horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Cd Ve Dvd Lerin Kaçyıl Ömrü Var

CD,dvd ,dvx,harddisk......gibi dıgıtal kaynakların ömrü nekadar bilen var mı.çok tartışma konusu oldu bizim için.

Tarih: 24 Mart 2006, 13:45 - İp: yok
software
software (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bilim Dergilerinde ortalama CD'lerin dayanma ömrü 20 sene olarak geçiyor.
Sonradan ortaya çıkan bir kaplama ise Phthalocyanine, isminden de anlaşılabileceği gibi Cyanine in geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmış olan bu kaplamanın özelliği ise daha yüksek yazma hızlarına uygun olması. Ortalama ömür olarak ise 100 sene dayanabildiği okudugum bilgiler arasında.
Son olarak ise Mitsubishi'nin Verbatim için tasarladığı ve şu an Verbatim harici patent haklarını ödeyerek ancak TDK'nın kullanabildiği bir kaplama çeşidi olan Azo kaplama var. Bu kaplama hakkında fazla bilgi edinilemese de dayanıklılık olarak 100 seneden uzun bir ömre sahip olduğu söyleniyor.

Tesekürler

Tarih: 24 Mart 2006, 14:02 - İp: 130.***.**9.57
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

iyi de kim 100 sene yaşayabilir ki? Hele ki dünya böyleyken..Walla bana göre sadece bir çiziklik ömürleri var. çizildimi yüzeyi,at çöpe gitsin

Saygılar..

Tarih: 24 Mart 2006, 21:13 - İp: 85.***.**7.246
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

inanmıyorum 100 sene dayanacağına. yazıyorum cdyi atıyorum çantaya bir iki ay sonra çalışmıyor.

Tarih: 24 Mart 2006, 22:14 - İp: 85.***.**1.102
software
software (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ARKADASLAR BURDA BAHSETTIGIM OLAY TEKNIK BIR YANITLAMADIR, YOKSA SIZIN ANLADIGINIZ ANLAMDA BIR CD 2 DAKKADA DA BOZULABILIR.

GÜNES, SICAKLIK, BUHAR, SÜRTÜNME, ASIRI KULLANMA CD LERI RAHATCA BOZABILIR

Tarih: 25 Mart 2006, 00:16 - İp: 84.***.**2.36
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sofware arkadaşımızın ifadelerine aynen katılıyorum....

ben, arşiv kaydımda, verbatim'in "azo" olarak geçen özel kaplamalı olanlarını kullanıyorum.. o cdlerinde kutusunda "direkt güneş ışığına maruz kalmamalı" işaretleri var.. en doğrusu iyi kalite cd kullanıp bir kaç değişik yerde yedek tutmak....

Tarih: 25 Mart 2006, 09:08 - İp: 85.***.**2.216
  • 1