ergoren
ergoren (üye)
Gaziantep / Meraklı

Ucuza Filtre Ve Objektif Temizliği.

geçenlerde bir internet sitesinde lens temizleme kağıdı bezi kalemi falan gibi ürünler gördüm.. il sınırları içinde fotoğraf makinası aksesuarı satan işyerlerini gezdim ama bulamadım ve hepsinden aldığım tavsiye aynıydı.. "sigara sarılan kağıtlardan al ve fitreni veya lensini onunla temizle" öyle yaptım fitreyi falan çizmiyor. temizleme kalemi ile temizlediğimde iyi sonuç alamadım yani. kalemle verdikleri su iz yaptı.. ama filtreye agzımla dolgun bir hoh yaptım ve sonra 100 adetini 200 bin liraya aldığım kağıt ile sildim sonuç harikaydı.. siz ne dersiniz, bu temizlik işini benmi abartıyorum yoksa dikkat edilmesi gereken bir konumu.. görüşlerinizi bekliyorum.. siz lens, filtre ve objektif temizliği için ne kullanıyorsunuz cevaplarınız aydınlatıcı olacaktır...

Tarih: 17 Temmuz 2006, 16:02 - İp: 81.***.**1.18
yay67
yay67 (üye)
Burdur / Amatör

Gerçekten, lense zarar vermeden ne ile temizleyeceğiz.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 18:08 - İp: 85.***.**4.53
ergoren
ergoren (üye)
Gaziantep / Meraklı

ben sigara sardıkları kağıt ile temizliyorum artık.. daha ucuz ve çizmiyor yani tükürüksüz bir hoh ve ardından temizlik..

Tarih: 17 Temmuz 2006, 18:13 - İp: 81.***.**1.18
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 14 Mart 2007, 19:11 - İp: 81.***.**8.72
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam,

Lenslerin özellikle de yakın zamanda üretilen çoklu kaplamalı lenslerin dış yüzeyindeki kaplamaları çizmek oldukça zordur. Hatta bir çok metalden daha sağlam olduklarını okuyan bir yazı okumuştum. Bu yüzden lens temizleme kağıdı ya da bezi gibi malzemelerle temizlik yapmak çok güvenli. Birçok kişi mikrofiber bir kumaş ve saf metanol gibi ucucu ve artık bırakmayan sıvılar kullanıyor.

Ancak bir uyarı yapmakta fayda var. Her ne kadar mikro fiber temizlik bezleri ve kağıtları lense zarar verebilecek fiziksel özellikte olmasada. Havadan uçarak gelen tozlar bez ile lens arasına girerek küçük çiziklere neden olabiliyor. (Bu tozları gözle görmek zor olsa bile)

Bu yüzden temizlik kağıdı ya da bezi kullanmadan önce lensin üzerindeki tozları pompayla temizlemekte fayda var. Pompanın büyük boyunu tavsiye ederim. PC'nin klavyesi gibi yerlerin temizliği için de ideal oluyor.

Ben pompa pompayı mümkün mertebe sık kullanarak kağıtla temizlik periyodunu uzatmaya çalışıyorum. Pompayla tozları uçurduktan sonra piyasada satışı yapılan önceden ucucu bir sıvıyla nemlendirilmiş özel temizlik kağıtlarıyla siliyorum. Yağ, parmak izi ve lekelerden eser kalmıyor.

Tarih: 15 Mart 2007, 01:11 - İp: 88.***.**9.97
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben hayyam dan bir fotoğrafçıdan temizlik kiti almıştım. İçinde bir adet ucunda fırça bulunan pompa ( ama üfleme kabiliyeti yok gibi neredeyse ), bir adet nubuğa yada süete benzer bir bez, bir adet sıvı ve beş adette kulak temizleme pamuğu, biraz da kağıt var.

Nasıl kullanacağımı da çok anlayamadım. Pompalı fırçayla lens üzerindeki tozları temizlemek istediğimde fırçanın kıllarının dokunduğu yerde iz bıraktığını gördüm, ayrıca fırça kılları bana göre lensi de çizebilir.Sıvıyı doğrudan lense ya da filtreye damlatmanın zararlı olduğunu söyleyenler var. Kağıtla silmenin kesinlikle zararlı olduğunu ( kağıt sert bir madde, konfeksiyon atölyelerinde devasa makaslarla bile kağıt kesmenize çok kızarlar makası köreltir diye )söyleyenler var, pamukla silmeyi ben mantıklı bulmadım o da zarar verir gibi geldi. Neticede kullanamadım. Hohlayıp yumuşak bir bezle silmek daha mantıklı gibi geldi.

Büyük ve kuvvetli üflemesi olan bir pompayı nerden bulabilirim ? Hangi tür malzeme satan yerlerde olur bunlar ?

Tarih: 15 Mart 2007, 13:34 - İp: 88.***.**5.2
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Ben Giotto's rocket blower kullanıyorum. Çok kuvvetli üflüyor. Ufak tefek tozlardan eser bırakmıyor. Tavsiye olunur. Türkiye'de satışı var mıdır bilmiyorum. Sanırım aynısı olmasada muadili fırçasız büyük boy pompalar satılıyor.

Bez olarak ta Nikon ve Zeiss nemlendirilmiş temizleme bezi denedim ikisi de çok iyi sonuç veriyor. Bu malzemelerin satışı olmasa da mikro fiber bir bez ve saf metanol de aynı sonucu verecektir. Bezin sıvıyla nemlendirilip hafif dokunuşlarla lens yüzeyinin temizlenmesi gerekiyor. Sonuçta Nikon ve Zeiss'te mikrofiber bir kağıdı metanolle nemlendirip paketliyor. Lensin ön elemanının metalden daha sert olduğu konusu şaka değil. Yani modern lensleri mikrofiber kumaşlarla çizmek çok zor. Dikkatli olunacak nokta çizilmeye neden olabilecek tozların pompayla uzaklaştırılması.

Satılan temizlik kitlerindeki pompaları bende gördüm. Kullanmadım ama bana da pek bir işe yaramazlar gibi geliyor. Özellikle 2. sınıf bir fırçayı lenslerime değdirmek istemem doğrusu.

Tarih: 16 Mart 2007, 00:35 - İp: 88.***.**2.46
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn okyanus,
eczanelerden alabileceğiniz, aşağıya fotografını koyduğum pompa oldukça iyi iş görüyor.
Birde fotografçılarda satılan iyi markalı büyük bir micro-fiber bez alın.

Tarih: 16 Mart 2007, 01:40 - İp: 88.***.**4.13
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Gorkemgo ve fdemirhan teşekkür ederim yardımlarınız için. Eczanelere bakıyım bir ara. Aldığım pompa hakikaten işe yaramaz, sert plastikten yapılmış işe yaramaz birşey.

Tarih: 16 Mart 2007, 12:15 - İp: 85.***.**2.38
  • 1