ercanicke
ercanicke (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgi Verirseniz Sevinirim

siyah-beyaz calısmak için bana film tavsiye edebilirmisniz ve fiyatını solermısınız

Tarih: 6 Ekim 2005, 18:15 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

Fiyatları bilmem ama düşük ASA olarak ilford Pan50 yi tavsiye ederim. Aslında ilford S/B olarak en iyi filmdir bana göre. Bir de Kodak T-Max serisi hoştur. Ayrıca T-Max C-41 ile banyo edildiğinden banyo sorunu da yoktur.

Tarih: 6 Ekim 2005, 18:47 - İp: yok
xbiker
xbiker (üye)
Çanakkale / Profesyonel Fotoğrafçı

Kendin yada yakın birine banyo ettirme şansın varsa
ilford fp4. Başka filmle uğraşma(en azından başlangıçta)
Ama filmi, üstünde "fotoğrafçı" yazan bir dükkana banyo ettirmeyi düşünüyorsan c41 ile banyo edilebilen Ilford XP-2 yada Kodak 400CN

Tarih: 8 Ekim 2005, 22:29 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

sevgili ercanicke..fazlaca geç görmüş olsam da konuyu sana birkaç tavsiye vermek isterim..
ilford 400 delta prof. aslında 100 asa değerinde gölge detaylarında kullanabileceğin bir film..
kodak t-max t-400cn diye bir film var ki bulursan helal olsun sana.50-800 asaya kadar ayar yapabilirsin..1600 ve sonrasında kontraslı görüntü alırsın..
fazla ışıklı ortamlarda ise kodak t-max p3200 ıso 800-6400 tavsiye ederim..
eğer vejdinin çalışmalarını izliyorsan o tavsiye etmişti bana da ancak elde yıkıyormuş..ilford pan 400 kontraslı görünt için..bir de t-max 100 ve 400 kullanıyormuş..ondan daha detaylı bilgi alabilrsin siyah beyaz da çok iyi..

Tarih: 2 Aralık 2005, 05:10 - İp: 81.***.**3.8
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Realsanto ya katılmak istedim....
SB filmleri el tankında kendin banyo etmen önemli (zaten yapıyor olabilisin ama yazıyım) sirkeci büyük postane yanında saatçioğulları ndan konsantre ecza alıp sadece kutunun üstündeki oranda sulandırarak kulanman... 1. banyoyu tek sefer kullanıp dökersin.. 2.si hypo defalarca kullanırsın... neden kendin yapman gerekir!.... realsantonun bahsettiği toleranslı filmleri 1. banyo süresine müdahele ederek değişik asa değerlerinde kullanırsın..... vs... Agrandizörün olmasada SB filmleri banyo edeceğin bir el tankın olmalı.... eczayı aldığın yerde bulabilirsin tahmin ediyorum... Hoşçakal...

Tarih: 2 Aralık 2005, 10:18 - İp: 85.***.**2.123
barisurunl
barisurunl (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Alobar arkadaşım Tmax T grain teknolojisi ile üretilmiş bir gerçek siyah beyaz filmdir ve boya kuplörleri içermediği için C41 banyo ile banyo edilmez .. Bildiğimiz developer ajanlarına ihtiyaç duyar ... Sanırım CN Filmlerle karıştırdın.. Sevgili XBiker Vuralcığımın tavsiyesine bende katılıyorum .. Fp4 ve HP5 filmler ilfordun oldukça iyi ve ton zenginliği veren contrast kontrolünü rahat yapabileceğin filmleri ... Başlangıç için oldukça ideal...
Saygılar...
Barış URUNLU

Tarih: 28 Şubat 2006, 03:41 - İp: 85.***.**7.15
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ılfort

Tarih: 19 Temmuz 2006, 09:33 - İp: 85.***.**9.37
  • 1