creed_06
creed_06 (üye)
Ankara / Firma

Resimmi Fotoğrafmı ?

Birçogumuz fotoğrafa resim der benim bildiğim resim kağıt ve benzeri şeylere çizilerek yapılır fotugraf ise oşık olramında kağıda yansıtılarak Tanıdıgım bi Fotoğraf sanatçısı olan Alyat BURÇ da bunu savunuyo bide sizlere sormak istedim acaba sizinki sadece bi ağız alışkanlığımı yoksa benim bildiklerimmi yanlış

Tarih: 4 Mayıs 2006, 01:13 - İp: 85.***.**5.47
bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

geçen gün bende bunu düşünmüştüm resim mi fotoğraf mı?sanırım ikiside kullanıldığı yere göre farklılık kazanıyor.sorundan sonra tdk dan baktım.öyle gibi

tdk ya göre
resim:"isim Arapça resm"
1 . Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri:
"Konulu resim parçaları kendiliğinden ve doğru olarak yan yana gelivermiş, hikâye ortaya çıkmıştı."- T. Buğra.
2 . Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat:
"Türkiye'de resim bir müddetten beri soysuz bir sanat hâline gelmeye başladı."- O. S. Orhon.
3 . Fotoğraf:
"Güzel İnebolu kızı, duvara yapıştırılan Gazi'nin resmine uzun uzun baktı."- A. Gündüz.

fotoğraf: "isim Fransızca photographe"
1 . Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi.
2 . Bu yöntemle aktarılarak çoğaltılan resim, foto:

vala ayrıca da farketmiyor gibi ben tam karar veremedim.

Tarih: 4 Mayıs 2006, 01:52 - İp: 85.***.**3.4
theater
theater (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Çok iyi bir noktaya temas etmişsiniz...
Resim, resim sanatçısının tual üzerine yaptığı sanatsal çalışmadır.
Fotoğraf ise görsel bir sanattır...
Bu yüzden bazı arkadaşlarımız her ne kadar fotoğrafa resim deseler de resim resimdir, fotoğraf ise fotoğraftır...

Tarih: 4 Mayıs 2006, 10:03 - İp: 212.***.**0.50
bishaunen
bishaunen (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Hem çizer hemde fotografçı olarak ikisinide ayırt edebiliyorum. Burası bir fotograf forumu
Bizim iş yerinde patron bile bazen resim diyor

Tarih: 4 Mayıs 2006, 15:00 - İp: 81.***.**9.45
creed_06
creed_06 (üye)
Ankara / Firma

Çok teşekkürler beni yanıltmayan cevaplar aldım gerçekten bi karmaşaya girmek üzereydimki bana güzel bilgiler verdiniz
Saygılarla

Tarih: 4 Mayıs 2006, 22:59 - İp: 85.***.**6.100
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

hocam meraab aynı konuyla gırıs yaptık bende yanlıs bılıyorum eger soylenenler dogruysa
ama ıkımız unutmayalım ve bızım gıbı dusunenler fotograf cekılır resım cızılır

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:58 - İp: 85.***.**6.196
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

FOTOĞRAF NEDİR:
Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir. Kelime Yunanca ışık anlamına gelen "photos" ve yazı anlamına gelen "graphes" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir. Fotoğrafçılık uluslararası bir dildir ve modern hayatta üçüncü bir göz vazifesi görür. Fotoğrafçılık bakmakla görmenin ayrı ayrı şeyler olduğunu kanıtlar. Fotoğraf bugünkü gelişme devrinde bir bilim ve diğer bilim kollarının da hiç şüphesiz ki en büyük yardımcısıdır

Başka bir tanım:
Bir cismin görüntüsünün ışık veya başka bir ışıma enerjisi yardımıyla bir yüzey üzerinde gözle görülür ve kalıcı bir biçimde elde edilmesi işlemine 'fotoğrafi' (veya fotoğrafçılık), elde edilen görüntüye de fotoğraf denir.

---------------------------------------------------------------------------------

RESİM NEDİR: (Resim arapça bir kelime) Ayrıca internette resim 'in tanımı yok gibi.
Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri.

Başka bir tanim: (Damla yayın evi, Türkçe sözlük.)
1 ) Bir şeyin çizgi veya boyayla yapılan biçimi. 2 ) Bu biçimleri yapma sanatı. 3 ) Fotoğraf

SORU ???????: Resim ve fotoğraf bir madde üzerine görüntünün aktarılması-işlenmesi işi olmasına karşın bu iki olayı anlatan ve içinde barındıran bir kelime varmı.???
Örnek: El yazısı + Matbaa yazısı.... = YAZI
sonuç olarak tümüne yazı diyoruz.

RESIM + FOTOĞRAF => ??????

Ben bunu herzaman düşünürüm ve bunun bir adı olmadığına karar verdim . Belki bu yüzden biz- ben RESİM diyoruz.

Bir adı varsa beni aydınlatın Lütfen.!!!!!!!!!!!

#azrael' tarafyndan 24.09.2006 01:41:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Eylül 2006, 01:33 - İp: 85.***.**7.84
mine05
mine05 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğraf. !

Tarih: 21 Nisan 2007, 10:53 - İp: 88.***.**1.35
hudemirtas
hudemirtas (üye)
Bursa / Meraklı

Studyo resimcisi mi studyo fografçısımı gibi bişey oluyo

ressammı fotoğrafçımı?

çok derin mevzuuuuu

Ps ile fotoları düzenlemek ressamlığa geçermi acaba?????
Acaba resim sadece sıfırdan yapmakmı yoksa düzenlemede içine girermi?

Ya kardeş nerden açtın bu konuyu Tavukmu yumurtadan çıkar gibi bişey...

İkiside Sanata ve kazanca Hitap ettiği için fnish aynı bence

Tarih: 21 Nisan 2007, 14:31 - İp: 88.***.**3.5
sur
sur (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

aslında hem resim hemde Fotoğraf ama Fotoğraf daha matılı çünkü resim diyince akla ressamın cizdiği resim geliyo Fotoğraf diyince fotoğrafcını cektiği Fotoğraf geliyo

bence Fotoğraf

Tarih: 21 Nisan 2007, 17:56 - İp: 88.***.**4.54
kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

en basit yolu olarak resim saatler alan bir uğraşın ürünü fotoğraf ise saniyede alınan bir görüntünü ürünü bunu bile bile fotoğrafa resim demek mantıksız

Tarih: 21 Nisan 2007, 20:53 - İp: 85.***.**9.126