histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Renk Farklılığı

arkadaşlare Raw işleyip bitrdiğim zaman photoshopta renkler farklı başka bir viewer de gösterdiğim zaman renklerdeki doygunluk daha az oluyor bunun nedeni nedir acaba??

Tarih: 10 Mayıs 2008, 17:31 - İp: 88.***.**2.147
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Camera Raw AyarLarına Baktın Mı ?

Adob RGB'de OlabiLir SRGB Ye ALırsan RenkLer ÇekiLir Ona Göre Ton Renk AyarLarsın Ben ÖyLe ÇaLışıyorum..

Adob RGB'de RenkLer Daha Doygundur Bir Çok Kişi Adob RGB Çalışıyor..
Ben SRGB ÇaLışıyorum Çünkü AyarLadığım RenkLer Baskıda Gördüğüm Gibi Çıksın İstiyorum Bu AyarLar Yani SRGB Beni YanıLtmıyor..

Tarih: 10 Mayıs 2008, 20:36 - İp: 85.***.**5.28
adagume
adagume (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arkadaşın da bahsettiği gibi senin Pshopun kullanığı Renk Profili ile Wiever programının Kulandıgı Renk Profili aynı değildir.......

En Basitinden....örneğin..... Pshopta bi foto aç..... renkler doygun ws ws mükemmel...... Aynı Jpeg resmi bir de windows ta aç..... Standart resim fax görüntüleyici ile..... windows daha mat kaçar.....

ama ayarlarsan hepsini aynı profile....... fark ortadan kalkar......!!!!!!!

Tarih: 11 Mayıs 2008, 01:19 - İp: 88.***.**8.4
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

bilgileriniz için çok teşekkürler ... peki adobe RGB de çalışmanın ne tür bi faydası vardır ???

Tarih: 11 Mayıs 2008, 21:21 - İp: 88.***.**2.147
adagume
adagume (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

.......Adobe RGB...... gözümüzün bile ayırt edemediği kadar renk çeşidini barındırır....... Örneğin Adobe RGB spektrumunu gösterebilen Ekranlar daha yeni yeni sadece 1 kaç firma tarafından üretildi.......

Yani Adobe RGB ....... sRGB den çok daha kaliteli bir Renk Scalası demektir...... Şu an standart monitorler ancak sRGB profilini gösterebilir......

Adobe RGB'yi sadece Baskıda görebilirsiniz....... Bununla birlikte bazı yazıcılar bile Adobe RGB yi desteklemez.....!!!!!!!

..... Ayrıca..... çekimlerinizde.. makinadan.. adobe RGB yi seçerseniz...... varolan tüm renkleri kullanmış olursunuz......!!!!!! yani sRGB kullanarak bu varolan tüm renklerin belirli bir oranını kullanıyoruz........

......şu an bildiğim kadarıyla en geniş renk scalası Prophoto RGB de var....... fakat destekleyen monitor ya da baskı var mı tam olark bilmiyorum.......

.....bizim yapmamız gereken...........

.....Adobe RGB kullanarak...... tonlamayı yapıp...... hangi renk profiline göre baskı yapacaksak bunu gönderimden önce convert etmek.......

.....bu şekilde ayarlanırsa..... örneğin baskı yapacağımız hedef....... gönderilen fotoğraftaki renk profilini kafasına göre yorumlayıp gereksiz gördüğü renk pigmentlerini yok sayamaz...... biz ne gönderirsek o sonucu alırız.........

Tarih: 12 Mayıs 2008, 01:46 - İp: 88.***.**8.4
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Önceden arkadaşlar açıklamışlar zaten. Oların haricinde şuna değinmek istiyorum;

Renk profili denen bir olay var hocam. Photoshopta ve baskı cihazında olmak üzere..
Sen diyelim sRGB renkte çalışıyorsun ekranında ayarlı, tasarımınıda bu şekilde çıksın istiyorsun.
Diyelimki baskı makinendeki renk yönetimide farklı. (ki herzaman farklı olabiliyor)
Senin gönderdiğin ayarlı renk profilli döküman yazıcıda devre dışı bırakılıp yazıcı kendi renk profilini uyguluyor olabilir. Eğer birde yazıcı renk profili ayarsızsa yada yanlış seçilmişse işler ozaman çıkmaza dönüşür.
Sen yeşil cam yeşil gönderirsin makine basar normal yeşil. Yani bir nevi convert eder renkleri..

onun için eğer ps deki renk profili sana güzel geliyorsa ve bu şekilde olması gerekiyor diyorsan yazıcının renk yönetimini devre dışı bırakmalısın.
-yada tam tersini.. sana kalmış..

kısaca;

ya ps renk yönetimiyle yazıcı renk yönetimi birbirine göre ayarlanacak
ya sadece ps renk yönetimi olacak yazıcı devre dışı kalacak
yada ps renk yönetimi devredışı bırakılıp yazıcıya uyulacak.

bunlara bi bak istersen..

birde bu konuyla alakalı yararlı olabileceğini düşündüğüm link verdim bi bak istersen..
http://help.adobe.com/tr_TR/Photoshop/10.0/help.html?content=WS2A5857E0-A6D1-4efc-85B1-FE1D4FC0246E.html

------
ben şahsen yazıcıyla ps renk yönetimini birbirine uyduruyorum ve sRGB renk skalasını kullanmayı tercih ediyorum. Çıktıda adobe RGByi alamadıktan sonbra kullanmanın ne anlamı var?

Tarih: 12 Mayıs 2008, 02:41 - İp: 88.***.**6.214
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar hepinize tek tek çok teşekkür ederim

Tarih: 12 Mayıs 2008, 22:23 - İp: 88.***.**2.4
  • 1