cayshou
cayshou (üye)
Ankara / Amatör

Siyah Beyaz Ve Digital

Selam arkadaşlar,
Ben S.B. fotoğrafı Renkliye göre dah çok seviyorum. Canon EOS 300 Analog makinemle hala çekimler yapıyorum. Hatta 1 sene öncesine kadar baskılarını da kendim yapıyordum. Ancak artık malzeme bulmak bile oldukça zorlaşıyor. Sanırım bir- iki sene karaborsaya düşecek.
Ben Digital makinelerde S.B. ın doğallığına yakın çekimlerin mümkün olp olamayacağını, bunu verebilecek en iyi makinenin ve objektifin ne olduğunu sizlerden öğrenmek istiyorum.
Bana bu konuda bilgilerinizle destek verirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler,
Cayshou

Tarih: 16 Ocak 2009, 09:07 - İp: 88.***.**0.25
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eğer renkli tonların S/B daki karşılığı ezberinizde varsa, photoshopla işleyeyerek istediğiniz sonucu alırsınız. makinanın yada lensin bir etkisi yoktur buna. dslr ler ve bazı slr like'lar raw format çekiyor zaten. raw format çekilmiş bir fotoğrafı rahatlıkla gerçek bir s/b gibi işleyebilirsiniz, daha çok size bağlı bir şey. iyi çalışmalar...

Tarih: 16 Ocak 2009, 10:53 - İp: 88.***.**3.124
ibrahim63
ibrahim63 (üye)
Şanlıurfa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Salemun Aleyküm ßişey Soracam Nikon d700 objektifi arıyoruz kimde var ?

Tarih: 22 Ocak 2009, 11:42 - İp: 78.***.**7.180
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Aleyküm selam kardeyim..
Sanırım d70 makineye objektif arıyorsun.. pek çok kişide var..
kim satar diye sorarsan istanbul sirkecide pek çok dükkanda var..
hemen hemen tüm fotoğrafçılarda sana bunu malzemecilerinden falan bulup satar..

gelelim dijitaldeki siyah beyaz olayına
Hemşehrim cayshou;
Bence siyah beyaz fotoğraf kişisel zevki tatmin etmenin ve ticari uygulamaların dışında pek matah birşey değildir. Yani bu konuda aşırıya kaçanlar için "zorlama sanat" tanımını kullanırım.
Bu benim kişisel görüşüm.
Çünkü siyah beyaz'ın doğalı diye bir olgu yok..
dolayısıyla doğal siyah-beyaz olamaz
Çünkü biz insanlar doğadaki renkleri istediğimizde yok edip onları siyah beyaz göremeyiz. (renk körleri hariç... onların neyi nasıl gördüğünü bilmiyorum) Herhangi bir rengin siyah beyazdaki karşılığıda şudur diye bir rakam verilemez. Çünkü o rengin siyah beyazda hangi tonda siyah olacağı tamamen o andaki ortam ışığına göre değişir. Hatta bizim algımızda değişir.. Koyu bir ortamda %30 bir griyi açık tonda algılarken, Açık yada aydınlık bir ortamda %30 luk bir griyi koyu algılayabiliriz.

misal.. yeşilin siyah beyazdaki karşığı %25 gridir demek yanlış.. çünkü o yeşilin bulunduğu ortamdaki ışığı önemli.. sonra yeşilin tonu önemli..

kişisel kanaatim budur..
benmi.. çok uzun zamandır renkler, tonlar, fotoğraf ve renk uyumu konularını işim gereği yoğun kullanıyorum.

Tarih: 21 Mart 2009, 16:03 - İp: 85.***.**6.150
ibrahim63
ibrahim63 (üye)
Şanlıurfa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ya Klişe Bölümü Yoqmu Hazır Klişeler yapan veya iyi yapan var mı Yardımcı OlabilirMisinZ?

Tarih: 31 Ağustos 2009, 17:40 - İp: 81.***.**3.217
  • 1