gezgen
gezgen (üye)
Muğla / Doğa Fotoğrafçısı

Fujifilm Hs 10 Çabuk Pil Tüketiyor...

arkadaşlar 2 hafta önce hs 10 aldım...ilk defa alkalin pillerle kullandım ve epey foto ve kurcalama yaptım..epey gittiler....bitmeye yakın sarjlı pil alayım dedim gittim tekzen den Pleomax 4 lü sarj cihazı 50 tl . ve 8 adet de pleomax 1.2 v 2500 ma.lik ni-mh pil aldım..24 tl. sarj cihazı 30 dakkada sarj edenlerden..ki öyle olsun isredim seyahatte kullanacağım..dedim ....di.....ilk sajda daha 20 kare çekmedim bittiler...sonraki şardaki ötekilerde aynı 30-40 kare bile demediler...
şarj cihazı bozuk pil uyarılı ,aşırı sıcak korumalı bir cihaz ama piller felaket ısınıyor...ve çabuk bitiyorlar....
kullandığım hafıza kartı 4 gb lık normal bir kart..hızlılaradn değil..acaba diyorum kart hızı pil tüketimini etkilermi..bu karta hd video çekiyorum şimdilik 1-2 dakikalık..bu etkilermi..? eğer hep böyle olursa bir de 3000 mh lik pillerden alıp uzun şarj cihazlarından 15-20 tl olanlardan bi deniyeyim diyorum.(en kısası 3 saat) .pil ve şarj aleti koleksiyoncusu olucaz bu gidişle...görüşlerinizi bekliyorum...

Tarih: 1 Ekim 2010, 21:07 - İp: 94.***.**0.7
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

pleomax hiç duymamıştım. samsung çatısı altındaymış sanıyorsam. samsung daha kendi telefonlarının pilini halledemiyorken bu işe girmiş ben kompakt kullanırken gp 2700mah olanlardan kullanıyordum fuji makinamla.gayet iyilerdi. ancak daha çok çekim için lityum pil kullanmalısınız. li-ion'dan bahsetmiyorum. bildiğiniz kalem pil bunlar.

Tarih: 2 Ekim 2010, 11:52 - İp: 217.***.**5.157
gezgen
gezgen (üye)

Evet samsung imali ...rezalet bişey...ilk defa kullanıyorum şarjlı pil...2500 mh yazınca herhalde iyidir diye aldım...dediğiniz gp markasını araştırayım bir...bir de lityum demişsiniz ....bir de ona bakayım..sanırım lityum daha uzun gider..teşekkür ederim..

Tarih: 3 Ekim 2010, 19:50 - İp: 94.***.**0.7
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

lityum uzun gitmesine gider de ucuz bir ürün değil.

Tarih: 4 Ekim 2010, 00:11 - İp: 217.***.**5.157
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Şarjlı pillerde GP markasından vaz geçmeyeceksiniz. En iyi fiyat/performansı veren piller. Yani daha iyileri var ama çok pahalı, daha ucuzları var ama hiç performans vermiyorlar. en iyisi GP.

Tarih: 5 Ekim 2010, 13:36 - İp: 85.***.**7.136
cikstr
cikstr (üye)
İzmir / Amatör

Şarjlı piller de başlı başına bir konu olarak ele alınmalı. Ambalajının üzerinde yazan
rakamlar genelde yanıltıcı olmakta. Pillerin kendi üzerinde tavsiye edilen şarj akımları yazar, bunlar küçük ve genelde dikkat çekmeyen yazılardır. Bu tür yazı bulunmayan sadece 2500 mA. yazan bir piliniz varsa: Ni-mh olarak, bu pili normal şartlarda 250 mA akım veren bir kaynak ile 15 saat şarj etmelisiniz ki verim alabilesiniz. Bu hesaba göre 30 dakikada şarj edebilmek için pile 2500 x 1,5 = 3750 mA, bu bir saatte şarj etmek için gereken akım. Yarım saatte yapmak için 2 katı akım vermeliyiz. Etti mi size 7500 mA Yani 7,5 AMPER. Böyle bir akım veren ve bunu alabilecek bir Ni-mh kalem pil yani 'AA' pil mantıklı olmuyor.
Bunu yanında şarj cihazlarının da altında küçük yazılar vardır. AA ve AAA piller için ayrı ayrı yazanları, bazen de tek yazanları var. Ama bu veriler de gerçek olmayabiliyor. Örneğin elimdeki cihazda output: 1,6V 1800 mA yazı var ama şarj akımı 250 mA ve 1/2 zamanlı şarj ediyor.( Üzerindeki led yanıp sönen tip, led yandığında 250 mA basıyor söndüğünde 0 mA ) Üzerindeki şarj oldu lambası 3-5 saat sonra yanıyor, lakin pilimizin çeyreği anca dolmuş oluyor.
Ben de bu şarj aletlerinin hiç birinden memnun kalmadığım için kendim imal ettim. Pilimin akımını biliyorum, gereken şarj akımını biliyorum, şarjda tutacağım saati biliyorum
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Tarih: 6 Ekim 2010, 16:54 - İp: 194.***.**8.179
gezgen
gezgen (üye)

sayın cikstr; derin sarj tabiki daha dayanır ama minimum sarj süreleri 3 saatten aşağı değil...5-8 saate kadar çıkıyor...arabadaki inverterle sarj etmeyi düşünüyorum...onun için kısa şarj süresi istedim...şarj cihazında...output 1.4 v 4 A (AA) X 4 1.4 V 1.5A (AAA)X4 yazıyor ama ben çokışları ölçmedim..bi ara ölçerim..ommetremi bulamadımda.. Teşekkür ederim ...GP veya varta almayı düşünüyorum ama varta nasıldır acaba? ayrıca derin şarj makineside alıcam...

Tarih: 13 Ekim 2010, 21:17 - İp: 94.***.**8.156
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

TIKLAYIN!

Tarih: 13 Ekim 2010, 23:11 - İp: 85.***.**8.231
gezgen
gezgen (üye)

çok iyi oldu Badboy79tr.. Teşekkür ederim...kafamda soru kalmadı...

Tarih: 14 Ekim 2010, 13:25 - İp: 94.***.**3.220
vitalen
vitalen (üye)
İstanbul / Amatör

Genel olarak hepimiz pil kullanırız ama ;; Piller konusunu pek bilmeyiz ;; İnanın bana satıcılar da pek bilmez ;;; Doğrusu bilmediklerini gözlemledim..

Konuya Gelirsek::: O, aldığınız pil, pilden sayılmaz. Şarzlı pillerde " Panasonic, Duracell, Cfl, Cp, Champion " gibi pilleri denemelisin.. Özellikle Panasonic... Sekiz yıldır kullandığım pil halâ bomba..

Şimdi ise en önemlisi ;;; ŞARZ SİSTEMİ ;;;; Bilmeniz gereken şu ;;;
ŞARZ :: Kimyasal bir olaydır, zira bu olay öyle 1-3 saatte tamamlanamaz ;; 15-16 saat gerekli... Zurna'nın zırt yeri burası ;;; Üreticiler, pazarlama uğruna yanıltıyorlar.. Hızlı-Şarz diye bir şey yok... Sağlıklı şarz için ;; Pilin amper kapasitesi'nin (1/20) oranında bir amperle 15-16 saat şarz edilmeli... Ancak o zaman pil tam anlamıyla doldurmuş oluruz.. Yüksek amperle hızlı şarz :: Hem pili öldürür, hem de iyi doldurulmaz... Bilen biri olarak söylüyorumki, herkes faydalansın...

Tarih: 1 Aralık 2010, 03:19 - İp: 88.***.**4.203
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gidin iki yada 4 tane duracell pil alın bakkaldan.
makineye takın ve deneyin. 60-100 fotograf civarında cekim yapması lazım.
yapıyorsa makinede sorun yoktur.

hafıza kartının hızı etse etse 500 fotograf yerıne 495 fotograf cekmenize neden olur. hd video tabi pil omrunu kısaltacaktır ancak 30-40 kare cekecek kadar degil.
aldgınız pillerle alakalı bir durum var ortada.

Tarih: 11 Aralık 2010, 00:15 - İp: 92.***.**3.115