scatman_
scatman_ (üye)
İstanbul / Amatör

Cok Guzel Bir Ders Ama İngilizce:(

Arkdaslar http://www.photoshopcafe.com/tutorials/orbs/orbs.htm
bole bı sıte var buradakı dersı uygulamayı cok ıstıyorum emınımkı bırcogunuzunda ısıne yarıyacaktır reklam amaclı fln.. ıyı ıngılızce bılen varsa aranızda bı tercume etse cok ıyı olurdu valla

Tarih: 24 Ocak 2005, 15:02 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba scatman biraz geç oldu ama idare et artık sana ders notunu çevirisini yolluyorum ama pek bişey anlaşılmıyor

--adım 1-

Öncelile circular marquee aracıyla bir çember yap.ve rengini kırmızı yapabilirsiniz.
veya istediğiniz bir renk olabilir.

--adım2

çembere bir innerglow layer effect i ver.ve kızıllığı siyah rengi ile çoğaltarak kaRIşTIr.
neden inner glow un yerine inner shadow kullanıyorum diye sorarsaniz çünki inner glow un
zayıf sekmesi yok ve bu daha düzenli.

--adım3

dairesel alandan yaptığımızı seçiyoruz ve üstüne yeni bir layer drag dairesel eğim veriyoruz
yukardan aşağıya doğru . (beyaz transparan için)
(altı kapat ama tam tamamlanmamış olan değil tamamlanmış olan altı kapat)

--adım 4

şimdi ctrl/cmd+t ye bas beyaz eğime geçiş yapmak için.kulpu çek ve ortatadan geçirerek yukarı
doğru getir ve biraz daha yukardan kenarlara çek.

bir merge composite layeR yArat.fonda sakla.yeni bir boş layer yaRaT üstte ve sonra alt+CtRl+shift+e
ye bas. bu işlemi üstte merged layer yaratmak için kullan.

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:08 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

5adım

merged layer i al ve yukarda dairesel seçme yarat.
çember orjinalindan daha geniş olmalı.tekrar iyice bak ve düzgün olup olmadığını kontrol et.eğer
düzgünse yaptığın, onu kopyala ve yeni bir layer in içine yapıştır.bu yAptığımız üst parçasını
oluşturuyor orbs un. yaptığımızı tekraR yerine tam olarak düzgün biçimde yerleştir.

6.adım.

şimdi temel kısmına geldik.yeni bir layerin içinde eleptical shape yarat.bu çemberin içine uygun
hale getirir.bu layeri kopyala ve boyutunu biraz azalt.mesela 6 fig oranında gözükcek biçimde.

7.adım

geniş yuvarlak layer i seç ve onun ctrl/cmd ye basarak ve layer thumbnaili tıklayarak seçili olanı
yüklüyoruz.şimdi "cylindrical gradient aracını seç ve giri beyaz giri veyaz giri renk karışımıyla
devam ederek ortasından karşıdan karşıya doğru çek.

8.adım

bu layerıda kopyalayın ve kopyayı gösterildiği gibi yukarıya doğru bırakın.şimdi beyaz küçük parçayı
hakiki eğimin üzerine yerleştirin.yalnız 8 fig oranında olacak göründüğü gibi.her iki layer i
birleştir ve boyutlarını biraz azalt.böylece dıştaki gradiated elips biraz daha kırmızı çemberin
içine geçicek.

9:ADIM
duplicated gradient layer i alin ve tekrar seçin,şimdi değişil koyukukta gri ve beyazlıklar katin.
ardindan duplicated gradient layer i aşağıya doğru alin.aşağıya aldığımızı alt tarafa diğer layer
larla beraber dizin.ve 9 fig olarak pozisyonlandırın.biraz görünür olması gerek kenarların orb un
kenarlari gibi.

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:10 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

10.adım
şimdi orbun gerekli olmayan parçalarını kaldırın tabi kaldırmadan önce ctrl/cmd ye basarak güvenli
bir yerde saklayın.önce geniş olan dıştaki kenarini seçin elipsin(gri eğimle beraber) ve sonra
shift+ctrl/cmd+click leyin daha üstteki layer parçasına.

şimdi 2 tane elipsiniz seçili olacak.biz seçili olanın yanı sıra alt parçasınıda istiyoruz orbun.
Rectangular marquee tool u seç aşağıda beklet ve alttaki parçanın üzerine sürükle.seçili olanı
ctrl/cmd+shift+I tuşlarıyla ters çevir ve parçanın orta kısmını orbdan sil.biçimi 10 fig dolaylarında
gözükmeli.

11.adım
şimdi cam parçayı yaratacagız.orbla aynı ölçüde bir çember yaratın herhangi bir renkte.ve onu diğer
layerların arkasına yerleştir.

12.adım
ilk önce dıştaki orbla aynı derecede aynı türden innerglow effect ver ve şimdi ileriye bırak onun
hepsini kaplamak için ama kırmızı olan dıştaki parçasını kastediyorum burada.

13.adım

şimdi layer pallette i alalım ve fill amount 0 yapalım.bu layer i görünmez yapar ama layerin görünür
effectlerini gösterir ve korur 13.fig de göründüğü gibi.

14.adım

kırmızı çemberle yaptığımız gibi ,ie beyaz bir gradient reflection[yansıyan bir eğim] yaratır ,
aynısından yeni bir layerda glass layerin üzerinde yarat.sonuç olarak daha gerçekçi ışık effectleri
göze çarpar.ayarları istediğiniz gereksinime göre ayarlayın olabilecek en gerçekçi görünüşe uygun olarak.

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:11 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

10.adım
şimdi orbun gerekli olmayan parçalarını kaldırın tabi kaldırmadan önce ctrl/cmd ye basarak güvenli
bir yerde saklayın.önce geniş olan dıştaki kenarini seçin elipsin(gri eğimle beraber) ve sonra
shift+ctrl/cmd+click leyin daha üstteki layer parçasına.

şimdi 2 tane elipsiniz seçili olacak.biz seçili olanın yanı sıra alt parçasınıda istiyoruz orbun.
Rectangular marquee tool u seç aşağıda beklet ve alttaki parçanın üzerine sürükle.seçili olanı
ctrl/cmd+shift+I tuşlarıyla ters çevir ve parçanın orta kısmını orbdan sil.biçimi 10 fig dolaylarında
gözükmeli.

11.adım
şimdi cam parçayı yaratacagız.orbla aynı ölçüde bir çember yaratın herhangi bir renkte.ve onu diğer
layerların arkasına yerleştir.

12.adım
ilk önce dıştaki orbla aynı derecede aynı türden innerglow effect ver ve şimdi ileriye bırak onun
hepsini kaplamak için ama kırmızı olan dıştaki parçasını kastediyorum burada.

13.adım

şimdi layer pallette i alalım ve fill amount 0 yapalım.bu layer i görünmez yapar ama layerin görünür
effectlerini gösterir ve korur 13.fig de göründüğü gibi.

14.adım

kırmızı çemberle yaptığımız gibi ,ie beyaz bir gradient reflection[yansıyan bir eğim] yaratır ,
aynısından yeni bir layerda glass layerin üzerinde yarat.sonuç olarak daha gerçekçi ışık effectleri
göze çarpar.ayarları istediğiniz gereksinime göre ayarlayın olabilecek en gerçekçi görünüşe uygun olarak.

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:12 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

15.adım

şimdi temel layer lari seçin "ie"yapin gri metal gradient layer lari[eğik layerlar] ve beyaz elipsle
birlikte içine karıştırın. Bunu yaptıktan sonra cntrl+U ya basın layerin rengini ayarlamak için.gri
olana kadar colorize a basin ve rengin parlaklık vermek için orbun kendi rengini koruyarak bu işlemi
yani colorize işlemini bitirin.

16.adım

son olarak çok ince bir parlaklık orbun kırmızı üst parçasına daha gerçekçi olması için bırakın.
ikinci olarak alt parçasınınkini azaltın.[parlaklık]..sonuç olarak yeni bir layer yaratın
orbun kırmızı parçasının üzerine.sonra radial gradient tool u seçin ve white to nothing
seçenegini seçin.şimdi herhangi bir yerden kırmızının üzerine biraz sürükleyin. kırmızı
paRça ile alakası olmaYan parçaları silin.16.figi[bu arada fig Resim numarasıymış=p] kontrol edin.

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:13 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

Şimdide benim kendi yöntemlerimle yaptığım orb u anlatmaya çalışacağım ;

Lütfen verilmiş olan linkte ki adımlara ait orb resimlerini bilgisayarınıza kopyalayın ki işlem sırasında bakıp yararlanın,

Boş bir layer açın bu layer transparent olmalı , Marquee aracıyla bir daire oluşturun ve bunu iki kez kopyalayın , layer 1 ve layer 1 copy 2 yi kapatın. Select menüsünden load selection sekmesiyle bu daireyi seçin layer style menüsünde inner glow özelliği ile daireye şekilde göründüğü gibi koyuluk verin ( Değerler : Blend mode normal, alttaki renk ikonunu siyah yapın, O. 68, N. 0, C.18, S.223, R.75 J.0 ) Ctrl-D ye basın ve bu layerı da kopyalayıp yeni kopyayı kapatın Layer 1 copy' i aktif hale getirin ve seçin Gradient ten kırmızı ve beyaz olanı seçin, dairenin ortasında yukarı doğru çekin ve bırakın alt taraf kırmızı üst taraf beyaz olacak Ctrl D ve Ctrl T yapın bunun yardımıyla daireyi ufaltın ve büyük dairenin üst ortasına yerleştirin bu iki layer dışında başka bir layer aktif olmamalı şimdi Ctrl Shift E ye basın, Üst te yine eleptical marq yardımıyla bir elips yapın Ctrl C ve Ctrl V yapın üst bölüm oluşmuş olmalı şimdi bunu büyük dairenin üstüne yerleştirin,

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:54 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)

Büyük daireyi aktif hale getirin ve ortasınayeni bir elips yapın delete basın büyük dairenin ortası boşalmış olmalı, yeni bir layer oluşturun ve bu layerı beyaz renge boyayın ve iki kez kopyalayın üç tane elips olmalı birini alta diğerini üste çıkarın ortadaki elipse gradient ten gri, beyaz, g,b,g renge boyayın, alttaki beyaz olan layerı bunun üstüne getirin ve biraz küçültün sonrasında bu iki layerı merge down ile birleştirin ve Ctrl Shift T ye basın, üstteki elipse yine gradient yardımı ile beyaz, gri ,b,g,b renklerini girin renkleri girdikten sonra bu elipsi büyük dairenin boşalan yerine yerleştirin küçülen elips üstte olacak şekilde yerleştirin ve bunlarıda birleştirin, Büyük dairede kullanmayacağımız bölümü silin, üstte kalan küçük parçayla alttaki büyük parçayı merge down ile birleştirin (bu daha sonra renk değişikliği için kolaylık sağlar) layer 1 copy i aktif hale getirin ve bu layerı layer sekmesinde en üste taşıyın fill ayar çubuğunu sıfıra düşürün bu layerı şeffaf hale getirir sn olarak asıl daireyi şeçili alan haline getirin ve layer sekmesinden şeffaf olan layerı aktif hale getirin erase yardımı ile alttaki ve üstteki parçanın üzerinde olan seffaf layerı silin.

İşte bu kadar biraz uzun oldu galiba, arkadaşlar kolay gelsin ...

Tarih: 14 Şubat 2005, 12:55 - İp: yok
scatman_
scatman_ (üye)
İstanbul / Amatör

saolasın cok makbule gectı

Tarih: 18 Şubat 2005, 23:54 - İp: yok
  • 1