fotocek
fotocek (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

Raw Format Nasıl İşlenir

SLM arkadaşlarben raw formatlı bir resmi fotoshop ve corelde açamıyorum.bunun için bir eklentimi lazım ben mi bilmiyorum.bu resimleri nasıl işleyeceğim.jepg yaptığımda zaten bir anlamı kalmıyor.yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden saygılar

Tarih: 29 Ekim 2005, 12:13 - İp: yok
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 14 Kasım 2008, 10:32 - İp: 78.***.**6.243
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

corelde niye açmaya çalışıyorsun?
hep corelde çalışıyorsan bilemem. Ama işin azsa indir bir trial adobe ürünü (lightroom olur ps olur) işini gör kaldır.
Bu yöntem diğer trial raw editörleri içinde geçerlidir.

Bir noktaya değinmek istiyorum. Adobe ve yazılımlarının kral olmasının altında yatan sebeplerden biriyle karşı karşıyayız. Adamlar bizim karşılaşabileceğimiz her sorunu düşünmüş ona göre ne gerekiyorsa koymuşlar. Corelde belki vardır ama bilemem. bulunamayacak kadar bile uzakta olması eksi tarafıdır yazılımın.
-----
Meşhur RAW editörleri:
-Adobe Camera raw
-Apple Aperture
-Adobe photoshop lightroom
------
Her makinenin kendi raw formatı vardır. Adobe firması sürekli kendini güncelleyerek bu yeni makinelerin formatlarını işllenebilirliğini nbize sunar.
Bu yüzden adobenin camera raw'ını daima güncel tutmak en sağlıklısıdır. (farklı makinalarla çalışmıyorsanız tabiiki )

#remi5861' tarafından 18.11.2008 18:11:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2008, 13:17 - İp: 88.***.**3.54
fotocek
fotocek (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

remi arkadaşım cevabınız için teşekkür ediyorum

Tarih: 17 Kasım 2008, 12:19 - İp: 85.***.**3.86
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

canon kullanıyorsanız eğer canonun kendi orginal yazılımını bir yerlerden bulmanızı öneririm. bende orginal cd si var ve raw işleme konusunda da gayet yeterli bence. bu arada raw işlemenin yanında panaroma fotoğraf yapımında da çok faydalı..

bir ara orginal cd mden upload ederek paylaşmıştım burada ama engellenmiş ne yazık ki.. neyse sağlık olsun..

Tarih: 18 Kasım 2008, 17:24 - İp: 85.***.**3.116
  • 1