software
software (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Lısans Hakında Bılmenız Gerekenler

COK SORULDU BENDE SIZIN ICIN ARASTIRDIM VE KISA AMA ANLASILIR BIR HALE GETIRDIM:

SORU:
BSA firmaları niye devamlı arıyor?

BSA değişik nedenlerle firmaları arayabilir. Firmalarda kullanılan yazılımlara ait lisansların tam olup olmadığı konusunda teyit almak, lisanslama ile ilgili bir sorun varsa yardımcı olmak, kötü niyetli kullanıcıları lisanslarını tamamlamaları konusunda uyarmak, almış olduğu bir ihbar öncesinde kullanıcıları uyarmak bu nedenler arasında sayılabilir.

SORU:
BSA'nın evleri arama yetkisi var mı?

Bir yerin aranması ancak Savcılıkların yazılı emri veya Mahkeme kararı ile mümkündür. BSA yasalara aykırılığı gösteren delilleri sunduğunda Savcılar evlerin aranmasını emretmek veya mahkemelerden bu yönde karar verilmesini talep etmek yetkisine sahiptir.

SORU:
BSA'nın hangi programları kontrol edip hangilerini etmeme yetkisi var?

BSA Türkiye'nin katılımcılarına www.bsa.org.tr adresinden ulaşılabilir. BSA Türkiye katılımcılarının ülkemizdeki telif haklarına yönelik haklarını korumaktadır.

SORU:
BSA'nın yapmış olduğu baskınlar nasıl gelişiyor?Firmaya girildiğinde ne gibi işlemler yapılıyor?

İhbarları değerlendiren BSA baskın yapmaya bir takım aşamalardan sonra karar verir. Lisanssız yazılım kullanıldığı ihbarı gelen yerlere çoğunlukla önce uyarıda bulunur. Bu uyarılardan bir sonuç alınmaz ise baskın seçeneği gündeme gelir.
Arama emri yerine getirilirken kullanılan tüm yazılımların dökümü çıkarılır. Kullanılan her yazılım için orijinal lisansın ve/veya faturanın gösterilmesi istenir.

SORU:
BSA sadece kendi katılımcı firmalarının yazılımları için mi çalışır?

Evet ülke genelinde katılımcı şirketlerin haklarını korur.

SORU:
Winzip, Winamp, Xing Mpeg Player vs. tarzı ufak tefek programların BSA açısından bir yaptırımı var mıdır?

Mesela Winzip'in ülkemizde satışı yok.
BSA öncelikle üyelerinin başta olmak üzere her türlü yazılımın telif hakları altında korunması için çalışmaktadır. Dergilerle birlikte verilen bir çok program limitli kullanım dahilindedir.

SORU:
Internet Cafe'leri nasıl lisanslayacağız?

Internet Cafe'lerde özellikle işletim sistemi, Office yazılımı ve oyunlar genelde lisanssız kullanılmaktadır. Bu kuruluşların da her kuruluş gibi lisanslanması gerekmektedir.

SORU:
Bilgisayarlarda kopya olarak kullanılmamasına rağmen firma içerisinde kopya yazılım CD'lerinin bulunması sakıncalı mıdır?

Lisanssız yazılım bulundurmak her durumda suç teşkil eder.

SORU:
Lisans ne demektir?

Lisans telif hakları altında üretilen bir ürünün üretici firma açısından nasıl kullanacağını tanımladığı bir sözleşmedir. Bunun kapsamı lisans sözleşmesinde veya üretici firmanın ek uyarıları ile belirtilir.

Lisanslarını alan müşterinin aldığı lisansları yükleme zorunluluğu var mıdır?
Hayır yoktur.

SORU:
Önceden lisanssız yazılım kullanan bir firma, sonradan lisanslı yazılım satın aldı. Bu yazılımı bilgisayarından kaldırıp tekrar lisanslı yazılımı yüklemek mi gerekir? Yoksa eski yüklenmiş yazılımı kullanmaya devam edebilir mi?

Kullanılan yazılım kadar adette lisans gösterilmesi yeterlidir.

Tarih: 9 Mart 2006, 13:50 - İp: yok
myc
myc (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

Açıklamalarınız için teşekkürler.Saygılarımla

Tarih: 9 Mart 2006, 16:04 - İp: 85.***.**5.252
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tarih: 20 Mart 2006, 17:39 - İp: 85.***.**3.173
utkuunal
utkuunal (üye)
Balıkesir / Reklam Fotoğrafçısı

hiç tanıdığınız birine bsa baskını yapıldı mı? ben daha hiç bsa baskını yapılmış birini görmedim hep söylentilerde kalıyo gibi

Tarih: 31 Mart 2006, 04:23 - İp: 85.***.**3.48
utkuunal
utkuunal (üye)
Balıkesir / Reklam Fotoğrafçısı

niha.. sonradan düştü jeton sağol mete007
üzerime hedef tahtası asmışım haberim yok

#utkuunal' tarafyndan 01.04.2006 00:06:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2006, 04:31 - İp: 85.***.**3.48
mete007
mete007 (üye)

benim gibi bu işten para kazanan kimselerin kaçak kullanımında ..... çok sakınca var....

#mete007' tarafyndan 01.04.2006 09:30:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2006, 10:26 - İp: 85.***.**1.48
mete007
mete007 (üye)

öyküler yanlış anlaşılabilir tabi.....

#mete007' tarafyndan 01.04.2006 09:28:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2006, 10:30 - İp: 85.***.**1.48
hmtsndl
hmtsndl (üye)
İstanbul / Amatör

Biraz geç oldu ama bu konu ile ilgili detaylara bakarken gördüm. Çok teşekkürler çok yararlı bir derleme olmuş.

Ben başımdan geçen bir tecrübeyi aktarayım istedim.

Çok yakın bir arkadaşımın küçük çaplı bir mimarlık şirketi var. Autodesk Türkiye ofisini açtıktan sonra baskınlara çok ağırlık verildi. Autodesk gbi büyük şirketler (Adobe,Microsoft,Logo vs...) artık kendi kurumsal avukatları ile de baskınlar düzenlemeye başladılar. İnanın bu baskınlar firmaların büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmaksızın yapılıyor.
Mimar arkadaşımın ofisine baskın yapanlar daha sonra gidip Eren Talunun ofisini de basmışlar. Komik ama her ikisinden de korsan yazılım çıktı. Kesinlikle baskınlarda topla topla mantığı yok öncelikle işletme sahibiyle anlaşma yoluna gidiyorlar ve lisanslarını tamamlaması için ona bir süre veriyorlar. bu süre içinde lisanslarını tamamlarsa hiç bir sorunla karşılaşılmıyor. Fakat eğer tamamlanmaz ise o zaman ciddi tazminatlar içeren hukuki süreç başlıyor.

Arkadaşım bütün lisanslarını tamamladı. Bayiler bu konuda yardımcı da oluyorlar (Taksit vs...) Ama özellikle dikkat etmenizi rica edeceğim bir konu var işletme sahibi değil de çalışan arkadaşları ilgilendiren. Başka bir mimar dostumun başına geldi. İşyeri sahipleri bu yasal aramalardan yırtmak için benim haberim yok çalışanlarım yüklemiş gibi bir bahane öne sürüyorlar. Bu arkadaşım işinden oldu. (Sanki onun ilacı olacakmış gibi) Sonuç mu ne oldu?
Arkadaşım tazminat davası açtı kazandı. (İşyeri sahibine) Autodesk Türkiye lisanslarını sattı. Aman arkadaşlar siz siz eğer çalışansanız patronunuza gerekli uyarıları yapın bu biliçsizliğin cezasını sizden çıkarmaya çalışmasınlar. Siz haklı da olsanız mahkeme vs... gerçekten çok sancılı bir süreç.

Umarım bu yazdıklarımın biraz faydası olur.

Saygılarımla

Ps: Çok süper bir forum ortamınız var. Emeği geçen, katılımcı olan herkesin ellerine sağlık. Tebrikler

Tarih: 11 Eylül 2009, 13:54 - İp: 88.***.**4.201
  • 1