action
action (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Photoshop Hakkında

Sevgili arkadaşlar tesadüfen bir action ararken gördüğüm bu sitede forumdaki anlamsız tartışmaları okudum. Gerçekten rahatsız oldum Ara güler sanat görüşünden fotoğrafın sanat mı değimli tartışmasından, ben mi daha büyük rötüşçüyüm tartışmalarına kadar gerçekten sinir bozucu tartışmalar var. ve hiçbirinin dışardan başka 3. şahıslara yardımı olmayan bilgiler.
İlk olarak söylemek gerekirse rahatsız olduğum konu Photoshop hakkında ve fotoğraf hakkında ki kalıplaşmış yanlış fikirler. Photoshop sadece fotoğrafçılar için rötüş atılsın diye geliştirilmiş bir program değildir. Eminim ki çoğunu bu programın tarihçesini bile bilmezsiniz. Photoshop dışında başka basit program arayışlarına giren arkadaşlara bu işi bırakmalarını tavsiye ederim. Photoshop ilk okul çocuklarının kullanıcağı bir seviyeye gelmişken, iki effect atan kendini bu programı kullanıyor zannediyor. Photoshop u başta bir araç olarak görmenizde fayda var, yani elinizde boya ve fırça varsa resim yaparsınız, ama ressam değilseniz bu boya ve fırça ile sadece bir resmi taklit edebilirisiniz. Fotoğrafçıların yaptığı rötüş işlemi sadece ezberlenmiş bir zanaat hareketidir. Bu bağlamda bakarsanız Fotoğrafçılığa sanat demiyorum diyen Ara Gülerin aslında bilerek nasıl rötüşçülere laf soktuğunu görürsünüz. Onun lafı sanatçılara değildir. Ben bir gecede bir photoshop özürlüye bile rötüş atmayı öğretip, 3 günde böbürlenen arkadaşların seviyesine getireceğimi idaa ediyorum. Benim çalıştığım yerde orta okul çocukları dekupe yapıyordu. ben merakımdan girdiğim digital fotoğrafçılağa, nefret ederek ayrıldım, çünki şu sitede gördüğüm anlamsız kıskançlık orada vardı. ben herhangi birinizden daha iyi rötüş atarım iddasında değilim tek anlatmak istediğim, programa ve sanata çok haksızlık yaptığınız ve gereğinden fazla böbürlendiğiniz. Bana istediğiniz kadar kışkırtıcı cevap yazın bu size birşey kazandırmayacaktır. Herkes kendi işini yapsın rötüşünü atan haddini bilsin sanata bilginiz olmadan dil uzatmayın kullandığınız photoshop un sadece bir araç olduğunu gerçeğin yetenek odlunu kafanıza sokun derim…

Tarih: 27 Ocak 2006, 03:55 - İp: yok
waver
waver (üye)
Çanakkale / Amatör

gerçekten çok haklısınız size katılıyorum bende bir fotografçıda bilgisayar başında photoshop kullanıyorum gerçekten yapılan işlemler klişelerşmiş bir şekilde devam ediyor hiç bir değişen noktası yok 1 haftada photoshopta yapılailecek ne warsa hepsini hemen hemen ezberledim çünki ögrenecek bir sey sadece ezberr.....

Tarih: 27 Ocak 2006, 04:26 - İp: 85.***.**0.86
theater
theater (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Merhaba...

Yerden göğe kadar hakkınız var. Siteye gireli fazla olmadı. Ben de sizin gibi o kadar çok konu başlığı dolaşmama rağmen aydınlatıcı bilgi yerine bir sidik yarışıdır sürüp gittiğine tanık oldum. Oysa bu foruma giren insanların yeni bir şeyler öğrenmesi gerekiyor kanısındayım. Bakıyorum, adam bir konu başlığı açmış, örnekler koymuş ama bunu nasıl yaptığına ilişkin hiç bir bilgi yok. Sadece böbürlenme var mesajlarda. 50 kişi sornmuş bu nasıl yapılıyor diye. Ama tek kelime cevap yok. Bence bilgiyi paylaşmak gerek. Çünkü bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inananlardanım.

Herkese saygılar...

Tarih: 27 Ocak 2006, 10:59 - İp: 212.***.**0.50
hey_0
hey_0 (üye)
Çanakkale / Amatör

dediklerin hepsinde haklısın sana katılıorum digital dünyaya yeni girdim bişiler kapmaya çalışırken böle tartışmalar insanın keyfini kaçırıoo ama senin yazdığın yazılarda insanı bi o kadar kapçılıoo bu sanata

Tarih: 7 Ocak 2009, 14:56 - İp: 85.***.**4.232
  • 1