tokayto
tokayto (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony Nex 5r Sizce Doğru Mu Düşünüyorum ?

Sony Nex 5r kameramı alalı yaklasık 4 ay oluyor sanırım. Bir cok alanda ve zamanda gerek tasima kolayligi gerekse wifi ile direk olarak telefonuma ve diger cihazlara paylasim kolayligini, yatirilabilir display vb özelliklerini cok kullandim ve bunlardan tamamen memnunum.

Ama olay söyle ki,tam olarak nedeni nedir bilmiyorum fakat DSLR cihazlardaki fotograflar cok daha kaliteli oluyor. Muhtemelen aynali olduklari icin belki de...

Sony Nex 5r'dan acikcasi tatmin olmamis durumdayim. Normal bir DSLR ile ayni uzunluktaki lensler ile cok daha kaliteli fotograflar alabiliyorken Nex-5r ile bu zevki alamiyorum.

Sorun ben de mi yoksa alette mi bilmiyorum. Acikcasi satip kompakt yerine DSLR bir cihaz almayi dusunuyorum.

Sizlerin önerisi bu konuda ne olur. Ortalama olarak NEX-5r ile ayni fiyat duzeyindeki DSLR makinalari dusunmekteyim.

Yazi birazcik uzun oldu umarim zamaninizi calmamisimdir.

Saygilarimla

Tarih: 30 Eylül 2013, 16:46 - İp: 90.***.**5.206
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Makinanız çok kaliteli ve iyi bir makinadır. Eğer iyi fotograf çekilemiyorsa sorun makinada değil çekendedir. Bunu unutmayın. Dolayısıyla makinanızı sevin ve ona alışmaya bakın. Aynı makinanın çektiği fotografları görün. TIKLA

Tarih: 30 Eylül 2013, 17:06 - İp: 151.***.**4.129
tokayto
tokayto (üye)
Yurtdışı / Amatör

Öncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Muhtemelen dediginiz dogru, ben sanirim kameraya isinamadim veya tam olarak kullanmasina hakim degilim.

Size bir kac örnek gösterip o sekilde bir yorumda bulunmak istiyorum.

Asagidaki fotograflar NIKON D3100 ile cekilmistir ve 55.00 mm lens kullanilmistir.

Baktigim zaman Nex 5r ile cekilmis fotograflarda ufak bir dusukluk var bilmiyorum neden veya bana neden öyle geliyor.

Kalite bakimindan mi yoksa farkli bir bakimdan mi gösterdiginiz fotograflara bakarak, asagidaki fotograflar daha canli veya kaliteli durmuyor mu ?

Tam olarak adini koyamiyorum veya aciklayamiyorum fakat cok daha nasil diyeyim sanki daha iyi duruyorlar.

Sizin dusunceniz nedir bu konuda ? Sizce benim böyle dusunmemin sebebi nedir ? Yukaridaki fotograflar ile ilgili yorumunuz ne olur ? Sizce ayni kalite ve guzel durusta ayni lens boyutu ile ve Nex 5r ile cekilebilir mi ?

#tokayto' tarafından 01.10.2013 00:12:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2013, 18:05 - İp: 90.***.**5.206
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony nex5 ile bunlardan çok daha güzellerini çekersin.

Tarih: 30 Eylül 2013, 20:22 - İp: 151.***.**4.129
tokayto
tokayto (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu konuyu ilk fotografa basladigimda acmistim ve acikcasi duzgun fotograflar cekemiyordum. Zaman icerisinde perde hizi,iso,diyafram ve bunlarin kullanimlari hakkinda makaleler okuyarak test ede ede su an itibariyle cektigim fotograflari eski fotograflarim ile karsilastirdigimda cok daha iyi buluyorum. Hatta cektigim fotograflardan para bile kazanmaya basladim ki bu benim icin buyuk bir sey.

Eger benimle ayni duruma dusmus veya " yahu makineyi aldik ama bu is bana göre degil sanirim " gibi dusunenler var ise tipki " ercan43" ustanin dedigi gibi "makinanızı sevin ve ona alışmaya bakın."

Umarim ayni durumu yasayan kisilere bir destek olusturur bu yazi. Isiginiz bol olsun.

Tarih: 4 Haziran 2014, 05:17 - İp: 2.***.**3.95
  • 1