globwander
globwander (üye)
Antalya / Amatör

Nikon D90 İlk Kez Şarj...

Merhaba,

Ablama bir D90+18-105 VR aldık. Paketi açıp makineyi çalıştırmak gerektiğinde pil bloğunu şarj etmek durumunda kalmış durumdayız.

Bu pilin, ekonomik ömrü dahlinde tatminkar bir performans göstermesi için ilk şarjların önemli olduğunu düşünüyorum...

İlk kez şarj etmek için tavsiye edilen asgari süre de dahil olmak üzere ilk bir kaç şarj için öneri ve tavsiyeleriniz olursa memnun olurum.

Hepinizin yenı yılını kutlularım.

Tarih: 31 Aralık 2008, 23:06 - İp: 85.***.**8.64
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

eski tip bataryaların ilk şarj süreleri, olması gerekenden bikaç saat daha fazla oluyordu ama yeni teknoloji pil ve bataryalarda böyle bir zorunluluğa gerek yok..dolmasının ardından bir saat kadar fazla bekletseniz yeterli olacaktır.

Tarih: 1 Ocak 2009, 00:30 - İp: 88.***.**3.83
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

ilk şarjlar bataryanın rafta durduğu süredeki hantallaşmasını üzerinden atmasını sağlar. Pillerinizi mümkünse sürekli mümkün değilse arada bir uzun süreli şarj edin. Dolunca çıkarıp takın göreceksiniz ki tekrar şarj olmaya başlayacaktır. Ben bunun faydasını çok görüyorum. Sizede tavsiye ederim.

Tarih: 3 Haziran 2011, 23:40 - İp: 88.***.**7.192
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Ben tamamen bitmeden şarja takmıyorum. Şarja taktığımdada batarya doldu görününce bataryayı şarj aletinden çıkarıp tekrar takıyorum. Bunu 2 kez yapıyorum her şarjda. İlk aldığımda 500-600 fotoğraf çekiyordum şimdi 1000 civarlarında fotoğraf çekebiliyorum. Bütün şarlı piller için bu yasa geçerlidir. İyice bitmeden şarja takmayın, iyice dolmadan da şarjdan çıkarmayın. Farkı fark edersiniz kesinlikle.

Tarih: 27 Temmuz 2011, 13:48 - İp: 88.***.**6.234
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

lityum iyon (Li ON) pillerde iyice bitirmek onemli değil herhangi bir anda şarj edebilirsiniz Nİ MH (nikel metal hibrit pillerde pil boşaldığında şarj etmek pilin ömrü için önemlidir...

Tarih: 13 Ağustos 2011, 14:16 - İp: 88.***.**1.84
  • 1