bars062002
bars062002 (üye)
Ankara / Firma

Vefat Eden Babamın Resmi Onarımına Yardm

selamlar arkadaşlar.canım babmı geçen hafta kaybetmiş bulunmaktayım.ben ve ailem için çok ama çok kıymetli olan bu fotoğrafı çok büyük bi baskı alıp saklama düşüncemiz var.bu resmi nostaljisini çok bozmadan düzeltebilecek arkadaşların yardımına ihtiyacım var.şimdiden bu arkadaşlardan allah razı olsun diyor ve teşekkürlerimi sunuyorum şimdiden.

http://rapidshare.com/files/230368098/Resim.jpg.html

Tarih: 7 Mayıs 2009, 23:58 - İp: 81.***.**6.202
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bastırmak için zaten yine size gelicek
dont panic
remi abartmayın diyosa abartmayın allalaaa

Tarih: 7 Haziran 2009, 16:07 - İp: 85.***.**8.182
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

makara sellekör yaptım gördün mü?

Tarih: 7 Haziran 2009, 17:48 - İp: 88.***.**8.139
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

ya iyi hatırlattın
işyerinde bana doblo veriyolar bazan çıkıyom bi yerlere sellektörleri neresinden çalışıyo farları yarım aç tam aç neresinde bilmiyorum
ama çok az yakıyo

Tarih: 7 Haziran 2009, 20:04 - İp: 85.***.**0.148
tazu
tazu (üye)
İstanbul / Amatör

çok şaşırdım mhmttsksn arkadaşın yorumuna ben photoshop hakkında bildiklerimin tamamını buradan öğrendim ama ne olursa olsun ben yine de kendi işimi yapıyorum

Tarih: 7 Haziran 2009, 23:28 - İp: 78.***.**2.91
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

remi eline sağlık güzel olmuş ...

bence büyütülecek bişey yok..

benimde bir fotom var bi ayar çeksen...

baskı işini buradan fotoğrafçıya yaptırırız artık..

Tarih: 8 Haziran 2009, 10:12 - İp: 88.***.**7.64
muharrem13
muharrem13 (üye)
Bitlis / Stüdyo Fotoğrafçısı

ooo ii ozamn türkiyede 70 milyon kişi ozamn bu fotoğrafcıların halıne olacak herşey bedava dıyonuz birkereye mahsuz diyonuz biz kapatalım dükkanlarımızı siz burda yapın ozamn fotoğrafcılara dükkanını kapatsınevınde cay muhammetı yapsın ooo ne mutlu türkdiyene sıgöre hava hoş ama bizegöre yok anca yağimizda kavruluyoruz burası paylaşim sitesi burası resım yapma veya resım onarım yapma sıtesı değil ilginizi cereim lütfen bu kadar pasıf olayınız

Tarih: 8 Haziran 2009, 15:06 - İp: 88.***.**6.0
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bir defaya mahsus yapılan bir olay. kişinin samimiyetine inanılarak 1 defalığına yapılmıştır devamıda kesinlikle gelmeyecektir.

bence abartmaya gerek yok.

Tarih: 8 Haziran 2009, 17:52 - İp: 78.***.**7.44
prodersler
prodersler (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

öncelikle photoshopta acemi olduğumu belirteyim
gelelim bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlara bu kaygı neden anlamıyorum kimse biraz photoshop biliyorum diye özel günlerinin resmini evinde çekip ona düzeltme yapmaz yapamaz herşeyden önce profesyonel araçları yok sadece hobi olarak uğraşan kişilere tu kaka demenin nedeninide anlamış değilim paylaşılan bir bilgiyi " sadece fotoğrafçılara gönderirim " demekte haksızlık bence
şahsen ben bu siteden birşeyler öğrenmek istiyorum izin verirseniz eğer yoksa internette proğram,fon,video anlatımları fazlasıyla mevcut
herkese saygılar

Tarih: 11 Haziran 2009, 00:17 - İp: 78.***.**7.226
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bir iki kelam da ben edeyim dedim...

Bu işten para kazanan arkadaşların hassasiyetini anlıyorum. Hak da veriyorum çoğuna. Ancak "günümüzde" fotoğraf stüdyosu işleten pek çok "esnaf" malesef bu işe zarar veriyor. Bu işe yıllarını vermiş ustalara diyecek lafım yok. Fotoğrafın iki boyutu var bence. Biri sanat, diğeri zanaat. İki şekilde de para kazanılabilir. Ama muhatap olduğum pek çok fotoğraf stüdyosu işletmecisi birer zanaatkar olmaktan çok uzaklar. Yaptığı işten bihaber, zerre kadar özeni olmayan, kendini geliştirmemiş uyanık, küçük adamlar. Tek istedikleri bol bol 10-15 baskı gelsin, versinler makineye, tık tık tık yürüsün iş...

Kusura bakmayın beyler, artık işler böyle değil...
Sırf kişisel zevkimden arada filmli çekimler yapıyorum. Çektiğim her kare benim için değerli. Özenerek çekiyorum. Uğraşıyorum... Sonra istiyorum ki stüdyo da özensin. Çünkü o insan bir zanaatkar. Usta. Benden iyi bilecek, emek katacak, para kazanacak... İstiyorum ki temiz bir baskı yapsın. Mümkün olan en yüksek çözünürlük ve kalitede tarasın, dijitale aktarsın..
Soruyorum adamlara hangi çözünürlükle taradıklarını "biz jpeg tarıyoruz hocam" diyorlar. Eyvallah iyi yapıyorsunuz da çözünürlük nedir? "Güzel oluyor hocam, yüksek yani" "Tamam abicim, yüksek de sayısal olarak yani?"........."Yüksek işte kardeşim.. herkese yapıyoruz bu işi biz!!!"... Taradıkları fotolar ancak msn'de kullanılır tabii.. Tekrar basmaya kalksam idareten 10x15 basılır belki.. O da idareten...

Artık bacak kadar çocuklar neler biliyor. Kendini mesleğinde, zanaatında, sanatında geliştirmeyenler malesef eleniyor.

İnsanların fotoğraflarına özen göstereceksiniz. Çünkü insanlar için çok değerli onlar. Kendince amatör olarak sanat yapıyor o insan. O özeni siz de göstereceksiniz... Ya da sizin için son derece önemsiz olabilen bir doğum günü çekim filmi geldi, basmanız istendi. Yine en yüksek özeni göstereceksiniz. O "kıytırık" doğum günü fotoğrafı 30 sene sonra pek çok hayattan ayrılmış insanın çocukları ve torunları için en değerli aile yadigarı olacaklar belki. Bu yüzden özen göstereceksiniz... Benim ailemin "Aile albümü"nde 1920'lerden kalma fotoğraflar var. Birinde tek bir çizik yoktur. Sanki yeni gibidir. O kadar özenle saklamıştır dedem de, babam da, annem de... Bu yüzden siz de bunları basarken özen göstereceksiniz...

Zanaatına saygısı olan, müşterisine de saygı gösterir. Bunun da karşılığını alır. Herkes birbirine böyle ustaları tavsiye eder.

Fotoğraf işi yapıyorsanız müşterinizden iyi yapacaksınız. Müşteriniz sizden iyi yapıyorsa da kendinizi geliştireceksiniz. Stüdyonuzda benim çektiğimden daha iyi fotoğraf çekecek, benim evdeki yazıcımla bastığımdan çok daha kaliteli baskı vereceksiniz.

Eskiden fotoğrafçıya gitmek benim için büyük keyifti. Çocukluğumdan bahsediyorum... Babamın 1952'de asker dönüşü kullandığı körüklü ADOX makine ile ilk çekimlerimi yapmaya çalıştığım zamanlarda o amcaların yardımlarını hala hatırlıyorum... Her gittiğim fotoğrafçı 11-12 yaşındaki bir çocuğa fotoğraf çekmeyi öğretmek için çırpınıyordu. Neler öğrettiler bana neler.. Şimdikilere gidesim bile gelmiyor. Zoraki gidiyorum. Beyler lütfediyorlar, iş yapıyorlar... Yazık...

Saygılarımla..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 23:42 - İp: 95.***.**1.231
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

boşuna panik yapmayın, meslek zaten elden gitti.
her yer, hazır logo, tek tıkla foto düzenleme, hazır fona foto koy okendi yapsın diyen program kaynıyo
accık net sörf kültürü olan zaten bu işi bedavaya getiriyo bi şekilde.bilmeyen de zaten size geliyo

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:53 - İp: 88.***.**2.157