ressam50
ressam50 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafta Işık Patlaması Yardım

photoshop kullanarak bir fotoğraftaki ışık patlamasını(özellikle yüz kısmında) nasıl düzeltebiliriz.programın son sürümünü kullanmaktayım.
yardımlarınız için teşekkürler.

Tarih: 6 Şubat 2008, 01:22 - İp: 88.***.**1.49
cihatcolor
cihatcolor (üye)
Niğde / Stüdyo Fotoğrafçısı

photoshapta düzeltmektense önce ışık diyafram ayarlarını ve makinanızın beyaz denge ayarını yapın fotoğraftaki ışık patlamasınada photosohopta level ayarlarından yapabilirsiniz

Tarih: 6 Şubat 2008, 10:11 - İp: 88.***.**6.7
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

allaa allaa ışık patlaması düzeltilemez ki anca doku taşınarak falan yapılır sanırım... cihatcolorun dediği gibi bu işe photoshop'a bırakma, çekerken ayarla ki fotoğrafın kalitesinde düşme olmasın

diyafram ve ens ayarlarıda bu konuda etkili tabi ama fotoğraf çekerken pozlamayı yüzden alın ki yüz normal çıksın; ama böyle yapıncada arka plan falanda karanlık çıkabilir haberiniz oldun

Tarih: 6 Şubat 2008, 10:52 - İp: 78.***.**0.151
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

sihirli değnekle patlamış alanı tıkla seçtiğin bölgeye 15 20 civarı (ctrl alt d ile) feather değeri gir ctrl L (levels ) le koyulaştırabilirsin. levels dışında Variatiansda tonlayabilirsin

Tarih: 6 Şubat 2008, 14:44 - İp: 88.***.**4.6
keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dengesiz ışığı İmage başlığı altındaki Adjustmen seçenekleri arasında bulunan Shadows/Higlight uygulaması ile de bir miktar giderebiliriz.Hatta bu seçenek bir çok fotoğrafın ışık değerlerini çok daha iyi duruma getirmekte...Aşırıya kaçmamak şartıyla.Ama iyice patlamış ışık için çok fazla çare olamayabilir.Onun içinde patlayan bölge seçilerek buraya stamp ile doku transferi ya da brush ile tonlama yapılabilir.

Tarih: 6 Şubat 2008, 23:27 - İp: 85.***.**8.108
yenikon
yenikon (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

arkadaşlar ben otomatik modda çekiyorum. bilgisayarda bakınca ışık fazla gözüküyor. bunu nasıl önleyebilirim makinadan.

Tarih: 18 Mayıs 2015, 09:05 - İp: 85.***.**5.19
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

baktığınız ekran kalitesiz ise hatalı gösterebilir. oto modda çektiğiniz tüm fotolar fazla aydınlık ise başka bir ekranda bakın bir de..

Tarih: 21 Mayıs 2015, 08:49 - İp: 88.***.**4.43
yenikon
yenikon (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

@kesim00, bluray oynatabilen bir bilgisayarda bakıyorum. başka bir ekran da da baktım. makinadan kaynaklı bir şey olabilir mi ?

Tarih: 27 Mayıs 2015, 11:29 - İp: 78.***.**0.19
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Ne çektiğinizi bilmeden yorum yapamayız değilmi ?Fotoğrafı yüklerseniz ona göre yorumlar gelir.Otomatik modda ışık ölçerin yanılma ihtimali var, özellikle yüksek kontraslı durumlarda konuya göre makine bir seçim yapmak durumundadır.

Tarih: 28 Mayıs 2015, 00:12 - İp: 176.***.**6.3
  • 1