beysunbaba
beysunbaba (üye)
Muğla / Meraklı

** Canon Eos 400 D Hakkında...

Selamlar,
eos 400 d'den bilgisayara fotoğrafları atarken ortalama 4mb olan fotoğraf boyutları bilgisayara gelince 1-1,5 mb'a düşüyor. Bunu engellemek için nasıl bir program kullanabilirim?
(bilgisayarımda vista kullanıyorum)
yardımcı olursanız sevinirim..

Tarih: 23 Nisan 2010, 12:55 - İp: 78.***.**6.143
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

1- fotoğrafların ortalama 4mb geldiğinden eminmisiniz. bu sonuca nerden vardınız?
2- bilgisayara nasıl aktarım yapıyorsunuz (malkineyi mi bağlıyorsunuz yoksa kart okuyucu yardımıylamı atıyorsunuz?)

bunlara cevap verin sonra sorunun nerden kaynaklandığını bulalım.

Tarih: 23 Nisan 2010, 13:26 - İp: 88.***.**1.62
beysunbaba
beysunbaba (üye)
Muğla / Meraklı

fotoğraf makinesini ara kablo ile bilgisayara bağlıyorum. makinede fotoğrafları bilgisayara aktarmadan fotoğraflar ortalama 3-4 mb boyutunda görünüyor. Bilgisayara aktarım bitince aynı kareler 1-2 mb'a düşüyor.(windows fotoğraf galerisinde).
windows fotoğraf galerisi'nin özelliğinden midir, yoksa extra bir program ile mi yapmam gerekir?
tşkler şimdiden

Tarih: 23 Nisan 2010, 14:18 - İp: 78.***.**8.129
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

windows biz istemedikçe bir işlem yapmaz.

yanlız benim hla cevabını alamadığım bir soru var. siz nerden baktınız da fotoğraflarınızın boyutunu gördünüz?

Tarih: 23 Nisan 2010, 15:04 - İp: 88.***.**1.62
beysunbaba
beysunbaba (üye)
Muğla / Meraklı

selamlar tekrar,
fotoğaf makinesini ara kablo ile bilgisayara bağlayıp makineyi açtığımda, hafiıza kartındaki fotoğrafları (bilgisayara atacağım) sırayla görebiliyorum. fotoğrafların üzerine sağ klik-özellikler yaptığımda hafıza kartındaki fotoğrafın boyutunu görebiliyorum.
bilgisayara atacağım fotoğrafları seçip bilgisayara attıktan sonra aynı fotoğraf bilgisayarda 1-1,5 mb'a düşüyor. oysa fotoğraf makinemin hafıza kartındayken baktığımda aynı fotoğraf 3,5-4 bm görünüyordu..

Tarih: 23 Nisan 2010, 15:14 - İp: 78.***.**8.129
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

selam,

neden böyle olduğunu hala anlamadım ama sizin dediklerinizi gayet iyi anladım.

mesela ben yeni bir sabit disk aldığımı düşünün. boyutuda 100gb olsun. bunu sabit disk olarak pcye bağladığımda bana 100gb olarak göstermiyor. bu windowsun bir olayı. evrensel değerleri tam almıyor. örneğin 100gblık diski 100gb olarak görmüyor. atıyorum, 100gblık diski windows 96gb gibi görüyor. bu durum biraz karışık ama araştırırsanız böyle birşeyin varlığını göreceksiniz.

bu durumun belki sizin durumunuzla ilgisi olabilir diye söyledim. ama olmayabilirde. windos sabit disklerde yaptığı bu değer yanlışlığını acaba fotoğraflarda yapıyormuydu? sabit diskleri eksik gösteren windows acaba hafıza kartını doğrumu okuyordu?

ilk defa böyle bişeyle karşılaştığım için benimde şuan aklım karıştı.

bence dert edilecek bir durum yok. sistemlerin değerleri doğru okuyamamasıyla alakalı bir durum söz konusu burada. yoksa windows fotoğrafı alıp işleyip kaliteden çalıp boyutunuda küçültecek değilya

ama yinede ilginçmiş.

Tarih: 23 Nisan 2010, 16:38 - İp: 88.***.**1.62
beysunbaba
beysunbaba (üye)
Muğla / Meraklı

harici harddics lerdeki kaybı anlıyorum, benimde başıma geldi. 500 gb lık hd'i 494 gb göründüğünü biliyorum.
tek sıkıntı; çekilen fotoğraf 4 mb ise, bilgisayara indiğinde 1,5 mb'a düşüyorsa, muhtemelen fotoğrafın kalitesini de eksiltiyorudur diye düşünüyorum.
bu durum ya windows'tan kaynaklı, ya da bir program vasıtasıyle yapmam gerekir diye düşündüm.
gene de fikirleriniz için teşekkürler,
kolay gelsin.

Tarih: 23 Nisan 2010, 17:03 - İp: 78.***.**8.129
  • 1