cihatcolor
cihatcolor (üye)
Niğde / Stüdyo Fotoğrafçısı

Beyazlardaki Işık Patlaması Yardım

Arkadaşlar Canan EOS 20D kullanıyorum Beyaz denge ayarını yapmama rağmen gelin pozlarına yüz tonları mükemmel çıkmasına rağmen gelinliklerde detay alamıyorum beyazlarda ışık patlaması oluyor nedeni sizce ne olabilir şimdiden teşekkürler

Tarih: 23 Haziran 2007, 12:37 - İp: 88.***.**6.15
z_yazgan
z_yazgan (üye)
İzmir / Meraklı

cihat kardeş soruna cevap veremiyeceğim ama steve krdeş gibi sende bir süredir yoktun hoşgeldin demek için yazıyorum

Tarih: 23 Haziran 2007, 13:07 - İp: 88.***.**4.49
hudemirtas
hudemirtas (üye)
Bursa / Meraklı

bir yerde okudum..
diyaframın fazla açılması veya pozlamanın yüksek olması sonucunda-fotoğrafı çekilen nesnede varolan beyazlarda-meydana gelen parlamadır..

Patlama
Sayısal fotoğraf makinelerinde oluşan bir görüntüleme hatası. Bâzı hücrelerin fazla ışıklandırılmasından kaynaklanan, aydınlık resim bölümlerinin fazla parlaması olarak görünür. Özellikle, resim algılayıcının duyarlılık ayarının, konunun en parlak yerlerini karşılayamamasından kaynaklanır.

NURAYI Bİ İNCELE İSTERSEN

#hudemirtas' tarafından 23.06.2007 14:20:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2007, 13:50 - İp: 88.***.**1.6
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

sayın meslektaşım makineni ayarlaman bişey değiştirmez

önce ışıkları ayarla sonra o ışıklara göre beyaz ayarı yap derim bence

benim anladığım kadarıyla senin ışıklar ayarsız
bir pozo metre al ışıklarını ayarla
sonrabak neticesine

#kara murat' tarafından 23.06.2007 15:08:29 tarihinde düzenlendi.

#kara murat' tarafından 23.06.2007 15:09:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2007, 14:16 - İp: 88.***.**9.188
biricigim
biricigim (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kara Murat'a katılıyorum bende Canan EOS 20D kullanıyorum aynı sorunla karşılaştım ve sonunda ışıkların ayarını düzelterek çözdük sorunu.Birde çekim yaptığınız açıyı değiştirin.İyi çalışmalar.

Tarih: 23 Haziran 2007, 16:38 - İp: 85.***.**4.56
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

KeLvin Isısı Düşmüş FiLaşLarın Değişdirmen Gerekiyor Okadar Bide FLash'Ların KaçLık ?? Bi Numune Koysaydın Daha İyi AnLardık SaygıLarımLa..

Tarih: 23 Haziran 2007, 16:42 - İp: 85.***.**7.112
kosovali
kosovali (üye)
Ankara / Amatör

abim fotograf çekme konusunda pek bilgim yok ama bi tahmin yürüttüm bence filaşın çok yüksek şekiller patlamasından dolayı kaynaklanıyordur diye düşünüyorum gelinlikte flaşta beyaz olduğundan bozukluk kaynaklanıyordur.ama bu benim düşüncem...

kırmızı nışanlıkta filan bu sorunun olmuyordur değil mi?

Tarih: 23 Haziran 2007, 21:25 - İp: 85.***.**1.81
cihatcolor
cihatcolor (üye)
Niğde / Stüdyo Fotoğrafçısı

sevgili kosavalı arkadaşım flaş çok yüksek patlasa yüzlerde aynı şekilde olması gerekir flaşlar pozometre ile kontrol ediyorum

Tarih: 24 Haziran 2007, 09:48 - İp: 88.***.**4.168
glory35
glory35 (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Panasonic fz 50 kullanan biri olarak tahminim diyafram çok açık f2.8 - f4 arası bir değer enstantane hızın 1/800-1/1000 arası olsun canon kullanmadım ama bu değerler evrensel olduğu için yazdım.yine de en iyi çekim metodunu deneme yanılma yoluyla bulabilirsin bu işte benim pek iddiam yok.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 15:03 - İp: 85.***.**0.166
karadag2911
karadag2911 (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

hepiniz aynı konudan bahsediyorsunuz ama resim bi kere çekildi dönüş yok ve ben bu resmdeki patlamayı psd de yada herhangi birşekilde çözmeliyim bir bilginiz varsa yardım bekliyorum. gelin damat resimleri ve albüm olacak gelinlikteki patlamayı düzelteceğim sadece ama bu konudas bişe bulamıyorum... teşekkürler...

Tarih: 23 Temmuz 2010, 09:27 - İp: 85.***.**8.28
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografta detay yoksa duzeltilmesinin imkanıda yoktur.
gelinlikten tam detay alınmıs yuzler karanlık cıkmıs olsaydı bu durum duzeltilebilirdi.
-----

dslr makinede f:2.8 f:4 degerlerinde fotograf cekilmez studyoda.
panasonic fz50 bir dslr-like,
sensoru bir dslr ye oranlar 5 kat daha kucuk yanı alan derinligi gibi bir problem yok. f:2.8 gibi acık bir diyafram degerinde bile butun karenin net oldugu fotograflar cekilebilir.

ancak bir dslr de f:2.8-4 gibi degerlerle cekim yaparsanız gozler netken kulaklar bile bulanık cıkar alan derinligi yuzunden. bununda isteyeceginiz bir durum oldugunu sanmıyorum.
------

bazı arkadaslarında bahsettigi gibi ısıkların konumunu degiştirerek cozebilirsiniz bu durumu.
pozlamayıda ısık karsısında daha cok parlama egilimi gosteren gelinlige gore yapmanız daha dogru olur.
zira gelinlik beyaz ve parlak bir yuzey,yuz daha koyu ve mat bir yuzey, gelinligin ısıga hassasiyeti daha fazla oldugundan detay yakalamak yuzden daha zor.

fotograf biraz az pozlanmıs olsa bir sekilde ayarlanabilir ve daha aydınlık bir goruntu saglanabilir detaylar kaybedilmeden, ancak fazla pozlanmıs bir fotograf ne yaparsanız yapın detay olamdıgı için geri dondurulemez.

Tarih: 23 Temmuz 2010, 15:57 - İp: 92.***.**3.221