mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Dolan Pilleri Cihazda Bıraksam????

Arkadaşlar şarjı dolan pilleri, şarj cihazını prizden çıkardıktan sonra, cihazda bıraksam piller burda kendiliğinden boşalır mı, ya da bu şeklide bırakmakla piller bir zarar görür mü, pillerin ömrü kısalır mı? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Selamlar...

Tarih: 13 Eylül 2006, 10:50 - İp: 81.***.**0.51
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Pillerin ömrünün kısalıp kısalmayacağı konusunda bir şey diyemeyeceğim ama şarj bitip fişi çektikten sonra pilleri cihaz üzerinde bırakmayın derler, boşalabilirmiş.

Tarih: 13 Eylül 2006, 11:31 - İp: 85.***.**5.234
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Evet bosalir,bizzat kendim yasadim.Her pilin kendine gore dolum suresi vardir,bu sureyi gecirmekte enerji kaybina neden olur.Bu nedenle sarj cihazlari uzerinde sarjin tamamlandigini gosteren bir uyari sistemi vardir.

Tarih: 13 Eylül 2006, 16:56 - İp: 195.***.**2.74
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Sayın Ocaklılar ve sayın Cancaner ilginiz için teşekkürler.

Tarih: 13 Eylül 2006, 17:08 - İp: 81.***.**0.51
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

info özellikli lithium piller için bu bilgiler geçersizdir.zira onların üzerindeki entegre (pil üzerindeki üçüncü kutup.) pilin şarz düzeyini kontrol edip kullanılan cihaza sürekli pilin arta kalan süre ve miktarı bilgilerini aktarır şarz cihazı da üzerinde pil ile çalışan herhangi bir devre olmadığı gibi gelişkin şarz cihazlarında da ters akımlara karşı diyot korumalı olduğu için pil bitmez.( bu bilgi kaliteli ve korumalı adaptörler içindir)

Tarih: 13 Eylül 2006, 21:12 - İp: 88.***.**1.237
blackrock
blackrock (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

info özellikli lithium piller için bu bilgiler geçersizdir.zira onların üzerindeki entegre (pil üzerindeki üçüncü kutup.) pilin şarz düzeyini kontrol edip kullanılan cihaza sürekli pilin arta kalan süre ve miktarı bilgilerini aktarır şarz cihazı da üzerinde pil ile çalışan herhangi bir devre olmadığı gibi gelişkin şarz cihazlarında da ters akımlara karşı diyot korumalı olduğu için pil bitmez.( bu bilgi kaliteli ve korumalı adaptörler içindir)

Doğru ancak şarj cihazınızın bu özelliği olup olmadığından emin olun, genelde yeni nesil şarj cihazları bu özelliği taşıyor aksi halde aşırı şarj ya da deşarj gibi sorunlar yaşayabilirsiniz... (Gerçe info özellikli piller diye tanımlanan piller genellikle kompakt pillerde -bir cihaz için özel üretilenler (Cep telefonu, dect telefon, bazı fotoğraf makineleri, kameralar)- vardır ama yeni nesil şarj cihazları ekseriyetle LiMH vb. normal kutuplardan (+/-) amper ölçümü yapabilirler.

Tarih: 15 Ekim 2006, 02:47 - İp: 85.***.**4.170
  • 1