oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

Portfolyomuzu Kategorilemek

Portfolyomuzudaki fotoğrafları geçerli konu başlıkları veya istediğimiz konu başlığında (kendi oluşturacağımız) kategorileyebilelim.

Birde şu anki uygulamayı terk etmek zorunda da değiliz isteyen kullanıcı birisinin portfolyosunu açtığında kategorilendirilmiş olsa dahi bir tıkla kategorisiz tarih sırasına göre görebilir. (böyle bir fonksiyon eklenebilir.)

- Böyle bir uygulama kullanıcıların portfolyosu açıldığında alakasız fotoğraf serisiyle karşılaşmamızı engeller.
-Bir kullanıcının bazı dallardaki fotoğraflarındaki gelişmeyi veya gelişmemeyi gösterme niteliği taşır.
-Ayrıca şöyle bir yararı daha da olabilir ; şu anda çok fotoğrafı olan bir kullanıcının eski fotoğraflarına pek bakılmıyor. zahmet edip ileri sayfalara pek gidilmiyor kanaatindeyim. mesela ; yeni eklenen fotoğraf eklendiği kategoriyi öne getirir ve portfolyoda bir döngü oluşur. Birde diğer sayfalardaki kategorilere gitmek için kullanıcı bir eğilim içine girebilir.

Bu mesele hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizde önerilerinizi belirtirseniz çok güzel olur.

-------------------------------------------------------------------------

#oguzhanman' tarafından 03.06.2008 00:14:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 08:54 - İp: 88.***.**0.2
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Diğer görüşünüze katılmadım ama buna katılmamak elde değil.Yalnız açılan yeni portfolyolarda zorunluluk veya sınır getirilmemeli,fotorğafçıda hoşnutsuzluk yaratmaktan başka bir işe yol açmaz.

Kategori şart,düzen şart bu sitede 5 senelik kullanıcıların 100 ün üzerinde fotoğrafı vardır belki onları düzenlemek istemeleri çok doğal.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 15:02 - İp: 144.***.**0.153
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

en azından portfolyoda birbiriyle alakasız , karışık fotoğraf serileri olmaz, bir düzene kavuşur.

isteyen kullanıcı da , takip ettiği portfolyoyu açtığında kategorilendirilmiş olsa dahi bir tıkla kategorisiz tarih sırasına göre görebilir.

portfolyolar düzene kavuştuğunda çok daha iyi olur kanaatindeyim.

#oguzhanman' tarafından 31.05.2008 16:22:51 tarihinde düzenlendi.

#oguzhanman' tarafından 03.06.2008 00:16:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 16:06 - İp: 88.***.**0.2
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

İnanın Şuan Forum'a Girmemin Sebebi TamameN Bu Konudur..

Şahsen Kendim için Konuşayım Tamamen Berbatbir PortfoLyo Düzenim Var Çünki Ne Zaman Ne Ekleyeceğim Hiç BeLLi OLmuyor.. Bu ŞekiLde Kendi PortfoLyo Düzenimiz OLursa Çok İyi OLur Düşüncesindeyim.. Diğer SiteLerde Olduğu Gibi GüzeL Birşey yapalıLabiLir.

Diğer ÜyeLerde DestekLerse Fikret Diker Bu İsteğe Kayıtsız KaLmaz Sanırım.
Oğuzhan Fikrini DestekLiyorum..

SaygıLar.

Tarih: 1 Haziran 2008, 00:30 - İp: 78.***.**7.66
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

evet böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var..

Tarih: 1 Haziran 2008, 00:45 - İp: 85.***.**7.136
keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tamamen destekliyorum...Olması gereken bir uygulama...Ama Fikret Bey'i de bıktıracağız bu gidişle...

Tarih: 1 Haziran 2008, 01:43 - İp: 85.***.**0.127
biocem
biocem (üye)
Zonguldak / Meraklı

Birara sevgili Panctomun yaptığı gibi silüet fotolarını peşpeşe,manzara fotoğraflarını peşpeşe bir düzen içinde yüklemeyi tasarladım ama maalesef bir türlü başaramadım.Sitede bu yönde bir düzenleme gayet iyi olur.

Tarih: 1 Haziran 2008, 01:57 - İp: 88.***.**9.191
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Bu yönde yapılacak düzenlemeyi destekliyorum.

Tarih: 8 Haziran 2008, 01:14 - İp: 78.***.**1.204
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Vallaha şu anki sistemden şikayeti olmayan tek üye benimdir

benim portfolyomda herşey bir düzen içinde, sevgili biocem'in dediği gibi..

Nasıl yapıyorum bunu?

Ben fotoğrafları çekince hemen eklemem! Haftalarca, aylarca bekler PC'mde.. Ne zaman ki, en az 3 tane yanyana uyumlu duracak fotoğrafım oldu, o zaman o 3 fotoyu peşpeşe eklerim.

Hatta benim çok beğendiğim bir fotoğrafım var, tam 8 ay önce çektim. Firari koyunlar.. Ama bunu kurban bayramında eklemek için bekliyorum. Hatta onun yanında duracak olan uyumlu diğer 2 fotoğraf bile hazır..

Yani zaman.. emek... sabır.. Başka birşey değil yaptığım

...............................

Mevcut öneriyi tüm arkadaşlarım adına destekliyorum.

Tarih: 8 Haziran 2008, 20:11 - İp: 88.***.**8.128
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bende destekliyorum...

Ama nasıl yapılır mantığı çözemedim...

Mesela sitedeki şu andaki kategori sisteminde olsa.

Örneğin bir arkadaşın aşağıdaki şekilde fotoğrafları olsa;
Gölgeler & Silüetler
1 foto - 2 foto - 3 foto
İnsan Manzaraları
3 foto - 4 foto - 5 foto - 6 foto - 7 foto
Portre
3 foto - 6 foto - 8 foto - 9 foto - 10 foto - 11 foto
.
.
.
.

Yukarıdaki şekilde bir düzenleme, az kategoriye dağılmış 100 kadar fotoğrafta sorun değil ama daha çok kategori ve fotoğrafta düzenden çok düzensizlik getirecektir.

Bunları yazarken aklıma geldi; sayfanın üzerinde açılır bir menü olsa (Kategorilerdeki Tarihe Göre Sırala, Yorum Sayısına Göre Sırala,... gibi) Kişinin portfolyosuna girildiğinde üst bölümden kişinin fotoğraflarının kategorilere görede listelenebilmesi sağlansa... Uygun olur mu?

Tarih: 9 Haziran 2008, 15:01 - İp: 88.***.**4.145
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

olur patron
zaten siteye yüklerken kategori belirtiyoruz
sende gösterim esnasında sıralamayı bu kategoriden gösterebilirsin
hiç yoktan iyidir...

Tarih: 9 Haziran 2008, 15:15 - İp: 81.***.**3.185