alpalp
alpalp (üye)
Eskişehir / Meraklı

Konu Anlatımı Renklendirme

siyah beyaz resmimizi photoshop içinde açıyoruz ve
layer - new layer yaparak yeni ve boş bir layer oluşturuyoruz yeni oluşturduğumuz bu layerin modunun color olmasına dikkat edin ....

yukardada gördüğünüz gibi saçların olmasını istediğimiz rengi seçerek tüm resmi bu renkle boyuyoruz....

layer - add layer mask - hıde layer seçeneğine tıklayarak resmi maskeliyoruz...

tool bardan fırçayı seçiyoruz ve opacity değerini ve flow değerini ben 100 yapıyorum boyamak istediğim saçı gördüğünüz gibi boyadım ve boyamam bitince tool bardan erase silgi aracı ile düşük opacity ve flow değerleri atayarak fazlallıkları siliyorum sonra layer panelinden layerin opacity ve flow değerlerini ayarlıyorum (layerin opacity ve flow değerlerini ve daha sonra renk üzerinde color balance veya hue ile değişiklikler yapacaksan mask layer değil layerin rengini boyayıp modunu color yaptığım sol taraftaki pencereyi aktif kılarak yapıyorum )

fazlalıkları silerken silginin opacity ve flow değerlerini düşük ayarlıyarak mesela saçlarla alın kısmındaki yerleri silerken biraz saçların içine aynı şekilde ten rengini aynı yollan verip ten rengindeki fazlalıkları silerkende biraz cık saçlara kaçırıyorum silgiyi kaynaştırma açısından iyi oluyor gibi geliyor bana .....

yukarda anlatmaya çalıştığım metotla aynen kazak için ten rengi için dudaklar yani renklendirmek istediğim her yer için ayrı ayrı uyguluyorum mesela dudakları kırmızı yaparken bırakın fırça taşsın bırakın fazla kırmızı olsun daha sonra opasity değerleri veya silgiye verilen düşük değerlerle geçin üstünden olur ama dudak kenarlarını tenle birleştiği yerlerden bir kaç tık fazla silin çok fazla değil ama kaynaştırma açısından .....

aslında benim renk bilgim pek iyi değil aslında berbattır desem yeri çok eksiklerim var geliştirmeye çalışıyorum renklendirme konusunda sadece bu metodu veren olmadı galiba ben bu şekilde yapıyorum paylaşmak istedim anlatım tarzım biraz karışık oldu galiba ....

#alpalp' tarafından 29.08.2007 22:03:21 tarihinde düzenlendi.

#alpalp' tarafından 30.08.2007 14:01:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 21:59 - İp: 194.***.**7.142
lotus-
lotus- (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Tesekurler alpalp kardes emeginize saglik.Guzel bir renklendirme.
Saygilar..

Tarih: 30 Ağustos 2007, 16:14 - İp: 84.***.**7.187
şeezon
şeezon (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler eline sağlık

Tarih: 30 Ağustos 2007, 16:50 - İp: 85.***.**7.250
katibe_55
katibe_55 (üye)
Samsun / Amatör

teşekürler

Tarih: 31 Ağustos 2007, 13:59 - İp: 88.***.**3.1
zawx
zawx (üye)
Bilecik / Stüdyo Fotoğrafçısı

alpalp aga guzel anlatmıssın ama kısa olmus ısı bılmeyenler anlayamaz bıraz daga detatylı olması lazım bence...

Tarih: 31 Ağustos 2007, 15:28 - İp: 88.***.**4.84
ferhatmee
ferhatmee (üye)
Elazığ / Profesyonel Fotoğrafçı

keşke resimler daha büyük olsaydı.bilmeyenler zorlanabilir . tekniğin güzel ama daha pratik olabilirdin

Tarih: 1 Eylül 2007, 12:30 - İp: 88.***.**9.152
gladio_33
gladio_33 (üye)
İçel / Meraklı

eline sağlık

Tarih: 2 Eylül 2007, 03:28 - İp: 85.***.**4.156
adzs
adzs (üye)
Kayseri / Amatör

İşte Paylaşım bu bence, sitede birçok şeyler yapılıyor yayınlanıyor ama kim nasıl yaptığını veya nasıl yapılacağı hakkında bilği vermiyor , ben yaptım bakın mantığı iyide burası paylaşım sitesi ise nasıl yaptın ne ile yaptın nasıl oluyor açıklama daha iyi olmazmı yoksa afferin sana çok güzel yapmışsınmı istiyorsun....... Bu arkadaşımıza çok teşekkür ederim....

#adzs' tarafından 26.09.2007 18:43:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2007, 18:42 - İp: 85.***.**5.132
delta38
delta38 (üye)
Kayseri / Meraklı

teşekkürler eline sağlık

Tarih: 26 Eylül 2007, 19:52 - İp: 88.***.**8.212
hayallex
hayallex (üye)
Çankırı / Amatör

mrb.... ben yeni üye oldum bu konu anlatımı hoş olmuş ... oldukça işime yarayacak tşk. ALPALP

Tarih: 17 Ekim 2007, 12:08 - İp: 194.***.**7.142
banux
banux (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkürler...........Güzel bir çalışma sergilemişiniz...........

Tarih: 27 Şubat 2008, 02:16 - İp: 88.***.**0.160