tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Şarjlı Pil Sorunu

Merhaba arkadaşlar. Bu sorunu daha önceden yaşayan veya yazan var mı bilmiyorum, ben bulamadım, yazma ihtiyacı duydum.

Yaklaşık iki sene boyunca şarjlı AA piller kullanmış bir amatör fotoğrafçıyım. Bu pillerle 250-300 fotoğraf çekilebildiğini biliyor ve hatırlıyorum.

Şu an Kodak Easyshare Z1485 IS makinem var. Bu makinede önceki pilleri şarj edip kullandığımda, 5-10 fotoğraftan sonra düşük pil uyarısı verdiğini, sonraki 5-10 fotoğraftan sonra da pilin bittiğini gördüm. Pillerde veya şarj aletinde sorun vardır diye düşündüm.

Varta'nın şarj aletini ve yanında verilen sıfır 2500 mAh pillerini satın aldım. Ni-MH imiş piller, bunu da belirteyim. 13-14 saat şarj edilmesi yazılıydı. Önce 7 saat şarj ettim sonra fişten çekmek zorunda kaldım evden ayrıldığım için. Ertesi gün 7-8 saat daha şarj ettim. Yani toplamda, biraz arayla da olsa, gereken şarj süresini tamamladım ve makinede kullandım.

10-15 fotoğraftan sonra düşük pil uyarısı, sonraki 10-15 fotoğraftan sonra tırt.

Ama bu daha önce de başıma gelmişti. Makinede mi hata var, şarj aletinde mi, yoksa pillerde mi? Makinenin kendisiyle verilen CRV3 piller vardı (iki tane yapışık AA pil gibi bir tipi var) ve onlarla 250-300 fotoğraf çektim. Yani sorun makinede olamaz herhalde. Ve o piller lityummuş.

Şimdi soruma gelelim, hatam varsa nedir, yoksa durum nedir, bir de "mutlaka lityum pil al, en iyisi o" gibi bir tavsiyeniz var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 15 Ekim 2009, 17:32 - İp: 88.***.**1.81
vonalijr
vonalijr (üye)
Aydın / Meraklı

Değerli dostum söz konusu kodak makine nimh pillerle ancak bahsettiğin kadar fotoğraf çekebiliyor. Mecburen CRV3 pil almak durumundasın... Ben de makine almadan önce kodaklardaki bu sorunu (sorun sayılırsa) kullanıcı yorumlarından duyup bu makineyi değerlendirme dışı bırakmıştım. Selamlar...

Tarih: 16 Ekim 2009, 00:00 - İp: 88.***.**8.185
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

kodak makinelerin kendilerine ait pilleri vardır. şarjlı AA pilleri sadece mecbur kaldığınızda kullanın. kendi pillerinin voltajı farklı. sanıyorum 3.7 gibi bir değer. yani şarjlı piller bu voltaja yetişemiyor ve çabuk bitiyor. eğer şarjlı pil kullanmak istiyorsanız da tavsiyem panasonic infinium dur. bu pillerin kullanılmadıklarında boşalma sorunu yok. iddia edilen 360 gün stand by. selamlar...

Tarih: 16 Ekim 2009, 00:28 - İp: 88.***.**7.228
tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Hmmm anlıyorum, peki nasıl oluyor da ben daha önceden Kodak Z1275 makinemle, NiMH pilleri uzun ömürlü kullandığımı hatırlıyorum Z1275'i yaklaşık iki sene kullandım, garantisi bitmeden bir ay evvel, hangi pili takarsam takayım anında "boş" uyarısı veriyordu ve ben de tamire yolladım. Yenisiyle değiştirdiler, şu anki Z1485'ime de böyle sahip oldum zaten.

Yine de CRV3 pillerin en garanti çözüm olduğu anlaşıldı...

Tarih: 16 Ekim 2009, 10:23 - İp: 88.***.**1.81
tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Ayrıca bir vatandaş, şu adreste çok güzel bir açıklama yapmış ben de kopyalamak istedim:

Arkadaşlar pil dayanmıyor değil aslında. bu makine en az 3 volt istiyor sizin şarjlı pilleriniz 1,2x2=2,4 volt veriyor. Bu da ucu ucuna yetiyor, makineyi çalıştırabilmek için gerekli eşik voltajı en az 2.3 falan. 10 poz sonra pilin eşik değeri 2,3 e düşünce makina kapanıyor siz de pil bitti sanıyorsunuz aslında pil bitmiyor hala %90 dolu o yüzden bu yeni nesil makinalar için lityum piller var. klic 8000 gibi onlardan almanız gerek yada muadili crv3 yapacak bişi yok pili netden bulup alın.

#tayfuntuna' tarafından 16.10.2009 10:30:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2009, 10:29 - İp: 88.***.**1.81
fidella
fidella (üye)
Hatay / Meraklı

evet sorun yakalnmış ; dediğin gib sorun 1.2x2=2,4 Volt olması

sanırım bu ürün sizin makinanız için en uygun olanı 3.7 Volt
http://www.pilburada.com/Kamera-Bataryalari/KODAK-KLIC-8000-KAMERA-BATARYASI-3-502.pil

Tarih: 23 Ocak 2010, 13:57 - İp: 95.***.**4.56
yılmazfoto
yılmazfoto (üye)
İstanbul / Firma

kodak Z1485 IS modeli için tek çözüm klıc 8000 modelidir. şarjlı crv3 pil 3.7v değildir.
performans bakımından 8000 yaklaşık 500 kare uzeri fotoğraf çekmektedir.

http://urun.gittigidiyor.com/2-ad-KODAK-KLIC-8000-ORJINAL-Sarj-HEDIYE_W0QQidZZ25238034

Tarih: 18 Mart 2010, 19:16 - İp: 203.***.**7.38
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

AA 2700 pillerde sorun var,çarçabuk bitmekte ve bazende aynı gün içerisinde sıfıra geçiyor boşalıyor yani,almayın elinizde var ise aldığınız yere iade edin, onlarda biliyorlar mevzuyu zati..

Tarih: 19 Mart 2010, 16:18 - İp: 88.***.**1.168
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Şarj edilebilir nikel kadmiyum pillerden verim alamazsınız.
En kaliteli AA piller DURACELL marka pillerdir. Gerçekten çok uzun ömürlü ve kaliteli piller. Deneyin...

Tarih: 4 Nisan 2010, 20:36 - İp: 217.***.**6.192
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

TÜRİYE"DE satılan tüm şarz cihazları sorunlu
27 yıldır tamir yapıyorum türkiye"ye ilk giren şarzlı pilleri kullanandım
hala kullanıyorum
Nİ-MH piller çıktığından beri de inceliyor ve test ediyorum
markalı pillerin hepsi kaliteli fakat şarz cihazları sorunlu
eğer pilleri çift çift değilde tek tek dolduran cihaz bulursanız onula kullanın farkı göreceksiniz.
ben bir tane biliyorum atana nın ekranlı modeli onun da trafosu yanıyor
bu ülkemizizn çok önemli bir sornu tanıdıkları olan varsa sanayi bakanlığına şikayet etsin
selamlar
OĞUZ ERKARA

Tarih: 12 Mayıs 2010, 02:56 - İp: 195.***.**3.244
mustang111
mustang111 (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar ben Kodak z1275 de bu sorunu çözdüm Crv 3 Serisi pil kullanan arkadaşlar sürekli pil almak derdinden veya sarj edile bilir kalem pillere göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü Şarj cihazı ve pili isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler kendi makinemde kullanıyorum mükemmel fiyatı şarjcihazı ile birlikte 35 TL isteyen arkadaşlar mail atarsa 15 ila 20 gün içinde getirtirim. ( [email protected])

Tarih: 10 Haziran 2011, 12:22 - İp: 195.***.**7.105
  • 1