sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Pilleri Dolu Tutmanın Yolu Yokmu?

Arkadaşlar S2nin 4 adet yedek pillerini şarj ediyorum ama piller kullanılmadığı zaman şarjı bitiyormuş bunun sebebi nedir? Önlemenin bir yolu falan yokmu?

Tarih: 8 Mart 2006, 20:19 - İp: yok
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @ayda ;

Sanırım bu sunduğum yazı en azından sana şimdilik yeterli biraçıklama olmuştur.Yazının içinde dikkat edeceğimiz yer ise şu kısımdır:

Şimdi bir pil yüksek oranda şarj olurken voltaj,ısı ve basınç değerlerini inceleyelim.
Batarya basıncı şarj zamanının çoğunda düşük seviyededir ve pil tam şarja yaklaştığında yükselir.
Yüksek basıncın sebebi oksijen gazıdır.
Aşırı şarj edilen pilin içersinde çıkan oksijen gazı sebebiyle basınç artar.
Bu arada negatif plaka üzerinde oksijenin hydroxyl ionuna çevrilmesi sırasında ısı ortaya çıkar.
Böylece pilin ısısı artar, artan ısı içerideki gazı genleştirerek basıncın daha da artmasına sebep olur.
Yüksek basınç ve ısı özellikle sızdırmazlığı sağlayan elemanlara zarar verir.
Ayrıca dış ortama kaçan oksijen ileri aşamada pile de zarar verecektir.
Dolayısı ile hızlı ve yüksek orandaki fazla şarj pile zarar verecektir.

Saygılar...

Tarih: 13 Mart 2006, 09:03 - İp: 85.***.**2.171
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

@swing,
Eski bilgiler bunlar. Ve dikkat edersen genelde NiCd piller incelenmiş. Dünya devi Varta, 15 dakikada pile zarar vermeden şarj ettiğini yazıyorsa vardrı bir bildiği. Bu eski bilgileri ben de biliyorum. Ancak yeni şarj aletleri eskisi gibi sadece akım sınırlama ile çalışmıyor. Sıcaklık değerleri de kontrol ediliyor şarj edilen pilin. Ömrüne zarar vermeyecek şekilde bir yöntemle şarj ediliyor piller.

(Not: İnternetteki her bilgiyi doğru kabul etmeyin. Ben etmiyorum çünkü. Bilgileri yazan kişi ve yazılan site oldukça önemli)

Tarih: 13 Mart 2006, 09:34 - İp: 194.***.**0.97
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Duracell ve Vartanın sitelerini biraz inceledim. Çok ayrıntılı bilgiler verilmese de bir katalogda dakikadaki sıcaklık artışını 1 derece ile sınırlayabilirsen ve maksimum şarj gerilimini aşmasına izin vermezsen pile zarar vermeden şarj edebilirsin yazıyor.
Yani T sıcaklık t ise zaman olmak üzere
dT/dt ye bakarak pilin şarjının kontrolünü yapabilirsin yazıyor.
Vartanın şarj cihazına bakınca, sıcaklık, gerilim ve basınç kontrollü şarj yapıldığını gördüm.
GP ucuz ve güzel iş görüyor, ama param olsa Duracell yada Varta alırdım kesinlikle. GP de büyük teknolojiler satın aldı, büyük yatırımlar yaptı, yine de yılların verdiği deneyim gözardı edilemez bence.

--------------

Şu bilgiyi eklemeyi unutmuşum. Hızlı şarj yapılınca %100 şarj yapılamıyormuş. Yani pilleriniz 15 dakikada dolunca daha kısa sürede boşalacak. Ama normalde 500 kare çekiyorsan 450 kare çekeceksin. Uzun süreli şarjı ise duracell de varta da önermiyor (10 12 saat olanı)
İdeali 3-4 saatte şarj olması imiş. Ama alacağınız alet mutlaka mikroişlemci kontrollü olmalı.

Sevgiler...

#mastertr' tarafyndan 13.03.2006 10:57:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2006, 10:47 - İp: 194.***.**0.97
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba SWING verdiğin bilgiler güzel fakat bu bilğileri almış olduğun sitedeki tarihi göz ardı etmişsin teknolojinin hızına yetişebilmek mümkün olmadığı gibi şu andada belki bir fabrika bir pili değil 1 saatte blkide 5 dakikada çok sağlıklı olarak doldurabilen bir teknoloji üretmiştir benim kullanmış olduğum şarz cihazı bir dünya markası olan DURACELL dir ve 4 pili bir soğutucu vasıtasıyla 15 dakikada dolduruyor eğer piller eski ve kullanılmışsalarki ozaman uyarı ışığı yanıp sönüyor ve pilleri şarz etmiyor hatta ucuz bularak almış olduğum SUZİKİ markalı pillerin hiç kullanmadığım ve paketinden yeni çıkardığım halde sorunlu olduklarını bile bildiriyor işte teknoloji bu vede dediğim gibi bu milletin dediklerinin tersini yapmalısınız dediklerini değil imamların dediği gibi hocanın dediğini yap yaptığını yapma çok gerilerde kaldı artık medem zararlı sen neden bir hoca olarak yapıyorsun bunları değilmi ama . ? İYİ GÜNLER bütün NETFOTOĞRAF üyelerine..

Tarih: 13 Mart 2006, 18:24 - İp: 85.***.**8.80
cangoo
cangoo (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makale gercekten guzel yazılmıs fakat ; hazırlanıs tarihi 2002 yılına dayanıyor; yani su anki teknolojiden biraz uzak.
Malum hergun hatta her an yenı birşeyler geliştiriliyor.
15 dk pile zarar vermeden pil yapılmasıda gayet dogal olacaktır.

Tarih: 14 Mart 2006, 23:55 - İp: 81.***.**9.151
fotocell
fotocell (üye)
Adıyaman / Firma

sarucabey arkadaşım; ne kadar dolu olursa olsun bir pil kullanılmadığı zamanlarda kendiliğinden yavaş yavaş boşalır... bunu önlemenin bir yolu yok!!!
Ama;
pilleri cihaza takılı şekilde bırakıyorsan, cihaz çalışmadığı zamanlarda pili kullanmaya devam eder..
bu cihazın açılması ve bilgilerin korunması açısından gerekli...
alkalinli bir pili cihaza takarakda makinayı stand-by da bekletebilirsin...

tavsiyem; pili oda sıcaklıgında muhafaza etmen olacak...

Tarih: 23 Mart 2006, 01:07 - İp: 85.***.**9.227