ejderim75
ejderim75 (üye)
Tokat / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğrafların Uzantısı Değişti

arkadaşlar bi sorunum var ama yardımcı olbilirsen sevinirim düğünde çektiğim fotoğrafları hafıza kartını bilgisayara aktarmak için kart okuyucuya ordanda bilgisayara taktım kısa bir süre sonra fotoğrafları (USBC)adında bir dosyaya dönüştürdü yalnız fotolar silinmedi sanırım çünki bu dosya 1.5 gblik bir dosya yani fotolar içinde ama uzantısı değişti açamıyorum şimdiden teşekkürler

Tarih: 14 Kasım 2011, 00:04 - İp: 141.***.**5.48
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

internetten biraz bakındım virüs yüzünden olmuş bahsettiğin olay virüsleri temizle ve öyle dene. yada uzantısı değişik fotoların uzantısını manuel olarak kendin düzelt açılıyor mu o şekilde bir kontrol et

Tarih: 14 Kasım 2011, 01:08 - İp: 213.***.**8.122
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hafıza kartlarında USBCxxxx turu verilerin oluşması ile ilgili benzer sorunlar İnternette var, kartta veri bozulması olmuş.
Kurtarma programları ile fotograflarınızı kurtarmayı deneyin.
Veri bozulması kart zamansız olarak, veri yazarken çıkartıldı ise oluşmuş olabilir.
Kartı formatlarsanız düzelir sanırım, ama kendi kendine bozulduğunu düşünüyorsanız, fazla güvenmeyin o karta.

Tarih: 14 Kasım 2011, 02:25 - İp: 85.***.**9.208
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

İstenmeyen ve sizin iradeniz dışında yapılmış bu gibi durumlar bazı virüs yazılımlar neticesi olabilir... Virüs pcden belleklere geçer ve oradaki bilgileri bu şekilde yedekler gizler veya çalışmaz hale getirebilir... bu usbcklasörünün özelliği nedir ona bir bakın sağ tıkla özellikler deyin eğer fotograflar içinde ise epey bir bilgi var demektir... 1.5 gb bunun içinde ise fotolarda onun içinde demektir... format ATMAYIN... bilgisayarım denetim masasına gidin klasör seçeneklerini açın görünümü tıklayın gizli dosyaları gösterme işaretli ise göstere getirin ve biraz daha altta korunan işletim sistemi dosyalarını gizle vardır onuda tıkla işareti kaldır ekrana gelen uyarıya evet de... şğimdi flaş içine bak önceden görülmeyen ama şimdi görülen varmı... fotograflar jpg uzantılıdır onları görebilirsen hepsini seç farklı bir yere kurtarmak için kaydet... içindeki bilgileri alabildi isen gereksiz olanları ozaman silebilir veya format atıp biçimlendirebilirsin... fotoların uzantısı farklı ise onları tek tek sen isim değiştircen örnek 001.jpg sonrakini 002.jpg yapıcan... düğün foto olduğu için bilmeyenlere format attırma tamamen gider ..her ihtimale karşı elinde bir yere öncelikle bellek içini komple yedekle... kolay gelsin...

Tarih: 15 Kasım 2011, 09:17 - İp: 79.***.**6.11
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

windows xp veya windows 7 kullanıyorsanız şöyle yapın;

herhangi bir klasörü açın. üst menüden araçlar>klasör seçenekleri'ne tıklayın. açılan pencerede üstteki sekmelerde GÖRÜNÜM sekmesine gelin ve BİLİNEN DOSYA TÜRLERİ İÇİN UZANTILARI GİZLE seçeneğinin yanındaki kutucuğu boş yapın. yani o kutu boş olacak. sonra tamam diyerek pencereleri kapatın.

daha sonra tüm USBC adındaki fotoları bir klasöre atın ve CTRL+A tuşlarına basarak tüm nesneleri seçin ve herhangi birisinin üzerinde sağ tuş tıklayın ve 1.jpg yapın ve entere basın. böylece seçili olan tüm fotolar şöyle hale gelecek;
1.jpg
1(1).jpg
1(2).jpg
1(3).jpg
yani toplu olrak biz bu resim dosyalarına uzantı eklemiş olduk. eğer topluca isimlendirmek konusunda takıldıysan teker teker elle yapabilirsiniz. yardımcı olsun diye şu videoyu öneriyorum;
fotoğraflara toplu işlem yapmak videosu
http://www.flickr.com/photos/45473082@N07/4395425216/

eğer hala olmadıysa bi tane fotoğraf kurtarma programı yardımıyla çektiğin fotoları geriye getirebilirsiniz diye düşünüyorum (biraz zayıf olasılık)

Tarih: 15 Kasım 2011, 13:50 - İp: 81.***.**2.91
  • 1