kapa
kapa (üye)
Kocaeli / Amatör

Raw Fotoğraflar

raw fotoğrafların yararları hakkında bana bilgi verebilecek olan herkese şimdiden çok teşekkürler dilerim.mail atatn ve cevap yazanlardan da yazmayanlara da teşekkürler

Tarih: 3 Eylül 2007, 23:01 - İp: 88.***.**3.228
z_yazgan
z_yazgan (üye)
İzmir / Meraklı

raw sıkıştırılmadan kaydedilen bir formattir..daha kaliteli goruntu verir bu yuzden..fakat jpg ye nazaran boyutu buyuktur..islemek icin programa ihtiyacin olur..ps icin pluginlerle bu sorunda ortadan kalkti..rahatca raw isleyebiliyoruz artik.raw formatın jpeg e göre daha fazla yer tutar jpg sıkıştırılarak kaydedildiginden kalitede azalma gorulur..kolay gelsin

Tarih: 4 Eylül 2007, 00:53 - İp: 88.***.**5.231
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Zeki Abinin Dediği Gibi Raw Bir Fotoğrafın Kayıpsız Formatıdır En Yüksek KaLitesidir..

Raw ÇekiLen FotoğrafLarı PS İçinde Camera Raw'da Açar Camera Rawda Ezpose'sini Tint'ini Çok daha İyi AyarLayabiLirsin KeskinLiğini AyarLayabiLirsin..

Varsa KöşeLerdeki Kararmaya Kadar Camera Raw'da DüzeLtebiLirsin..

OLaki Estanteneyi Biraz Koyu Yada Açık KuLLandın Raw Formatındaysa Bunu DüzeLtebiLirsin..

Farkı anLamak İçin Bir Fotoğrafı Jpg Çekeceksin Ondan Sonra Raw Farkı Monütöründe GöremeyebiLirsin.. İki Fotoğraftanda Baskı ALdığında Farkı Çok açık GörebiLirsin..

Tarih: 4 Eylül 2007, 16:09 - İp: 88.***.**9.200
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

ek olarak..

RAW 36 bit RGB dir.. (milyarlarca renk)

jpeg vs.. formatları 24 bit RGB olduğu için 16.7 milyon renktir..

gözümüz, en fazla 16.7 milyon reng iayırt ediyorken.. ne faydası var diye soracak olursanız.. RAW fotoğraflar sayesinde elimizdeki dijital müdahele toleransı ciddi derecede ( çok ciddi derecede ) artar.. hatalı çekim.. karanlıkta kalmış bölgeler.. vs.. sorun olmaktan çıkar...(Sip_Sak ın bahsettiği şekilde )

Tarih: 3 Ekim 2007, 14:07 - İp: 85.***.**6.34
demi
demi (üye)
Almanya / Stüdyo Fotoğrafçısı

yani kisacazi, kamerada ayarlayabilecen hemen herseyi sonradan Raw sayesinde bilgisayarda (Photoshop) düzeltebilirsin....Raw in Formati cok büyük oluyor, yani büyük bir seri cekeceksen jpg olarak cek bence, yoksa saatlerce beklersin bilgisayarin karsinda(bende öyle yani)

yalnisim varsa düzeltin lütfen bildigim bukadar

Tarih: 3 Ekim 2007, 16:53 - İp: 89.***.**0.65
sesiz-siir
sesiz-siir (üye)
Şanlıurfa / Stüdyo Fotoğrafçısı

bende merak ediyordum burda bilgilerini paylaşan abilerime tşk ederim gerçekten çok güzel birortam herkesin ellerine sağlik.

Tarih: 13 Ekim 2007, 14:34 - İp: 85.***.**3.71
ala-cam
ala-cam (üye)
Balıkesir / Amatör

Sony DSLR A200W makinam var.yeni aldım.fakat raw formatında çektiğim fotoğrafları açamıyorum.sony sayfasında vista için program var.xp ye uyum sağlamıyor.yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler

Tarih: 7 Temmuz 2008, 14:32 - İp: 88.***.**5.9
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

beraberinde aldığın cd yi kurarsan xp uyumlu olanını kullanabilirsin

Tarih: 7 Temmuz 2008, 17:50 - İp: 78.***.**3.247
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Profesyoneller genelde bu formatı tercih ediyormuş. Yani ortalıkta dolaşan genel kanı bunu gösteriyor.
Fakat ben nedense gördüğüm 10 fotoğrafçıdan 0'ında ( yanlış görmüyorsunuz 10 fotoğrafçıda 0..) RAW kullanana rastlamadım.
50X60 gibi ebatlarda baskı yapmalarına rağmen niye bu fotoğrafçılar RAW kullanmıyorlar?
a-RAW okadarda iyi değil
b-RAW çok kasıyor
c-JPG tatmin ediyor.
d-RAW'ı yiyecek yada içecek sanıyorlar (haberleri yok)
e-Bunlar fotoğrafçıyım diye geçinenler kategorisinde..

içinden çıkamadım.
Hepsinin ortak yanı: Hepsi studio fotoğrafçısıdır.

Tarih: 8 Temmuz 2008, 10:51 - İp: 78.***.**6.236
hay2010
hay2010 (üye)
Bursa / Meraklı

photoshop tarzı ücretsiz programlar raw dosyasını açmıyor mu? "yalnızca photoshop kullanıyorsak raw çekmeliyiz." gibi bir sonuç çıkardım doğru mu? teşekkür ederim...

Tarih: 20 Ağustos 2012, 01:45 - İp: 195.***.**7.55
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

ben profesyonel değilim 15 güne kadarda raw ın tam anlamıyla ne olduğunu bilmiyordum.15 gün önce antalyadan gelen yeğenimde güzel bir f.makinası vardı.sağı solu cekerken raw formatını gördüm ve denem için 5 resim cektim daha sonrada pc ye attım resimlerimi ps de actıktan sonra camera raw la resimlerin renk tonu ,işığı,netliğini daha güzel bir hale getirdim.bu özellik acıkcası benim çok hoşuma gitti

Tarih: 22 Ağustos 2012, 03:34 - İp: 78.***.**0.151