quit
quit (üye)
Bursa / Amatör

Photoshop Araç - Menü Ve İçerikleri

Photoshop Araç Kutusu (Toolbox)

Photoshop'u kullanmak için öncelikle Asagıda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz.
Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden, Window>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz).
Araç Kutusu, yandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir.
Gizli olan bu araçlara, yanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse nuzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.
Bunlardan birini seçerseniz Araç kutusunda ki diğer ikon ile yerini değiştirecek, kullanmaya hazır hale gelecektir. Herbirinin yanlarındaki klavye kısa yol tuşlarını da görebilirsiniz.

Şimdi "Araç Kutusu" üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım


"Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer. Elliptical Marquee Tool, Şayet Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer.Diğerleri, tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar.


"Move Tool", Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar.Otomatik seçim özelliği olduğu gibi imajın üzeründe iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Klavuzluk görevi vardır. (V)


"Lasso Tool", Kement Aracı denir. İmajınız üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz. Resmin belli noktalarını tek tek seçmenize Polygonal Lasso Tool ile yapabilirsiniz. Magnetic Lasso Tool ise kontrast ve renge duyarlıdır.


"Magic Wand Tool", İmaj üzerindeki benzer renkleri seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.


"Crop Tool", Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenize, fazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar. ©


"Slice Tool", Dilimleme Aracı, imaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. İmajınızı dilimlere bölebilirsiniz. Slice Select Tool ise dilimleri seçmemize yarar.


"Airbrush Tool", Yumuşak kenarlı hat şeklinde boyama yapmamızı sağlar. (Kalem hareketi sağlar.)(J)


"Pencil Tool", Kalem Aracıdır. Airbrush Tool aksine sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır. Paintbrush Tool ise Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar.


"Clone Stamp Tool", Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar. Pattern Stamp Tool ise hafıza-şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.


"History Brush Tool", İmajın arkaplan rengini kopyalayıp imaj üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar. Art History Tool ise kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederek, fırça etkisiyle boyama yapar.


"Eraser Tool", Silme Aracı, imaj üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin vaya imajın

Tarih: 22 Ekim 2007, 19:23 - İp: 85.***.**9.16
kayseri
kayseri (üye)
Konya / Amatör

TEŞEKÜRLER.

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 02:37 - İp: 88.***.**8.66
soner_01
soner_01 (üye)
Adana / Amatör

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 10:58 - İp: 85.***.**5.4
ufukakyildirim
ufukakyildirim (üye)
Antalya / Meraklı

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 13:20 - İp: 88.***.**3.161
lotus-
lotus- (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Guzel bir paylasim.Tesekkurler kardes.
Saygilar..

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 13:44 - İp: 80.***.**1.162
quit
quit (üye)
Bursa / Amatör

Umarim isinize yarar arkadaslar.
Bazı yerlerinde gordugum eksiklikleri mumkun oldugunca zaman icinde kendim gidermeye calısıcam ve bu konuda sizlerinde fikir ve önerilerini bekliyorum. Genel olarak bir baktım icerigindeki bilgileri dogru oldugu kanaatine vardigim icin paylasima sundum. Yeni baslayan arkadaslar ve eksigi olan arakadaslarımız icin iyi bir dokuman.
Güle güle kullanin..

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 15:53 - İp: 85.***.**9.16
delta38
delta38 (üye)
Kayseri / Meraklı

ellerinize sağlık.cok yararlı olacak bunlar.

 

Tarih: 23 Ekim 2007, 21:36 - İp: 85.***.**3.242
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

emeğine sağlık kardeş

 

Tarih: 25 Ekim 2007, 19:08 - İp: 212.***.**0.206
  • 1