ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Uv Filtre Etki Testi

Sıklıkla karşılaşılan bir soru da, UV filtrelerin fotoğrafı ne derece etkilediği konusunda olur genelde. Filtresiz, normal filtreli ve MC (multicoated) filtre farklarını merak edenler,

[URL=http://www.fotoritim.com/yazi/baybars-saglamtimur-teknik-inceleme--koruyucu-objektif-filtreleri]> BÖYLE BUYRUN

Tarih: 19 Ekim 2007, 17:00 - İp: 212.***.**5.84
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Özellikle 2. fotograf dizisine bakınca benim gördüğüm

1) UV filtre digital fotografa pek tesir etmiyor, digital sensörlerin UV'ye duyarsız olduğu doğru.
2) her türlü filtre görüntüde kayba sebep oluyor, MC bile olsa flare artıyor.
3) illa UV filtre kullanacaksanız MC olanını alın.
4) makinenizin önüne fener koyup fotograf çekmeyin :-)

5) Cüneyt beye zahmeti için bir teşekkür edin :-))

Selamlar.

Tarih: 20 Ekim 2007, 01:06 - İp: 85.***.**6.241
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

UV kullanmamakla doğru bir iş yaptığımı bir kez daha anladım link için teşekkürler cüneyt abi.

Tarih: 3 Kasım 2007, 13:32 - İp: 88.***.**9.189
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tamda hayyama polarize filtre almaya gidecekken aslında UV filtrede almam gerektigini hatırlatır bir konu olmuş
tşkler cüneyt abi.

Tarih: 3 Kasım 2007, 14:02 - İp: 85.***.**8.71
yasmut
yasmut (üye)
İstanbul / Amatör

Şu ana kadar yaklaşık 10 yabancı uzmanın kitabını okudum. Hepsi lenslere UV filtresi taktıklarını ve bunun yararlı olduğunu çünkü ciddi paralar verdiğimiz lensleri çok iyi koruduğunu söylüyor. Bir çoğu düşürdüğü lenslerini filtre sayesinde kurtardığından bahsediyor.

Gözle neredeyse fark edemeyeceğimiz bir kalite kaybını engellemek için objectifleri tehlikeye atmak benim mantığıma uygun gelmiyor. Ama en kalitelisini alıyorum. Tabi her geçen gün yeni bir model çıkıyor..

Tarih: 4 Kasım 2007, 08:10 - İp: 85.***.**0.145
  • 1