tarik1907
tarik1907 (üye)
Ankara / Amatör

Karanlık Oda Ve Dijital Baskı?

Merak ettiğim konu şu karanlık odada basılan fotografla dijital baskı olan siyah beyaz fotografların arasında baskı olarak ne gibi farklılıklar olur kağıt kontrast gibi. Yani karanlık oda baskısı ile dijital baskıyı (mat kağıt kullanılacak) profesyonel bir kişi anlayabilirmi. Biraz soruşturdum yapacağım baskı 18*24 olacak bu boyda pek anlaşılmaz gibisinden yorumlar aldım acaba ama işin aslı nedir.

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:04 - İp: 81.***.**8.195
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

siyah-beyaz daki gri tonlama gücü.. renkli negatifdede yoktur, dijital fotoğraflardada..

soruşturduğunuz ve aldığınız bilgiyi yadırgıyorum.. siyah-beyaz film ve kart banyosu hiç kullanmamış kimselerden görüş aldığınızı düşünüyorum..

Tarih: 7 Ekim 2007, 12:26 - İp: 85.***.**5.243
tarik1907
tarik1907 (üye)
Ankara / Amatör

Aslında durum şu aldığım fotografcılk dersi için 2 adet belirttiğim boyda siyah beyaz karanlık oda da basılmıs fotografa ihtiyacım var ben zaten siyah beyaz film ile bu fotografları çekicem ancak karanlık oda bulmakta sorun yaşıyorum bir ay kadar sonra bu sorunum ortadan kalakacak ve geçici bir süreliğine çözüm arıyorum. Acaba dijital baskıya versem bu çektiğim fotografları, hocam bu durumu anlarmı

Tarih: 7 Ekim 2007, 17:56 - İp: 85.***.**9.111
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

tarik merhaba,

mete'nin de belirttiği gibi dijital baskı ve agrandizör baskısının yerini tutamaz ve deneyiml bir göz bunu anlayabilir.

Mesela en basitinden k. odada fiksaj banyosunu gereğinden az yaparsan kuruttuktan sonra fotoğrafın pembeleşmeye başlar.

Ben S/b negtaigi taratıp dijital bastırdığımda ucube birşey çıkıyor ortaya.

Bence Ankara'da agrandizörlü (hala var mı bilmem) bir stüdyoda işini halledebilirsin.

Eğer işin içinden çıkmazsan bana özelden yaz, elimden geldiğince yardımcı olurum.

Sevgiler....

Tarih: 7 Ekim 2007, 23:38 - İp: 85.***.**7.160
can4435
can4435 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

ARKADAŞIM ONU ANLAMAK ÇOK KOLAY EN BASİTİNDEN FOTOĞRAFIN ARKASINI ÇEVİRİN KAĞIDIM MARKASINA BAKIN O ZAMAN RAHTLIKLA ANLARSANIZ YİNEDE ANLAMASSANIZ SİYAH BEYAZ BASKI YAPMIŞ BİR FOTOĞRAFÇIYA GÖSTERİN O HEMEN ANLAR

Tarih: 8 Ekim 2007, 11:19 - İp: 85.***.**6.6
  • 1