emm06
emm06 (üye)
Ankara / Amatör

Jpeg Kaydederken Ki Gariplik

Arkadaşlar bugün orjinal boyutu 2,5 mb olan bir jpegi açtım üzerinde en ufak bir oynama yapmadan tekrar kaydete tıkladım yine jpegi seçtim bir kalite çubuğu çıktı en iyi kalite dedim ve 2,5mblık jpeg oldu 4,4mb. şimdi burada şunu sormak istiyorum orjinal dosyanın veri miktarı belli 2,5mb çözünürlüğü belli ve değişmedi format da değişmedi yani mantıken orjinal dosya zaten o haliyle olabilecek en büyük boyutta siz bana sıkıştırma vb diyeceksiniz ama sıkıştırmada veri küçülür çok sıkıştırırsınız dosya boyutu iyice küçülür az sıkıştırırsınız yada kayıpsız sıkıştırırsınız en ama en iyi ihtimalle en kayıpsız sıkıştırmada bile bu dosya için konuşursak jpeg boyutu 2,4999 mb olur... peki nasıl oluyor da üzerinde hiçbir oynama yapmadığım veri eklemediğim, piksel eklemediğim renk ayarıyla da oynamadığım sadece açıp tekrar jpeg olarak kaydet dediğim ve qulity imlecini en iyiye getirdiğim bir fotonun boyutu büyüor. bu quality imleci nedir ki bir resmi orjinalinden daha büyük veri boyutuna ve kaliteye çıkarıyor

teşekkürler

#emm06' tarafından 14.11.2015 13:24:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2015, 13:22 - İp: 94.***.**1.112
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Photoshop kullanmadığım için tam emin degilim ama sıkıştırma / compression ile alakalı olmalı. Her fotograf makinası, fotografı jpg'ye cevirirken secilen orana gore sıkıstırıyor. Photoshop da muhtemelen, bu sıkıştırmayı istenilen kaliteye gore geri açıyor.

ZIP dosyası gibi düsünmek lazım herhalde - evvelce buyuk dosyaları aktarmak/email ile yollamak icin sıkca kullanırdık. Yanılıyorsam bilenler duzeltsin - tamamen tahmin ...

Tarih: 14 Kasım 2015, 18:52 - İp: 108.***.**5.85
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

quality=Kalite

Tarih: 2 Ocak 2016, 14:37 - İp: 85.***.**9.103
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Bir kere sıkıştırılıp küçültülmüş aynı resim parçasını iki kere kaydediyor .

Tarih: 23 Mart 2016, 16:41 - İp: 5.***.**5.1
mesutsarlak
mesutsarlak (üye)
Eskişehir / Meraklı

ctrl+alt+i tuşuna bas
rezülasyona bi bak bakalım.

Tarih: 7 Nisan 2016, 16:03 - İp: 24.***.**7.184
  • 1