rengim
rengim (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafların Kullanımı???

yetkili bir kişiden önemli soruma cevap vermesını rica ediyorum..bu sitedeki fotoğrafların başkaları tarafından kullanılması hakkında bilgi verirmisiniz niçin yasak yasaksa nıçın ınternete verılıyo yaa guvenlık önlemı alınmıyo..tedbir ama kullanım yasak bu bir çelişki değilmi??

Tarih: 17 Ağustos 2006, 18:30 - İp: 88.***.**2.249
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

şöyle cevap vereyim.. aa pardon ben yetkili bir kişi değilim.. cok pardon..

Tarih: 17 Ağustos 2006, 19:38 - İp: 85.***.**2.72
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

internette olması = serbestçe kullanılması anlamına gelmez.

Sonuçta bir emek vardır ve öncelikle eser sahibinden izin alınması gerekir. Aksi durum yasal bazı yaptırımlara sebebiyet verebilir.

Tarih: 18 Ağustos 2006, 00:26 - İp: 81.***.**8.46
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

İnternet ortamında herşey var.Programlardan dosyalara,mp3 ten fotoğrafa kadar bir sürü şey.
Bunlar kısımlara ayrılmıştır.
1-Freeware:tamamen ücretsiz,sınırsız kullanım hakkı verilmiş ürünler,
2-Shareware(yazımda hata olabilir özür dilerim)Kısıtlı zamanlı veya kısıtlı kullanımlı(demo da deniyor)
3-Doğrudan satın alarak kullanabileceğimiz ürünler.(paket ürünler)
ve yine internette "free" olmayan ürünleri "beleş" yapan "crack" veya "illegal serial" siteleride var(maalesef)
Açıkçası ben işletim sistemi için gidip iki kere para verip kullanırken çevremdeki kişilerin aynı yazılımı "beleş" kullanması zoruma gidiyor...
Fotoğrafta aynı mantıkta ele alınabilir.Bir doğa fotoğrafçısı dağ-bayır demeden gezerek milyarlarca liralık ekipmanı ile fotoğraflar çeksin.Sırf paylaşımcı ruha sahip olduğu için,sırf güzellikleri paylaşmayı sevdiği için,sırf icraa ettiği sanatı geniş kitlelere ulaştırmak için bunu internette yayınlasın,birileride çıksın bu fotoğrafı "ctrl+C ve ctrl+V" yaparak 1-2 saniyede PC'sine indirsin.Hatta yetmiyor gibi bu benim diyerek başka yerlerde sahiplensin...
Bir keresinde bir arkadaşımıza ait çok eski tahrip olmuş S&B bir fotoğrafı PC de tekrar onarıp renklendirmiştim.Ne mi oldu.Benim onardığım fotoğrafın altına kendi adını yazıp baskıdan çıkarıp bir güzel çerçevelettirmiş birde gelen gidene benim eserim demiş
Bu kısa örnekten sonra şunu eklemek istiyorum.Buradaki fotoğrafları koruyacak bir sistem yok,olsada onu da aşmayı başaranlar olacaktır
İnsanın kendi vicdanı,kendi bekçisi olmalıdır diyorum. Herkese selam ve saygılar...

Tarih: 18 Ağustos 2006, 17:04 - İp: 85.***.**1.47
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Niçin bir fotoğraf sergisinden beğendinginiz bir fotoğrafı yerinden söküp götürmeyi deneyemiyorsanız bu da ondandır...

Burası da sanal ortamda bir fotoğraf sergisi, her karede emek var, sizce kullanılırmı..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 09:27 - İp: 81.***.**3.185
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

sadece fotoğrafa emek verenler bilir
ne demek sizden habersiz bir fotonuzun kjullanılmasını
yazıkki hem suçu hemde güçlü olanların ülkesinde
haksızlar hep haklı oluyor

Tarih: 19 Ağustos 2006, 20:23 - İp: 81.***.**1.236
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kimsenin başkasının emeğini çalmasına hakkı yoktur.,
Sitede resimlerin yayınlanmasının bir tek amacı vardır değerli arkadaşlarımızın çalışmalarını bizimle görsel olarak paylaşması ve bunun için teşekkür etmemiz lazım.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 10:20 - İp: 85.***.**6.125
  • 1