x_brknt
x_brknt (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Adobe Rgb (1998) - Srgb

Arkadaşlar aralarındaki farkı bir türlü anlayabilmiş değilim Nikon la yaptığımız RAW çekim hangisinde çekilmeli? Photoshop da hangisinde çalışılmalı? paskıya JPG formatında teslim etiğimizi göz önünde tutarak bu konuda tam bilgisi olan kişiler cevaplarsa sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

Tarih: 20 Ekim 2006, 21:37 - İp: 85.***.**8.152
rezaky
rezaky (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

arkadsım sna yardımcı olmak ısterdım ama daha sonra
acaba 50 mm lık 1.1.2 sabıt canon objektıf warmı olan arkadaslar bana yardımcı olsunlarr

Tarih: 21 Ekim 2006, 20:08 - İp: 85.***.**1.117
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

www.melihözbek.com da bu konu ayrıntılı olarak anlatıldı.

reklamcılar ve matbaacılar adobe rgb yi kullanırlar. Ama bu renk uzayını sectigin takdirde ps de de bu renk profilinin secilmesi gerekir.

Adobe rgb de renk uzayı cok geniştir digerlerine nazaran. Kendi kullanam kılavuzunda 1.srgb secenegi porte ve insan cekimlerinden kullanılmalı der.3.srgb ise daha cok manzara cekimlerinde doyugun renkler elde edilmesi icin kullanılır.

Adobe rgb ise profesyonellerin kullanması gereken bir renk uzayıdır. Bunun sebebide çekim yapılacak nesneler ve konularda muhtemel renk sapmalarını ve farklılıklarını önlemek.

Eğerki reklam cekimlerini yapıcaksınız bana gore son aşama olan matbaa konusnda yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Ozellikle baskı aşamasında bu farklılıkların sebeplerini kendi gozlerinle gormsu olursun. Renk diyince kesinlikle matbaay ugramak gerekir

Tarih: 21 Ekim 2006, 20:36 - İp: 88.***.**3.137
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

adobe rgb renk uzayı, normal pc ekranlarında ve normal inkjet yazıcılarda daha kötü sonuç verebilir. tam nimetlerinden faydalanmak için profosyonel bir monitör(la cie mesela) ve yine profosyonel bir yazıcı lazım.

Tarih: 21 Ekim 2006, 22:14 - İp: 85.***.**0.148
x_brknt
x_brknt (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

kontrast ve magnat arkadaşlarıma çok teşşekür ederim. rezaky sanırım yanış yere bi istekde bulundun gerci elimde Canon 1:1.8 sabit objektif var ama AF değil

Tarih: 22 Ekim 2006, 10:24 - İp: 85.***.**9.208
  • 1