berdusetna
berdusetna (üye)
İstanbul / Amatör

Negatif Olarak Yapılmış Baskı

Merhaba, elimde çok eski bir fotoğraf var. Negatif gibi kağıda basılmış durumda. Bu fotoğrafı photoshop ile düzgün hale nasıl getirebilirim. Bu baskı şeklinin adını bilen var mı?
Teşekkür ederim....

Tarih: 13 Kasım 2007, 18:19 - İp: 88.***.**2.12
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Görmüştüm Daha Önce Ama Adını BiLmiyorum OzamanLar Negatifi Pozitife Çeviren ALet OLamadığı İçin Negatif Basmıştır.. Tam Olarak Teknik BiLgiye Sahip DeğiLim.. Bizim Zamanımızda Yoktu :o) Eski UstaLar BiLirLer Ama.

Fotoğrafı Tarattırıp PS'de İmage+Adjustments+invert Ederseniz Pozitif Olacaktır (Ctrl+ı ) Ondan Sonra ÇaLışabiLirsiniz.

Tarih: 13 Kasım 2007, 19:05 - İp: 88.***.**9.127
DigitalArt
DigitalArt (üye)

Mete007 Abiye Sorsak O Kesin Teknik AçıkLamasını Yapar.. :o)

Tarih: 13 Kasım 2007, 19:08 - İp: 88.***.**9.127
ahoca
ahoca (üye)
Adana / Meraklı

ESKİ köşebaşı fotoğrafçıları pozlamayı bir cam üzerine gerçekleştirirlerdi.Cam üzerindeki negatif görüntüler birbirine çok benzediği için bulunması kolay olsun diye o görüntünün eski ismiyle arabını diğer ismiyle negatifini tekrar çoğaltmakta ve bulmakta kolaylık olsun diye resmi çektirene verirlerdi.(Ha bu arada eski negatifler agrandizörde tekrardan pozlanabilir.)Bu negatif resmi taratıp photoshopta açıp
ctrl+i ye tıklarsan siyahbeyaz resim haline dönüşür.Daha sonra rahat rahat işlersin.
Kolay gelsin

Tarih: 14 Kasım 2007, 20:26 - İp: 88.***.**1.251
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

İmage+Adjustments+inver yaparsın biraz açık siyah beyaz olur hatta karışık bir siyah beyaz mavi ve ışık patlaması olur. ama dahasonra renk ve kontras seçenekleri ile düzeltirsin.

bu tür negatif resimler eskiden sulu sistem çekim makinalarında ilk resim olarak alınır makina genelde negatif olarak çektigi için daha sonra ikl çekilen resmin tekrar resmi çekilerek tam tesi pozitife çevrilirdi

bir anım oldu bununla ilgili:
biz yetişemedik bunlara ama yıl 1994 film sipariş etmişiz gelmesi gecikti negatif film bitti bu arada müşterileri boş çevirmemek için bir kaç gün bu şekilde çalışmıştım sonuç alana kadar birkaç defa tekrar çekmem gerekti bir iki denemeden sonra sonuçlar güzel olmuştu. ama genede filmin yerini tutmadı.

Tarih: 15 Kasım 2007, 00:23 - İp: 88.***.**0.142
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

yeni teknolojilerin gözünü seviim eskilerin sadece yaşanan anıları güzel oluyor.

Tarih: 15 Kasım 2007, 00:30 - İp: 212.***.**0.206
batuhan19b
batuhan19b (üye)

bana göre eskiler daha güzeldi.
sanatsever kardeşim bu yazdıklarım özellikle sana

senden bir adım öndeyim ben bunları hep yaşadım şansına küs.

sen hiç film banyo yaptınmı
ellerin banyodan kınalandımı.
karanlık oda dedigimiz yerlere (agzında bir sigara)kırmızı ışıkta resmin karta çıkışını seyretme şansın oldumu hiç.

yada süreyi kaçırıp baskılar koyu oldu telaşı yaşadınmı
çok güzel olan bir resimde tekrar aynı tonlamayı yakalayıp sevindigin oldumu
elinde numunelerle bir içeri bir dışarı çıkıp her defasında farklı seçenekler yaşayıp en güzel sonuca ulaşmanın güzelligini yaşadınmı .

sen rutuş kalemiylede rutuş yapmamısındır

çıkan sonuçların tamamen senin tecruben oldugunu düşünüp sevindinmi.
resimler nasıl çıkacak heyecanı da yaşamamışsındır.çünkü çektigin anda görüyorsun. tek güzelligi bu.güzel yakalamadıysan tekrar çekebiliyorsun.

sen bunları yaşamadın şimdi bu güzellikler yok.
şu an yaptıgımız sadece birilerinin yapmış oldugu şeyleri kullanmak bana göre eskiden bundan güzeldi.
unutmadan söyleyeyim şu anki en yüksek piksel o resimlerin kalitesine ulaşamadı

Tarih: 15 Kasım 2007, 01:40 - İp: 88.***.**0.142
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

abisi sende sanki fotoğrafcıyla konuşur gibi bana sitem ettin ha...!ben ne anlarım abi senin o söylediğin işlerden

Tarih: 15 Kasım 2007, 21:47 - İp: 88.***.**3.123
batuhan19b
batuhan19b (üye)

sanatsever kardeşim sitem deyil seni severim bilirsin ben sadece bütün bu işlemlerin verdigi hazı yaşamanı isterdim.

Tarih: 15 Kasım 2007, 22:57 - İp: 88.***.**7.208
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

şip'im şak'ım.. beni ne karıştırıyon.. yaşımı mı hatırlatıyon..

bak bi eski kurt açıklamış..

[>:D

Tarih: 16 Kasım 2007, 09:05 - İp: 81.***.**1.177
DigitalArt
DigitalArt (üye)

Ben Yaş Açısından Demedim Zaten Abicim. Tecrübe Konusunda Demiştim..

Gerçi Yetirince AydınLatıLdım Konu İçersinde.. SaoLun..

Tarih: 16 Kasım 2007, 10:04 - İp: 88.***.**8.195