queen
queen (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

3d Stereograph Anaglyph

selam
photoshop ortamında 3d sreteograf ve anaglyph elde etme hakkında bilgisi olan varmı? 2d bir fotoğrafı 3d anaglyph hale getirebilirmiyiz? 3d fotoğrafı nasıl ticari hale getirebiliriz? bu konuda bilgisi ve fikri olan arkadaşlarla bilgi alışverişi yapmak isterim.

Tarih: 19 Kasım 2004, 20:29 - İp: yok
muharese
muharese (üye)
Ankara / Meraklı

Merhaba queen
Herhangi bir 2D fotoğrafı 3D haline getiremezsin. Bunun için fotoğraflarını stereografik teknikle çekmen gerekiyor. Yani bir objenin farklı açıyla çekilmiş iki tane 2d fotoğtafını elde etmen gerekiyor. Bu resimlerden birtanesi sol gözün, diğeri de sağ gözün için. Daha sonra bunları üstüste çakıştırdığında objenin stereografik görüntüsünü(3D) elde etmiş oluyorsun. Üstüste çakıştırma işlemi sol göze kendisi için çekilmiş olan resmi, sağ göze de kendisi için çekilmiş olan resmi göstermek demektir.Bu işlemin birkaç tekniği var. Anaglyph ise bu üstüste çakıştırma işlemi tekniklerinden sadece bir tanesi. Kırmızı-Cyan, Kırmızı-Mavi, Kırmızı-Yeşil vb. gibi gözlükler kullanılarak bu işlemin gerçekleşmesi sağlanıyor. Tekniğin mantığı kısaca şu: Gözlüğün kırmızı tarafı (sol tarafı) sağ göz için olan resmi filtre ederek sol göze sadece kendisi için çekilmiş olan resmi gösteriyor, gözlüğün sağ tarafı ise aynı şekilde sol göz için çekilmiş olan resmi filrte ederek sağ göze kendisi için çekilmiş olan resmi gözteriyor. Böylece stereografik görüntü elde edilmiş oluyor.Bunun dışında Parallel-eye veya Cross-eye bakış tekniği,stereoskoplar vb. gibi unsurlar da stereografik görüntü elde etme yöntemlerindendir.
Anaglyph resimleri Photoshopta çok kolay hazırlayabilirsin. Şuan vaktim olmadığı için Potoshopla ilgili ayrıntılı bilgiyi istersen daha sonra vereyim.
Kendine iyi bak
Görüşmek üzere
Hoşçakal

Tarih: 15 Mart 2007, 16:02 - İp: 85.***.**1.125
photoibo72
photoibo72 (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

bu konuda size yardımcı olabilirim lck diye bir program kullanıyorum ticarisi de mükkemel seri ilanlarda vermişim zaten orada görürsünüz
ama çalışma ortamı zor biraz uğraştırıcı

ben bu işten güzel para kazanıyorum herkese tavsiye ederim

ilgilenen arkadaşlar bana özelime mail atsınlar

not:lencular lens kullanmanız gerekir istanbulda bir firma satıyormuş galiba
adresini bulur yollarım
ben lensleri yurtdışından getirttiyorum
orda daha ucuz diye
programı da isteyen paylaşımcı arkadaşlara yollarım sadece...

#photoibo72' tarafından 15.03.2007 21:41:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 20:37 - İp: 88.***.**4.214
elibol07
elibol07 (üye)
Antalya / Haber Fotoğrafçısı

3d anaglyph fotoğraf hazırlamanın teknikleri var
ama biz stüdyocular normal çekimlerden 3d elde etmek istiyoruz.onun için özel proğramlar gerekiyor
fonlarınızı 3d haline getirmeniz gerekiyor.3d gözlük kullanmanız lazım
yada lenticular lens kullanmak gerekiyor
biz bu işi yapıyoruz
isteyen arkadaşlara gözlük ve lens satıyor ve öğretiyoruz.
[email protected]

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:27 - İp: 78.***.**6.180
  • 1