lenore
lenore (üye)
Ankara / Amatör

Kodak’ın Li-ion Pilleri

ben kodak ın z730 modelini almayı düşünüyorum. pilinin az gittiğini ve çobuk bozukduğunu duydum. bu doğrumu? kullananlar yardımcı olursa çok mutlu olurum.

Tarih: 25 Ocak 2006, 20:48 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba lenore, neden z730'da karar kıldın bilemiyorum. "pilinin az gittiğini ve çobuk bozulduğunu duydum" cümlesinde "bozulma"dan kastın makine mi, pil mi, anlayamadım. Ben uzunca bir süredir (2-2.5 yıldır) DX6490 kullanıyorum. Çevremde Kodak kullanan en az 6-7 kişi biliyorum. Makine arızasına dair bir şikayet, ne çevremde, ne de takip edebildiğim kadarıyla bu forumda, duymadım. Düşündüğün makinenin pili, KLIC-5000(1050 mAh) ve 5001(1700mAh), benim makineminki ile aynı. Hiç saymadım ama, sanırım 100'ün üstünde çekim yapıyor 1 pil. Orjinal yedek bir pil almaya kalkarsan, sanırım 60-70YTL. Ancak ben, Nokia cep telefonunun bir modelinin pillerini kullanarak 2 adet yedek pil yaptım ve rahatlıkla kullanıyorum. Çünkü bu Nokia pillerinin temas pinleri ve voltajı Kodak pille aynı ve 2 pil bana yaklaşık 10-15 YTL'na maloldu. Eğer bu fotoğraf makinesini alacak olursan bana mesaj at, yedek pil konusunda seni yönlendirmeye çalışırım...

Tarih: 25 Ocak 2006, 23:58 - İp: 88.***.**6.167
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

sanırım standart AA pil kullanan makinaları da bir gözden geçirsen iyi olur; Pil konusunda esnekli önemliyse senin için belki de sadece bu makinalar arasından seçim yapsan en doğrusu olur; çünkü örnein bir pilin bir şarj ile sadece 100 kadar fotoğraf çekimine izin vermesi örneğin beni kesinlikle tatmin etmez; Mesela benim canon a610'u, şarj aletiyle birlikte 20 ytl ye aldığım 4 adet 2000 ma/h pil ile kullanıyorum; bir şarj ile %40 ı belki flashlı olan 600 fotoğraf çekebiliyorum.

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:38 - İp: 195.***.**4.219
lenore
lenore (üye)
Ankara / Amatör

öncelikle cevap için teşekkürler
sevgili droral
"neden z730'da karar kıldın bilemiyorum." demişsin. neden böyle birşey söyledin. ben ne zamandır manuel özellikleri olan ve hafıza kartı kadar video çekebilen bi makine arıyordum. hep canon a610 ve ya a520 yi tavsiye ettiler ancak onlarda video çekim süresi kısıtlıydı. (şimdi siz bana gene "neden video ya bu kadar taktın" diiceksiniz ama napıyım istiyorum işte, yoksa bi yerim eksik kalıcak.)
fiyat olarak en uygun bu makineyi buldum. şimdi eksilerini araştırıyorum ki sonradan pişman olmamyayım.
siz böyle bi cümle kurunca şüpelendim şimdi, çok mu kötü bi makine bu acaba...

Tarih: 26 Ocak 2006, 13:58 - İp: 85.***.**9.180
lenore
lenore (üye)
Ankara / Amatör

bu arada belirtmeyi unutmuşum. pili bozuluyormuş, makine değil. makineyi alırsam size ulaşmaya çalışacağım. tekrar teşekkürler

Tarih: 26 Ocak 2006, 14:07 - İp: 85.***.**9.180
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Tekrar merhaba sevgili lenore, yanlış anlaşılmasın, makinenin bir kusurunu bildiğimden değil, sadece meraktan sordum "niye illa o makine?" diye. Cevabını da vermişsin zaten .
Bu arada tekrar ediyorum, ne makineyle, ne de piliyle ilgili bir sorun yaşamadağım gibi. bu konuda bir şikayet de duymadım...

Tarih: 26 Ocak 2006, 17:09 - İp: 81.***.**5.252
haktunc
haktunc (üye)
Ankara / Amatör

merhaba lenore
kodak z 730 bence doğru bir tercih.akrabamda kodak'ı ve çekimlerini gördükten sonra, başka makine düşünmüyorum.kendisinde 730 vardı. makineyi beğendiğim için bana 730 almış, ancak ben zoom'u daha yüksek olan 740 almayı düşünüyorum.bu nedenle ambalajında beklettiğim makineyi satacağım.senin pille ilgili tereddütlerinden sonra kendisiyle görüştüm. sorun yaşamadığını belirtti.

Tarih: 5 Şubat 2006, 10:22 - İp: 193.***.**9.2
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

DX7590 kullanıyorum, Hiçbir Problem yok ve makinanın pilini bitirebilmek için Aynı gün içinde Çok fazla çaba sarf etmek gerekiyorki ben ilk aldığım gün tam gün boyunca kurcalayıp flaşlı çekimler yapmama rağmen pili hiç bitmeyecek sanmıştım. pil konusunda kodak diğer birçok markadan başarılı, tereddüt etmene gerek yok kardeşim..

Tarih: 6 Şubat 2006, 00:31 - İp: 85.***.**8.34
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

canon a610umda pil tüketme denemesi yaptım ve fantastik bir sonuç elde ettim; 2000ma/h piller ile en az 600 ü flaşlı olan 1250 foto çektim!

Tarih: 6 Şubat 2006, 04:40 - İp: 144.***.**1.148
ferhat67
ferhat67 (üye)
Zonguldak / Amatör

merhaba arkadaşlar.ben iki hafta önce kodak z730 aldım.pili ile veya makinenein kendisiyle ilgili bir sorunla kapşılaşmadım.makine gayet güzel.manuel ayarları benim gibi bir amatör için ideal.
nokia nın 3200 modelinin pili kodak ın z730 pili ile aynı. tek bir fark var o da nokianın pilinde orta pinde iki parça var.bu sorunuda değerli abimiz droraldan yardım alarak lehimle birleştirildiğinde bu pilin kullanılabilir hale getirildiğini öğrendim.bunun içinde ayrıca kendisine teşekkür ediyorum.
makine gayet güzel.alacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun dileklerimi sunarım

Tarih: 5 Mart 2006, 15:15 - İp: 85.***.**9.154
petsel1999
petsel1999 (üye)
Muğla / Meraklı

Sayın Dr Oral, Bende Kodak P850 var. KLIC 5001 pil kullanıyor. Nokianın bir modelinin bataryasından pil yapmışsınız. Ayrıntılarını emaileme gönderirseniz sevnirim.
[email protected]

Tarih: 11 Temmuz 2006, 09:14 - İp: 88.***.**8.16