paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotograflari Kategorileme - Hdr,ps

Demin yönetime , fotograflarda yüklenmeyen EXIF bilgileri ile ilgili yazdim ...Bu da - hoşlarina gitmeyecek ama - buradaki arkadaşlara ....

- EXIFiniz yüklediginizde cikmayacak ise pozlama bilgilerinizi MANUEL ekleseniz ,

- HDR yapanlar : kategori bolumunde HDR ( bariz HDR diye " bagiranlar " , yazmasa da olur ) oldugunu belirtseniz ,

- PHOTOSHOP ile MANIPULASYON yapanlar : ( ışık açma-kısma,crop,gölge,netlik,S&B gibi basit müdaheleler haric ) kategorilerine BİR ZAHMET , PHOTOSHOP yazsaniz ....

çok mu zor olur ??

Fotografi yuklemeye gelince iyi , iş EXIF, & kategori & bilgilendirme bolumune gelince boşvermek,atlamak ÜŞENMEK ...

------------

Yorum yaptigim bir dolu yeni baslayan , " kardesim sen benim fotografima renksiz diyorsun ama sitede renkleri canli bütün fotograflar Photoshop eseri " diyor ....

Millet , manipülasyon fotolarin hangisi oldugunu bilmedigi icin tüm göze hoş gelen fotolari PS saniyor .

Kendi fotograflarindaki eksigi sadece Photoshop yapmamasi sandigi gibi ( ki en kötüsü de o ) , bir de PS ile alakasi olmayan yüzlerce güzel resime "layik oldugu krediyi " vermiyor .

-------------------

Allahaskina yazdiklarimi evirip cevirip " Photoshop Karşıtlığına " filan baglamayin ... Ben yapmiyorum ama sebebi bende o sabir olmamasi . Vallahi fotograf cekmekten 10 kat zor bir is . En azindan fotograf cekerken hava filan aliyoruz,geziyoruz,egleniyoruz ...Yillarimi karanlik odada harcadim - çok zevk alirdim ....Ama photoshop benim için tam bir işkence ....

Hatta biri ciksa , " FASON PHOTOSHOP ITINAYLA YAPILIR " dese ( iyi bir iş fikri olabilir ) , yollayacagim bir dolu RAW dosyam var - PC'de dura dura küflenen

#paperman' tarafından 16.04.2009 10:47:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2009, 00:27 - İp: 96.***.**9.175