5 Aralık 2007, 17:49 - İp: 85.***.**3.171
kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

sen kendinde çeksen fotoğrafalrı baskıda yinede fiat farkı olucak normal fiata baskı yapmıycaklar ne kadar iyi çekersen çek iyi bi sonuçta çekim yapsan bunu kabul etmiycek yerler var vslık yerine başka fotoğraflar çekmeyi dene illaki yok bunalr kabul diyosan duvarla kişi arasına mesafe koy gölgesi oluşmasın ve kişi senden 2 metre falan uzak olsun

Tarih: 8 Aralık 2007, 18:33 - İp: 88.***.**0.94
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

sevgiLi cumaLi12 bu soruyu sormakta tamamen hakLıdır .. kendi vesikaLığını kendi çeker, ve bu konuda da yardım istemi$ bence yıkıcı değiL yapıcı oLmak gerekir ticari amaç güdenLer değiLde biLgisi oLanLar yardımcı oLabiLir.

neyse
karde$ biLdiğin portre çekceksin .. arkafon beyaz oLcak .. yanLız ı$ıkLandırma konusunda fikrim yok ..
ama bence değmez pek pahaLı bi$i değiL =)

Tarih: 8 Aralık 2007, 19:23 - İp: 85.***.**0.133