horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Biometrik Fotoğraf Nedir

biometrik fotoğrafı vs lıklarda yurt dışına (özellikle almanyaya)vize almak isteyince müşterilerimizden istiyorlar.biometrik fotoğraf terimini bilen arkadaşların cevaplamısını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Mart 2006, 13:45 - İp: yok
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

sadece bi tahminde bulunabilirm bende ilk defa duyuyorum ama.. biyoloji ve ölçü... yani portreyi kareye ortalarken belli bir optimal degerde cekmek gerekiyor.. kişinin kafası vesiklaıklarda ne buyuk nede cok kucuk olması gerekir. Bunun icinde belli degerler var.. 4,5x6 lık bir fotograf icin ordak kafanın atıyorum 2x3 cm degerlerinde ortalanması gerekir gibi.. sanırım bu olmalı...

Tarih: 21 Mart 2006, 14:18 - İp: 85.***.**6.27
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://urlci.com/65ec66

Tarih: 21 Mart 2006, 14:28 - İp: 85.***.**5.234
garizma
garizma (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar 3,5 x 4,5 ölçülerde arkası beyaz fonda çekilecek yeni çıkmış

Tarih: 21 Mart 2006, 15:01 - İp: 85.***.**7.68
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://www.istanbul.diplo.de/tr/04/Merkblaetter__Visa/Informationen__ueber__biometrische__Bilder__Seite.html

adresinde, sayfanın en altındaki iki pdf dökümanını indiriniz...

Tarih: 21 Mart 2006, 16:45 - İp: 85.***.**9.221
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

İnşallah birgün bizim fotoğrafçılarımız da böyle vesikalık çeker.

Ne kadar vesikalık çektirdi isem hep sağa dön, omzunu yatır, dişler gözüksün filan. Kardeşim, gülmek istemiyorum diyorum, anlamıyor. Birgün gidip evde baskı yaparsam sırf fotoğraf stüdyosunda soytarıya dönmemek adına olacaktır bu.
Vesikalık değil sanki düğün fotoğrafı çekiyorlar

Tarih: 21 Mart 2006, 18:33 - İp: 194.***.**0.97
software
software (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ARKADASLAR

BIOMETRIK PASAPORT OLAYI YAKLASIK 2 YILDIR AVRUPANIN GÜNDEMINDE DIR VE SUANAKADAR SADECE ISWICRE VE BELCIKADA VAR BU SENE ALMANYA VE INGILTEREDE BU YENI SISTEME GECIS YAPTILAR.

BIOMETRIK ÖZELLIKLERE SAHIP PASAPORTLARDA KAN GRUBUNDAN TUTUN PARMAKIZINIZE VE SURATYAPINIZA KADAR BIR COK BILGI CHIP ILE KODLANMISTIR. FOTOGRAFLARIDA BU ÖLCÜMLER DAHILINDE EBAT TON VE NETLIK ACISINDAN DA UYUMLU HALDE ISTIYORLAR.
BEN SIZE DERINE INMEDEN KISACA YAZACAM VE BIR DE ÖRNEK BIRAKIRIM.

FORMAT:
Resim üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı. Yüz kısmının yüksekliği resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalıdır (yüz yüksekliği 32 ile 36 mm arasında olmalıdır). Kişinin yüz kısmı küçültülmeden başı (saç modeli de görünür şekilde) tamamen görünür olmalı.
.

KESKINLIK ve KONTRAST:
Yüzün her kısmı keskin,net ve kontrastı iyi olmalı.

IŞIK:
Yüze eşit ölçüde ışık yansıtılmalı, refleksiyon veya gölgeler olmamalı. Ayrıca gözler kırmızı çıkmamalı.

ARKA FON:
Arka fon tek renk, açık, desensiz (tercihen nötür gri tonda) olmalı. Yüze ve saçlara iyi bir kontrast oluşturmalı. Açık renk saçlarda mümkünse orta tonda bir gri, koyu renk saçlarda açık gri arka fon olmalı. Resim üzerinde sadece kişinin kendisi görülmeli,(başka kişiler veya objeler resimde yer almamalı, özellikle küçük çocuklarda dikkat edilmeli.) Arka fonda gölgeler oluşmamalı.

RESIM KALITESI:
Resim yüksek kaliteli kağıt üzerine basılmalı ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamalı). Resim üzerinde renkler nötür olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

BAŞIN POZISYONU; YÜZ IFADESI ve BAKIŞIN YÖNÜ:
Başın öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük (yarı profil) olması kabul edilmez. Kişi nötür bir yüz ifadesi ile ağzı kapalı olarak ve doğrudan kameraya bakarken resmi çekilmelidir. Gözler açık, iyi görünür şekilde olmalı. Gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesi ile kapatılmamalı.

GÖZLÜKLÜLER:
Gözler açık ve net bir şekilde görünüyor olmalı (gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü olmamalı). Gözlük camının kenarı veya çerçeve göz önüne gelmemeli.

BAŞ ÖRTÜSÜ:
Baş örtülü vesikalık resimler genellikle kabul edilmemektedir. Dini sebeplerden dolayı münferit olarak istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olmalı. Yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalı

Tarih: 21 Mart 2006, 19:12 - İp: 130.***.**9.57
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Baş örtülü fotoğrafın, bahsettiğim pdf dökümanına uygun olmak şartıyla Şengen vizesinde kabul edildiğini görebilirsiniz...

maksadım tartışmakdeğil ama memleketimiz içinde aynı şartların oluşmasını dilerim...

Biz bu şartlara haiz vesikalığı birkaç yıldır çekiyoruz...

Tarih: 22 Mart 2006, 08:49 - İp: 85.***.**8.76
cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

#cevat' tarafyndan 25.03.2006 11:53:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2006, 11:46 - İp: 85.***.**1.35
erkan1095
erkan1095 (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

ikinci pdf yi photoshopta açtim ama şifre istedi.yardımcı olabilecek birisi varmı?

Tarih: 26 Mart 2006, 21:58 - İp: 85.***.**8.176
reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

biometrik fotoğraf arkadaşım şu özelliği gerektiriyor çene ile alın arasındaki ölçü 3,5 olması gerek yakın çek ve bu arayı basmadan önce mutlaka ölç ayrıca tam cephe ve iki kulak gözükecek
[email protected] adresim

Tarih: 29 Mart 2006, 18:45 - İp: 81.***.**9.166