yeety
yeety (üye)
İstanbul / Amatör

Kaç Asa?

selamlar,
kapalı mekanda bir (ev) çekim yapıcam, ışık olarak karanlık bir ortamda sadece mum ışığı kullanmayı düşünüyorum... tek değil bi 6-7 mum ile bir ışık kaynağı oluşturmayı denicem. bunun için asa olarak s&b'da 400 mü önerirsiniz yoksa 800e kadar çıkmalı mıyım ?.(ya da illa ki spot ışıkla desteklemeli miyim?). birde s&b'da mum ışığının o kırmızı tonunu fotoğraf içinde ne kadar hissedebilirim?. son olarak, mesela 400 asada makinamın gösterdiği uygun enst. ve diyafram değerleri o ışıkta bana ne kadar aydınlık sağlar, fotoğrafta normal bir fotoğrafta olduğu kadar aydınlığı hissettirecek değerleri mi gösterir, yada şöyle sorayım, mum ışığında bile eğer makinam bana ideal değerler veriyorsa hafif bir loşluk elde etmek için o değerleri biraz kısabilir miyim?. (yada öyle çok mu karanlık olur?).

Tarih: 16 Haziran 2006, 12:23 - İp: 88.***.**3.172
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Film almadan önce o ortamı yaratıp boş makineyle 400 veya 800 ISO ayarlarıyla ölçümler yapıp makinenin verdiği enstantabe/diyafram değerlerine göre bir değerlendirme yapılabilir.

Tarih: 16 Haziran 2006, 17:59 - İp: 85.***.**5.234
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

400 asa da makina uzun pozlama süreleri verecektir.eğer tripod kullanırsanız bundan kaynaklanacak problemlerin önüne geçebilirsiniz.

zira, 800 asa çok grenli olacaktır ve fotoğrafta kesme, büyütme işlemleri sıkıntı yaratacaktır.

Tarih: 4 Eylül 2007, 23:04 - İp: 88.***.**1.235
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çekim planında hareket varsa en yüksek asa, yoksa, en düşük asa ve tripod.

Tarih: 5 Eylül 2007, 17:24 - İp: 85.***.**6.225
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mum ısıklı bır ortamda calısıp 400 lu 800 lu asa lar dıyorsunuz komple granlı ve puslu cıkar bılgınız olsun 125 ten sasmayın trıpod kullanın vede lensınızın olabıldıgınce genıs dıyafram olmasına ozen gosterın kafı

Tarih: 3 Kasım 2007, 00:52 - İp: 88.***.**9.71
  • 1