mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Aktif Konular Olmalı

Her üyenin son girdiği tarihten itibaren yazı yazılmış iletilerin bulunduğu bir bölüm olmalı. Yazılan yazıların çoğunu kaçırıyoruz genellikle. Kategoriler iyi hoş da, kategorisiz gösterimde olmalı, son cevap atılma tarihine göre sıralanabilmeli bence iletiler. Zor birşey olduğunu sanmıyorum, bütün forumlarda var bu.

Tarih: 12 Mart 2006, 15:40 - İp: yok
cangoo
cangoo (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konuda sana katııyorum.Son gonderilen mesajlarının listelendigi bir sayfanın olması konu takibi acısından cok faydalı olacaktır.

Tarih: 20 Mart 2006, 00:35 - İp: 81.***.**9.151
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

evet kesinlikle olmalı.. cevapladıgım konuları gormeliyim. yoksa konular hep yarım kalıyor..

Tarih: 20 Mart 2006, 09:47 - İp: 85.***.**7.228
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Bunun için biliyor musunuz bilmiyorum ama forum un iskeleti değişmeli. Yani ASP den çıkıp Php ye geçilmeli.ama şunu unutmayalım.ASP > Php yani ASP hızlıdır Php den. Ya yavaşlık oluşur site üzerinde ya da bu şekilde devam edilir. Ama konu kaçırmalar başka çözümlerde vardır mutlaka. Umarım yenilik oluşur (Tabii site kapanmadan )

Saygılar..

Tarih: 20 Mart 2006, 10:33 - İp: 85.***.**7.83
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

ASP yada PHP ayrımı da nereden çıktı?
ASP de yapılan herşey PHP de de yapılır.
PHP de yapılan herşey de ASP de de yapılır.
Birinden diğerine geçmek için bir sebep yok.
Yanlış biliyorsun SWING.

Tarih: 20 Mart 2006, 10:46 - İp: 194.***.**0.97
cangoo
cangoo (üye)
İstanbul / Amatör

Sitede suanda kullanılan forum gunumuz sartlarında ozellik bakımından cok eksik.
PHP yada ASP tartısması yersiz olur.
PHP ile yazılmıs cok kaliteli forum scirptleri zaten bilinen bir sey.
vbullettin ; ipb ; phpbb ;smf
ASp içinde tabiki alternatifler var yok değil.
Ama sitenin tum yapısı ASP uzerine kurldugunda PHP ye gecilmesi butun yapının alt ust olamsına neden olabilir.
ASP ile devam edilip daha kaliteli ve suratli çalısan ; özelllik acisindan gunumuz sartlarına uygun bir foruma gecilmesi kesinlikle yaralı olacaktır.

ADSL baglantı olmasına ragmen sayfalar gecekten cok agır acılıyor.
RH nin sunucuları cok hızlı olmasına ragmen sitenin bu kadar yavas calısması sanırım kodlamadan kaynaklanıyor.

Tarih: 21 Mart 2006, 00:25 - İp: 81.***.**9.151
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

ASP de yapılan herşey PHP de de yapılır.
PHP de yapılan herşey de ASP de de yapılır.
Birinden diğerine geçmek için bir sebep yok.

Olmaz olur mu? ASP de kaldığımız sürece sorunlar daha da çoğalacak.Yavaşlık,editleme,sayfanın tam açılmaması gibi... PHP de olursa (-ki olsun demiyorum sadece öneri) böyle sorunlar olmaz diye düşünüyorum. Yapılamaz değil yapılabilir ama ASP yi üstünde oynamak (update)bence yersiz olur gibi geliyor.PHP den yana olmanın sebebi,sadece ve daha kullanışlı. Ama galeri bölümü ya da diğer bölümler bu kadar esnek olamayacak eğer Php ye geçilirse.

PHP ile yazılmıs cok kaliteli forum scirptleri zaten bilinen bir sey.
vbullettin ; ipb ; phpbb ;smf

Sitede suanda kullanılan forum gunumuz sartlarında ozellik bakımından cok eksik. Bence de eksik ama giderilmesi için çalışma gerek.Bu çalışma içinde sitenin bir iki gün belkibir hafta askıya alınması gerekebilir

ADSL baglantı olmasına ragmen sayfalar gecekten cok agır acılıyor.Aynı durum bende de geçerli.(Bağlantım 2048 kb)Bunun sebebi,cangoo nun dediği gibi kodlama hatası olabilir.

Aslında bir liste yapıp eksikleri,hataları yazsak,site admin i de bunların üstünde düşünüp gereken bir açıklama yapsa fena olmaz. Madem ilk zamanlarından beri sitede tek tük değişim var,belki şimdi köklü bir değişim zamanı gelmiştir.

Tarih: 21 Mart 2006, 11:00 - İp: 85.***.**2.189
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

ASP - PHP ilişkisi aslında doğru kurulmuyor gibime geliyor. ASPde de yapılmış hazır forum kodları var. Tek farkı ASP dekiler ücretli. Ve daha sağlam. PHP nin bu kadar tutmasının sebebi bedava olması bence. ASP ile yapılmış çok sağlam forumlar olduğunu biliyorum. Ve oldukça da hızlılar. Bu sitedeki sorun sanırım hazırkodların fazla kullanılmaması, tabi bunun da avantajı var, zor kırılır...
Fdiker bey cevaplandırırsa bizleri sevineceğiz. Umarım bu sayfayı görüyordur.

Tarih: 21 Mart 2006, 12:19 - İp: 194.***.**0.97
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Fdiker bey cevaplandırırsa bizleri sevineceğiz.

Biz de dört gözle onun cevap vermesini bekliyoruz.

Tarih: 21 Mart 2006, 14:16 - İp: 85.***.**2.189
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

şimdi biri topic açmasın asp mi php mi diye?

Tarih: 21 Mart 2006, 15:09 - İp: 85.***.**2.206
cangoo
cangoo (üye)
İstanbul / Amatör

Olayı Asp - PHP olayına cevirisek konunun içinden cıkılmaz.Bu konu zaten webmaster forunlarında yeteri kadar tartısılıyor.

Sitenın kodlaması ASP fakat kullanılan database ney onu bilmiyoruz. Mssql ; access mysql ? belirli bir seviyeden sonra hatalar ve yavaslamamalar olması databasedende kaynaklanıyor olabilir.Sitedeki aktif kullanıcı sayısı bir hayli yuksek bu durum sitenın acılma hızında onemli bir faktor teskil ediyor.

ASP den PHP ye tahmınınce gecilmez ; en azından daha ozellikli ve suratli calısan bir forum cok cok iyi olacaktır.

PHP de hersey bedava değildir ; yazmıs oldugum forum orneklerinde ilk 2 forum olan vbulettin ve İPB cok populer olan ve ucretli bireri scriptir.

PHP hosting konusunda ASP ye oranla daha ucuz dur.Buda free işletim sisteminden kaynaklananmaktadır.Wİn sunucular linux sunuculara oranla pahalı oldugundan asp hosting php hostinge gore pahalı.
ASp yada PHP fark etmez ; yeterki sayfalar hızlı acılsın

Tarih: 21 Mart 2006, 23:20 - İp: 81.***.**9.151