sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Reşarj

Bilen arkadaşlar diğer arkadaşlara yardımcı olmak için lütfen bu konuda bilgilerini paylaşsın.Konu şu. REŞARJ NEDİR, HANGİ ŞARJ cihazlarında bu özellik vardır.Hepinize selamlar

Tarih: 29 Aralık 2006, 01:08 - İp: 85.***.**7.64
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Çok özür diliyorum. DEŞARJ olacaktı

Tarih: 29 Aralık 2006, 01:13 - İp: 85.***.**7.64
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Re- ön takısı "yeniden" anlamına gelir.Örneğin reanimasyon(yeniden yaşam bulma),reprodüksiyon (tıpkıbasım ) gibi.
Deşarj özelliği henüz enerjisi tükenmemiş Nikel metal hydrit pillerin şarz tekniğine uygun olarak boşaltılıp tekrer şarz olabilmesi ni sağlayan "tamamen bitirme özellikli" şarz aletlerinde kullanılan özelliktir.Varta marka şarzörlerde vardır.
Eğer bu özelliğe sahip bir şarz aleti bulamazsan git bir elektronikçi dükkanına oradan dörtlü pil kutusu al (2 ytl) bir tane de el feneri lambası al. Bu lambayı pil kutusunun ucuna lehimlet ve henüz bitmemiş pillerini bu pil kutusuna tak; lambayı yakarak enerjilerini tüket derim ben.Lamba söndüğünde pillerde deşsrj olmuş olur.....

Tarih: 29 Aralık 2006, 03:49 - İp: 85.***.**2.156
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
Her ne kadar ni-cadmiyum pilleri tam boşaltmadan kullanılması önceden boşaltılmayan kısmın bir süre sonra kullanılamaz olması kusurunun yeni tip ni-metalhydrite pillerde olmadığı söylense de kullandığımız şarjlı pilleri tam boşaltıp yeniden doldurmak sağlıklı bir iştir.
Benim kullandığım Fuji E900 makinenin kendi üzerinde deşarj özelliği var.
Boşaltmak istediğimiz bataryanın alkalin pil değil şarjı pil olduğu konusunu bize sorduktan sonra kendi kullanım hızında güvenli olarak pilleri boşaltıyor.
Elimdeki diğer En El-1 ve BP511A bataryaları ise tamamen bitmesini sağlayıp , yedeğini kullanıp yeni dolanı yedeğe aktararak dönüşümlü kullanmaya çalışıyorum.
Kenarda yatıp ömrü tükenmesin diye.
Burkay arkadaşımızdan uzman görüşü olarak hatamız varsa düzeltme bekliyorum.

Saygılar

Tarih: 4 Ocak 2007, 09:34 - İp: 85.***.**0.165
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Ataba AT 998 şarj cihazı aldım.Fiyatı çok uygun.25 YTL Deşarj özelliği var.şarj süresi de kısa

Tarih: 5 Şubat 2007, 14:12 - İp: 194.***.**3.198
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

yukarıda yazılanlara aynen katılıyorum desarj tamamen bosalma diyebiliriz..

Tarih: 9 Şubat 2007, 23:01 - İp: 88.***.**4.137
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Ben küçük bir el feneri aldım onu kullanarak pilleri boşaltıyorum.Çünkü pillerin kılavuzunda pillerin tamamen boşaldıktan sonra doldurulması gerektiği yazıyordu.Bu pillerin ömrünü uzatıyormuş.Deşarj özellikli şarj cihazı olarak bildiğim Ataba var.Ama onun kalitesi hakkında bir şey diyemem ve aynı zamanda pilleri deşarj süresi çok uzun.

Tarih: 12 Mart 2007, 23:08 - İp: 88.***.**0.231
  • 1