droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Kodak Pil Yapımı

Tüm Kodak kullanıcılarına merhaba. Her ne kadar eskisi kadar olmasa da 2005 yılında aldığım Kodak DX6490 makinamı hala severek kullanıyorum. O dönemde, makinama bir tesadüf eseri, cep telefonun pillerinin uyduğunu keşfederek, çok ucuza 2 adet yedek pil edinmiştim ve bunu da forumda paylaşmıştım. Bu sıralar, bu konu hakkında bana çok sık mesaj gelmeye başladı. O yüzden, ihtiyacı olan herkese yardımcı olması için, buradaki başlıkta Kodak pil yapımını olabildiğince detaylı anlatmaya karar verdim.
Ancak öncelikle belirteyim ki bu piln yapımından ve kullanımından doğacak her türlü risk kullanıcıya ait olacaktır
KODAK KLICK 5000 ve 5001 PİLİNİN YAPIMI:
İlk olarak edinmeniz gereken pil "Nokia BLD-3" orjinal veya muadili bir pil. Muadil pili kesinlikle güvenilir bir yerden almanızı öneririm. Adi pillerle ilgili hepimiz kötü terübelerin yaşandığını biliyoruz. Bundan sonra, eğer evde havyanız (lehim aleti) varsa ve kullanmayı biliyorsanız kendiniz, yoksa bir elektrikçiden yardım alarak bu pilin üzerindeki 3 adet kontakt noktasından ortadakine dikkatlice lehim yapmanız veya yaptırmanız gerekiyor. Nokia bataryalarında ortadaki pin, diğerlerinden farklı olarak iki ayrı parçadır ve amaç bu iki küçük kontağı birbirine birleştirmektir. Pili lehim yapmadan, aldığınız gibi de kullanabilirsiniz, ama şarjda sorun yaşanabilir diye düşünüyorum,o nedenle işi garantiye almakta fayda var. Bundan sonrası ise sizin yaratıcılığınıza kalmış; pili bu şekilde kullanabileceğiniz gibi, uygun plastik malzemeleri ( eski CD, kredi kartı, telefon kartı, kaset kapağı, pleksiglas, vs...) kesip yapıştırmak suretiyle, kalınlaştırarak ve genişleterek, orjinal Kodak pilinin boyutuna da getirebilirsiniz. Aşağıdaki resimler de sanırım sizlere bir fikir verecektir...
Hepinize kolay gelsin...

#droral' tarafından 17.03.2007 00:50:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2007, 00:44 - İp: 195.***.**0.251
serdar3838
serdar3838 (üye)
Kayseri / Amatör

Çok teşekkürler. Gerçektende verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. Sizi forumlarda takip etmeye devam edeceğim.

Tarih: 18 Mart 2007, 01:32 - İp: 88.***.**6.93
  • 1