lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Yüklediğim Fotolar Bulanık

Üç yıldır siteye üyeyim .Şu ana kadar böyle bir sorunum ommıştı ama son iki üç haftadır siteye yüklediğim fotolar acaip bir bulanık..Psde yaptığım küçültme eskiden yaptığımın aynısı..Peki bu işin sırrı nedir?

Tarih: 26 Nisan 2009, 22:36 - İp: 88.***.**8.221
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Lazut tayine az kaldı,rumanyamı kolonya mı..?Biri alkollüdür zati..

Tarih: 1 Mayıs 2009, 22:36 - İp: 78.***.**7.180
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

yaw anlamadığım, sorun nedir?
son günlerde bu konuda yakınan 1-2 kişi daha gördüm.

arkadaşlar yapmayın, saçmalamayın!
fotoğrafın orta boyutu net görünmüyormuş!!

önemli olan büyük boyutu.. zaten orta boyutuna bakıp ta yorum yazan adamın yorumundan hayır gelmez
bir açacaksın, full büyüteceksin ve teknik yorumunu yazacaksın.
üşenip, büyütmeden yazılan yorum, ezbere yorumdur. maksat "yorum" olsun diye yazılmıştır.

gerçekten fotoğraf olarak değerlendimek isteyenler, fotoğrafı açar, büyütür.
orta hali flu ise nolur ki?

paperman sorunu çözdüm demiş ama ortada sorun yok ki zaten

aç full boyunu izle

Tarih: 2 Mayıs 2009, 17:24 - İp: 88.***.**3.252
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Adamların dertleri o değil ki zati, kendi çektikleri fotoğrafları net değilmiş,dertleri bu paktom..Yani iki kere tıklayın derdi yok onlarda..

Sen asıl yeni üyelerin ve bazı üyelerin eklediklerine bak, boyutta büyük, exiftide yok zati..eklenme mertebeleri gereği..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 02:21 - İp: 88.***.**6.8
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pancton Hocam ,

Yorum yazılacak fotograflara bakma kısmını boşver . Elbet yorum yaparken tam boy açacağız ...

Fotoğrafları seyrederken hangi kıstasa göre açıyorsun ?? Ben şahsen günde eklenen 200 küsur minyatürün içinden , çarpıcı gelen 30-40 arası bir fotoğrafı tıklıyorum . (Insan daha fazlasına bakmak istiyor ama sayfa açılış-kapanış hızları malum biraz bayıyor .)

Diyelim ortalama bu 30-40 fotografın da , orta boy görüntülerini çok beğendiğim 10-15 tanesini en büyük boya getirip bakıyorum . Sebep yine zaman tabi .Her açılş/kapanış/şöyle bir bakış 1 dakika sürüyor .

Yani orta boy kusurluysa , bir bakıma büyük açılma hakkını kaybediyor . Çoğu insan da sanırım aynı şekilde bakıyordur . Bu durumda da orta boyu fotograftaki fluluk önem kazanıyor . Mesele bundan ibaret

Tarih: 3 Mayıs 2009, 02:21 - İp: 96.***.**9.175
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Evet sitede ağır çalışmakta biraz..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 02:27 - İp: 88.***.**6.8
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili mustafa hocam papermanın deddiği de doğru ama ben daha farklı bir şey söylüyorum..

Şu an galerimde yüklü olan son fotoğrafın -onu ben çektiğim için - aslı bende ve ikisinin de büyütülmüş hallerine baktığımda arada dünyalar kadar fark var.

Dedğim şey küçük-orta boy evet sistem tarafından küçültüldüğü için flu olabilir ama büyük hali yani 104*700 pk hali burada çok flu benim bilgisayarda ise gayet net..

bakın imageshack.us ye yükleyeyim bir de orda bakın..Hatta mümkünse bilgisayara kaydetin ve orda bakın..

Son oalrak bir de dieğr arkdaşların fotoları böyle görünmüyor..Onlar gayet net görünüyor..

Şu linkten de indirin öyle bakın..

http://img141.imageshack.us/my.php?image=imgp836912.jpg

Tarih: 3 Mayıs 2009, 18:55 - İp: 88.***.**7.23
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sanırım bir şeyler yakaladım..

Sevgili paperman maonitörün inç olarak ne büyüklükte?

Artı siteye sol ctrl yapıp büyüterek mi bakıyorsun?

.............................................

Galerideki fotoğrafların büyütülmüş boyutu monitörün büyütülme miktarına göre büyüyor, pcdeki gösterimde ise orjinal olark kalıyor..dolayısıyla sitede baktığım foto gereğinden daha fazkla büyüdüğ için haliyle flu gözüküyor..

Benim monitör 22 inç..Monitörde genelikle ctrl ile büyütme yapıp siteye öyle girdiğim için fotolasr aslına göre flu çıkıyor..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 19:12 - İp: 88.***.**7.23
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Dediğini yaptım indirip izledim, ExifPro 1,0 versiyonlu görüntü sağlayıcı ile de baktım orada iyi, *imageden gelen karen..Birde tüplü monitörden izliyorum zaten..

Pek sorun yok şu durumdaki hâlli mertebende..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 19:16 - İp: 88.***.**4.179
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

17 inç tüplü, ve ekranı standart bendeki monitörün..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 19:18 - İp: 88.***.**4.179
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet mustafa abi gerçekten sorun yok gibi..

bizimisi lazlık işte..

Bazen burnumuzn üstündeki gözlüğü kanepelerde arıyoruz, masa altlarında arıyoruz..

Tarih: 3 Mayıs 2009, 19:20 - İp: 88.***.**7.23