maheo
maheo (üye)
Yurtdışı / Amatör

300 Dpi

arkadas;ar bir sorum olacak bir fotografin 300 dpi olmasi ne demek?her hangi bir fotografi photoshopta 300 dpi nasil yapabilirim?simdiden herkeze tesekkurler!

Tarih: 4 Aralık 2008, 01:32 - İp: 85.***.**3.41
pesimist_
pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

mrhba maheo.oncelikle dpi cozunurluk kalitesi demek oluyor.DPI i ne kadar yuksekse pixel sayisida okadar fazla demektir.500-600 dpi olunca daha da artar kalite ama RAM in yuksek deilse cok kasar photoshopta.Nerden ayarlandina gelince Image size(ctrl+I)dan bastan ucuncu kutucuga degeri giriosun ama cm/pixelde olsun.

Tarih: 13 Aralık 2008, 15:19 - İp: 193.***.**2.134
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

merhaba maheo

fotonun 300 dpi olması, bir dökümandan matbaa ortamında veya dijital baskı ortamında "kaliteli çıktı" alabilmek için alınması gereken "asgari" çüzünürlüktür basitçe..

photoshop ta fotonu 300 dpi yapmak ta çok kolay, şöyle:
• öncelikle fotonuzu PS'de açın
• sonra "image" menüsünden 'image size' ı açın karşınıza bir tablo çıkacak..

bu tablodan da 'document size' da gürülen ölçüler fotunuzun uzunluk ölçüleridir..
şimdi sundan sonrasına dikkat!

• aynı tablonun en altta yer alan 3 seçenekten "Resamble Image" seçeneğinin çengelini kaldırınız

• bundan sonra yine aynı tabloda yer alan "Resolution" kutucuğuna 300 (pixels/inch) yazınız..

evet gördüğünüz gibi fotonuz 300 dpi'a ayarlandı.. dikkatiizi çektiyse fotonun ölçüleri küçüldü.
işte fotonuzun en kaliteli çıktısını bu ölçüde alırsınız..

biraz uzun anlattım ama aslında kısa bir işlem..

eğer fotonuzu mürekkep püskürtmeli bir makinede bastıracaksanız kaliteli baskı için bu çünüzürlük 144 dpi gibi bir değere getirilmesi yeterlidir. (bu durumda daha büyük çıktılar elde edersiniz)

umarım yardımcı olabilmişimdir... selamlar..

Tarih: 16 Aralık 2008, 13:37 - İp: 78.***.**2.212
blgnn
blgnn (üye)
Isparta / Amatör

tekrar konu açmak istemedim .. şimdi anladığım kadarıyla dpi baskıyla alakalı . ama bi fotoğraf yarışması var ve başkasının çektiği fotoğrafla katılmayı önlemek için 300 dpi lik fotoğrafı e mail olarak şu e posta adresine gönderin demişler . baskı da belli oluyo sa ben nasıl o şekilde göndericem netten ve photoshopla mı oluyo sadece o ? pek anlamadm .. Biri beni bu konuda bi aydınlatırsa çok sevinirim ...

Tarih: 13 Şubat 2010, 21:11 - İp: 78.***.**0.121
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

rocktrak doğru anlatmış. daha farklı yolu var ama aynı işi yapacağı için yazmak istemedim şimdi.
photoshopun deneme sürümünü indirin işiniz bitince kaldırın.
http://www.adobe.com/

Tarih: 14 Şubat 2010, 01:33 - İp: 88.***.**5.202
  • 1